stronywnetrza.urzadzamy.pl

Rodzaje sufitów podwieszanych. Krawędzie płyt sufitowych

zoom Rodzaje sufitów podwieszanych. Krawędzie płyt sufitowych
Fot.: ARMSTRONG

Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem – mogą być mineralne, drewniane lub metalowe. Płyty sufitowe mają także różne krawędzie. W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza i możliwości technicznych ważnych w procesie instalacji sufitu wybiera się najlepszy rodzaj krawędzi. Np. najbardziej standardowe typu Board, w których płyty sufitowe są nakładane od góry na widoczną siatkę rusztu nośnego, lub krawędź Vector, gdy montaż odbywa się od dołu, a łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

Zdecydowanie się na konkretny rodzaj krawędzi sufitu podwieszanego jest istotne z kilku powodów. Ze względów estetycznych wybieramy konkretne rozwiązanie, które sprawi, że sufit będzie miał klasyczną, modułową siatkę płyt z widoczną konstrukcją lub będzie wyglądał jak jednolita, gładka powierzchnia. Równie ważne są jednak kwestie techniczne. W części krawędzi, poszczególne płyty są montowane na ruszcie nośnym od góry. Jednak jeśli wysokość pomieszczenia nie pozwala na pozostawienie wystarczającej przestrzeni pomiędzy stropem, a sufitem podwieszanym, wówczas lepiej zastosować płyty z krawędzią do montażu od dołu.
Poszczególne krawędzie dostępne są we wszystkich rodzajach materiałów sufitów podwieszanych: od mineralnych – tu wybór jest największy, przez drewniane, aż do płyt metalowych.

Sprawdź też: sufit podwieszany projekty, wzory, galeria >>>


Krawędzie płyt sufitowych do sufitów z widoczną konstrukcją
Najczęściej spotyka się płyty sufitowe z krawędzią Board. Mają one boki przycięte na prosto, a poszczególne elementy nakładane są od góry na ruszt nośny, w którym profile podtrzymujące płyty mają 24 mm szerokości. Po zamontowaniu całego sufitu podwieszanego, powierzchnię tworzą płyty ułożone w siatkę, z widocznym od dołu rusztem nośnym. Pomiędzy poszczególnymi płytami nie w tym przypadku wolnych przestrzeni, uskoków i podcięć. – Rozwiązanie to popularne jest z kilku powodów: jest ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a jednocześnie daje duże możliwości projektowe. Odpowiednie dobranie kolorystyki sufitu i rusztu nośnego pozwala wykreować ciekawą przestrzeń – zauważa architekt Anna Baczkowska, kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży z firmy Armstrong. Krawędź Board dostępna jest w płytach mineralnych i metalowych.

Od góry montowane są również sufity w krawędzi Tegular. Ten typ wykończenia sprawia, że sufit jest wyraźnym elementem wystroju wnętrza, przyciąga uwagę. Odpowiadają za to dość małe (24 mm) odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami sufitowymi. Ruszt nośny jest ukryty w zagłębieniu. Dodatkowo, niższa krawędź płyty, która wystaje poniżej rusztu, jest przycięta w pionie pod kątem 15°. Takie płyty pozwalają architektom pobawić się formą. Ruszt nośny jest tylko częściowo widoczny, ale w zależności od zastosowanej kolorystyki może akcentować subtelne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami lub wtapiać się swoim odcieniem w całość sufitu. Krawędź Tegular znaleźć można wśród sufitów mineralnych oraz metalowych.

Jeszcze delikatniejsze przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami uzyskuje się poz zastosowaniu płyt sufitowych z krawędzią MicroLook. Montuje się je na ruszcie o szerokości profili nośnych 15 mm, dlatego przestrzeń z zagłębieniami jest jeszcze węższa. Fragment, który wystaje poniżej profili nośnych jest przycinany pionowo lub w pod lekkim skosem (15°). Dodatkowym designerskim rozwiązaniem, dostępnym w ofercie firmy Armstrong są dekoracyjne ruszty nośne z linii Silhouette lub Interlude. Ich zastosowanie pozwala na stworzenie sufitu, gdzie nie tylko przestrzeń, ale także każda płyta ma delikatne, ledwo zauważalne obramowanie w białym lub czarnym kolorze. Z krawędzią MicroLook oferowane są sufity mineralne, drewniane, a także metalowe.

Sufity podwieszane o jednolitej powierzchni
Gdy zależy nam na otrzymaniu efektu spójnej powierzchni sufitu, bez zaznaczonych podziałów pomiędzy płytami, konieczne jest zastosowanie płyt sufitowych montowanych od dołu, czyli np. w krawędzi Vector. W takim przypadku sprawdzają się również płyty, w których krawędź powoduje, że poszczególne elementy ściśle do siebie przylegają np. krawędź SL2 czy K2C2.

