stronywnetrza.urzadzamy.pl

Zabezpieczenie mebli ogrodowych. 4 kroki do ochrony drewna

zoom Zabezpieczenie mebli ogrodowych. 4 kroki do ochrony drewna
Fot.: DREWNOCHRON

Skuteczne zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych, które zostawiamy na zewnątrz przez cały rok możemy zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy to składowanie elementów drewnianych pod dachem, a drugie – renowacja za pomocą produktów do ochrony i dekoracji drewna, takich jak impregnaty, lakierobejce i lazury. Co należy zrobić, jeżeli nie możemy schować wyposażenia ogrodu do garażu lub piwnicy?

W takich przypadkach pomogą nam sprawdzone środki zabezpieczające drewno przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych: mrozem, wilgocią i promieniowaniem UV. Niezabezpieczone drewno szybko straci swoje właściwości techniczne i estetyczne. Alarmującymi oznakami postępującego zużycia mogą być pęknięcia malowanej powierzchni, łuszczenie się powłoki oraz odkształcenia i rozwarstwienia elementów. Skutecznie temu zaradzają środki ochronno-dekoracyjne do drewna.

1. Jak wybrać odpowiedni środek do ochrony drewna?
Aby uniknąć problemów i niepotrzebnych remontów lub wymiany mebli ogrodowych na nowe, kluczowe są: odpowiednia pielęgnacja drewna i wybór skutecznego środka, za pomocą którego przeprowadzimy renowację. Do skutecznego zabezpieczenia drewna przed zimą sprawdzą się środki typu „2 w 1”, które konserwują i koloryzują powierzchnię chroniąc przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, deszczem, wilgocią oraz promieniami UV. Do takich produktów należą m.in. Lakierobejca 2 w 1, Impregnat Extra Powłokotwórczy i Lakierobejca Extra marki Drewnochron.

2. Przygotuj miejsce pracy
Malowanie powinno być przeprowadzone w odpowiednich warunkach. W tym celu warto w wyznaczonym miejscu zabezpieczyć powierzchnię przed ewentualnym zabrudzeniem, wykorzystując do tego np. płyty kartonowe bądź folię malarską. Przed rozpoczęciem malowania należy również przygotować niezbędne narzędzia tj. papier ścierny, szczoteczkę, wodę ze środkiem myjącym bądź myjkę ciśnieniową i pędzle np. z oferty Dekoral Gold. Prace malarskie najlepiej jest zrealizować w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, przy temperaturze powietrza minimum 5ºC i wilgotności powietrza nie przekraczającej 80%. Dodatkowo, malowane powierzchnie nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

3. Przygotowanie powierzchni do malowania
Przed malowaniem elementy drewniane należy wyczyścić za pomocą szczotki oraz wody z dodatkiem mydła malarskiego. Kurz i trwałe zabrudzenia, nawet z trudno dostępnych miejsc, można usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej. Dokładnie wysuszone elementy musimy zmatowić papierem ściernym, co wyrówna ich chłonność i zwiększy przyczepność środków finalnych. Wszelkie ubytki uzupełniamy szpachlą do drewna. Masę wypełnienia dobieramy w kolorze zbliżonym do koloru drewna. Nowe elementy z surowego drewna impregnujemy preparatem Drewnochron Impregnat Grunt, co pozwoli na skuteczniejszą ochronę. Tak przygotowane podłoże jest łatwiejsze do malowania. Jeżeli całość jest zdrowa, czysta i sucha możemy przejść do prac malarskich.

4. Malowanie mebli ogrodowych
Wymieszane środki nakłada się pędzlem prosto z puszki. Konkretne powierzchnie – nogi, ściany czy elementy ruchome – malujemy pojedynczo, nakładając warstwę wzdłuż słojów drewna. W celu renowacji, zaleca się naniesienie 1–2 cienkich warstw środka. Nowe, surowe elementy, wymagają nałożenia 2–3 warstw z przeprowadzeniem matowienia międzywarstwowego. W każdym wypadku należy stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniu produktu i uwzględniać przerwy czasowe pomiędzy kolejnymi warstwami, żeby te mogły wyschnąć. Po zakończeniu pracy czyścimy narzędzia benzyną lakową.

Tak odświeżone meble należy odpowiednio pielęgnować. Aby możliwe długo cieszyć się ich świetnością, musimy systematycznie przecierać z kurzu miękką wilgotną ściereczką. W celu uchronienia ich przed ekstremalnymi warunkami nie zaszkodzi przykryć je wodoodporną plandeką.

Właściwa ochrona drewnianych mebli ogrodowych sprawi, że nawet najcięższa zima im nie zaszkodzi. Dzięki temu wiosną będziemy mogli znów cieszyć się ich trwałością i elegancją.

Źródło: DREWNOCHRON

inne inspiracje
Jasne drewniane meble ogrodowe upiększą zielony ogród z tarasem

Drewniane meble ogrodowe to ważne elementy tarasu. W tej roli często sprawdzają się meble ogrodowe w jasnym kolorze. Dzięki zielonemu otoczeniu krzesła ogrodowe i stoliki będą najchętniej wykorzystywanymi przez domowników meblami.

Wiklinowe meble ogrodowe świetnie uzupełnią drewniany taras

Meble wiklinowe do doskonałe uzupełnienie tarasu, natomiast drewniane meble ogrodowe mogą świetnie się z nimi komponować. Krzesła ogrodowe i pozostałe siedziska muszą być funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Meble tarasowe. Drewniane meble ogrodowe na tarasie

Aranżacja tarasu musi być ładna i funkcjonalna. Latem pełni on funkcję dodatkowego pomieszczenia. Dlatego meble tarasowe, a w szczególności krzesła ogrodowe powinny być wygodne, tak samo jak te do salonu.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • ADAH
  • PARADYŻ
  • POSTERVILLE
  • SCHELL
  • MOZAIKOWE.PL
  • RAUMPLUS
  • GLASIMO
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • FERRO