Tradycyjne maty tatami. Jak utrzymać japońskie tatami w dobrym stanie?


Maty tatami to naturalny produkt słomkowy. Nie zawiera żadnych sztucznych materiałów, dlatego warto stosować kilka podstawowych zasad, aby utrzymać je w dobrym stanie przez długie lata.
Tradycyjne maty tatami
Tradycyjna japońska mata tatami jest używana do pokrywania podłogi. Wnętrze jest wypełnione słomą ryżową, a warstwa zewnętrzna jest wykonywana z plecionki ze słomy trawy igusa. Brzegi maty są wykończone materiałem. Standardowo tatami mają wymiary 90 x 180 x 5 cm lub rzadziej w wersji połowę mniejszej 90 x 90 cm. Powierzchnia tatami jest też jednostką miary powierzchni wnętrz w Japonii. O 5 cm węższe są maty pochodzące z Tokio i wschodnich części kraju.
Wszystkie tatami miały takie same wymiary, dlatego w dawnej Japonii wnętrza miały wymiary będące wielokrotnościami 90 cm. Liczbą mat określało się wielkość pomieszczenia. Na przykład typowy sklep miał powierzchnię pięciu tatami, a pokój w którym odbywała się ceremonia picia herbaty miał powierzchnię 4,5 tatami. Do dzisiaj we współczesnych domach Japończyków, przynajmniej jeden pokój ma podłogę pokrytą matami tatami.
Maty tatami doskonale sprawdzają się jako podłogi w małych mieszkaniach, w których służą równocześnie jako miejsce do spania, ćwiczeń i medytacji.
Początkowo tatami ma silny naturalny zapach – jest to zapach sitowia igusa. W pomieszczeniu z dobrą wentylacją, zapach ten nie będzie unosił się długo. Pod wpływem działania światła, kolor mat tatami zmienia się wraz z upływem czasu. Najpierw jest jasnozielony, a potem przechodzi w jasnożółty.
Tatami nie powinno być umieszczane w bardzo ciepłym pomieszczeniu, szczególnie wraz z mocnym ogrzewaniem podłogowym lub w miejscu o intensywnym nasłonecznieniu. Wysoka temperatura wysusza tatami i niszczy jego składniki. Naturalne ciepło i wilgoć nie są szkodliwe dla maty, ale chcąc zachować kolor, najlepiej przechowywać ją w zacienionym i chłodnym pomieszczeniu o dobrej wentylacji.
Tatami należy regularnie odkurzać. Ruch szczotki odkurzacza powinien odbywać się wzdłuż sitowia, tak by nie uszkodzić powierzchni. Po każdym odkurzaniu należy przetrzeć tatami lekko wilgotną szmatką. Takie czyszczenie ma pozytywny wpływ na kolor, zapach, a także wytrzymałość tatami. Plamy z maty można usuwać za pomocą czystej wody. Ewentualnie można zastosować mydło naturalne. Nie suszyć suszarką. Mata powinna wyschnąć naturalnie.
Po tatami nie wolno chodzić w obuwiu. Nie jest to tylko japońska tradycja, ale również sposób na ochronę powierzchni. Z podobnych względów nie powinno się na tatami stawiać mebli i innych ciężkich przedmiotów.
Leżące bezpośrednio na podłodze tatami, może się łatwo przesuwać. Aby temu zapobiec można położyć najpierw materiał zapobiegający ślizganiu lub zamontować drewnianą ramę do tatami.
Użytkowaną matę warto czasami wynieść na zewnątrz. Podczas ujemnych temperatur można okresowo zamrozić tatami, podobnie jak robimy to z dywanami. Istnieje możliwość stosowania tatami wraz z ogrzewaniem podłogowym, nie powinno ono być jednak zbyt silne.
Jeśli tatami w jednych miejscach jest używane intensywniej niż w innych, to można je zamieniać miejscami lub przekładać na inną stronę, tak aby ich zużycie było bardziej równomierne.
Źródło: Kolorowych Snów
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...