Podłużne sufitowe płyty mineralne Planks (szerokość: 300 mm, długość: 1500, 1800, 2500 mm) z krawędzią SL2 mają specjalnie wyprofilowane zachodzące na siebie krawędzie. Konstrukcja pozostaje widoczna w jednym kierunku – wzdłuż krótszych krawędzi. Takie płyty są korzystnym rozwiązaniem w korytarzach, wtedy powierzchnia sufitu biegnąca wzdłuż pomieszczenia jest niemal jednolita. W dużych pomieszczeniach płyty z krawędzią SL2 najlepiej zastosować wraz z szerokim, widocznym rusztem nośnym, np. Bandraster.

Natomiast krawędź Vector dostępna jest w seriach płyt mineralnych, metalowych i drewnianych o standardowych wymiarach 600 x 600 mm lub 600 x 1200 mm. Taka krawędź pozwala uzyskać odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami o szerokość tylko 6 mm. Firma Armstrong w przypadku płyt drewnianych w krawędzi Vector zaleca, z uwagi na ich ciężar, zastosowanie klipsów bezpieczeństwa na każdej płycie, które znajdują się w komplecie wraz z płytą.

Sufity montowane od dołu sprawdzają się nie tylko, gdy projektant chce osiągnąć efekt jednolitej powierzchni, ale także wtedy, gdy nie ma do dyspozycji przestrzeni nad sufitem i instalacja płyt od góry nie jest możliwa.

Źródło: ARMSTRONG

inne inspiracje
Fit out – nowa część biznesu na rynku biurowym

Aranżacja biura staje się dziś nie mniej ważna niż jego lokalizacja. Rynek wykończenia powierzchni biurowych z fazy designerskich projektów przerodził się w nowy segment biznesowy. Najemcy oczekują biura zaplanowanego od A do Z. Coraz większy fragment tego rynku przejmują więc firmy specjalizujące się dotychczas wyłącznie w poszukiwaniu i zarządzaniu biurami.

Nowoczesna architektura w dobie well building standard

Nowoczesna architektura wiąże się obecnie nie tylko z ekotechnologią, ale także wysokimi standardami poprawiającymi komfort użytkujących je osób. Eksperci firmy Armstrong udowadniają, że kluczową kwestią w podnoszeniu jakości pomieszczeń odgrywa akustyka, która poprawia warunki pracy oraz polepsza samopoczucie przebywających w nim osób. Akustyka jest ważnym komponentem nie tylko budynków biurowych, ale także hoteli, centrów handlowych, uczelni i szpitali. W celu poprawy jakości nowoczesnej architektury wdraża się system well building standard.

Oryginalne aranżacje biur w białym kolorze

Biel nie jest nowością we wnętrzach domów i mieszkań. Ten uniwersalny kolor prezentuje się równie wspaniale we wnętrzach obiektów komercyjnych. Nie dziwi zatem fakt, że coraz łatwiej dostrzec takie aranżacje w biurach, salach konferencyjnych, restauracjach czy muzeach.  Barwa ta pozwala rozświetlić wnętrza, a odpowiednie połączenie z drugim kolorem i fakturą tworzą oryginalne przestrzenie.

Jak ocieplić wnętrze biura? Aranżacja sali konferencyjnej

Aranżacja sali konferencyjnej to również wykończenie, które zapewni elegancki wygląd i nie rozproszy uwagi podczas spotkań. Warto wiedzieć jak ocieplić wnętrze biura, by było przyjazne zarówno dla pracowników jak i kontrahentów.

Sufity podwieszane w przestrzeni nowoczesnego hotelu

We wnętrzach nowoczesnego Grand Hotel Tiffi zastosowano m.in. sufity podwieszane Armstrong. Ten prestiżowy obiekt to 5-gwiazdkowy hotel położony nad brzegiem jeziora Jeziorak, w samym sercu Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, zachwyca luksusową elegancją, niezwykłym klimatem i wyjątkową funkcjonalnością.

Wyspowe sufity podwieszane jako praktyczny wystrój restauracji

Wystrój restauracji ma kluczowe znaczenie dla klimatu wnętrza. Wyspowe sufity podwieszane mogą być bardzo inspirującym początkiem aranżacji restauracji.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • HEATROLL
  • ARCUS
  • PERFEXIM LTD
  • JADIK
  • LAMAFER
  • ELEKTRA
  • ELECTROLUX
  • WISAN
  • LEGRAND