stronywnetrza.urzadzamy.pl

Podłoga olejowana czy lakierowana – jakie wykończenie podłogi drewnianej wybrać?

zoom Podłoga olejowana czy lakierowana – jakie wykończenie podłogi drewnianej wybrać?
Fot.: Pixabay

Podłoga drewniana jest pięknym i eleganckim rozwiązaniem w każdym wnętrzu. Wymaga ona jednak specjalnej konserwacji. Możemy stosować olej lub lakier. Co wybrać – podłogę olejowaną czy lakierowaną?

Drewno na podłodze wymaga odpowiedniej impregnacji i konserwacji. Każdy, kto decyduje się na takie pokrycie powierzchni, musi podjąć decyzję, czy stawia na lakier czy olej jako materiał wykończeniowy. Warto być świadomym, czym różnią się od siebie obydwa rodzaje impregnatów.

Montaż podłogi drewnianej łączy się z koniecznością naniesienia specjalnej powłoki ochronnej, która zabezpieczy drewno i utrzyma jej piękny wygląd. Obecnie na rynku do wyboru mamy lakiery oraz oleje, które pozwalają osiągnąć nieco inne efekty wizualne. Warto wiedzieć, przed zastosowaniem impregnatu, jaki rezultat dzięki niemu osiągniemy.

Podłoga lakierowana
Wiele osób decyduje się na pokrycie drewnianej podłogi lakierem. Należy pamiętać, że nie jest on jednak gwarantem połysku. W zależności od typu lakieru, możemy uzyskać efekt matowy, półmatowy, połysk lub półpołysk. Możliwe jest osiągnięcie wrażenia desek w naturalnym kolorze z widocznymi usłojeniami lub zmianą pierwotnego koloru.

Podłoga lakierowana jest wybierana głównie przez osoby, których celem jest powierzchnia odporna na zabrudzenia, łatwa i tania w konserwacji. W praktyce, zalety te dotyczą przede wszystkim podłóg gładkich. Inaczej będzie w przypadku, kiedy zdecydujemy się na podłogę szczotkowaną, która obecnie zyskuje na popularności i uchodzi za bardzo modną.

Podłoga szczotkowana wymaga większej dbałości przy konserwacji niż powierzchnia lakierowana oraz niezwykłej staranności w utrzymaniu w czystości. Jest mniej odporna na zabrudzenia, ponieważ w nierównościach łatwiej gromadzi się brud, który trudniej jest usunąć.

Niewątpliwym walorem podłóg lakierowanych jest to, że wymagają renowacji najwcześniej po kilku latach użytkowania. Deski pokryte lakierem są jednak bardziej podatne na zarysowania. A nie należy zapominać, że nie ma możliwości wymiany jedynie fragmentu polakierowanej podłogi, ponieważ wymieniona część będzie się różniła od pozostałych desek. Poza tym lakier skleja brzegi elementów drewnianych, co przy rozsychaniu drewna może być przyczyną pękania lakieru na rantach.

Standardowe użytkowanie podłóg lakierowanych w domach przy właściwej ich konserwacji sprawi, że cyklinowanie nie będzie wymagane przez bardzo długi okres czasu. Szlifowanie należy traktować jako ostateczność, która stosowana jest dopiero, gdy inne środki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Nie zmienia to jednak faktu, że podłogi drewniane są użytkowane przez wiele lat bez cyklinowania.

Podłoga lakierowana wymaga szczególnej dbałości o jej estetykę. Podczas mycia należy pamiętać o używaniu jak najmniejszej ilości wody oraz o stosowaniu odpowiednich środków, które są przystosowane do czyszczenia powierzchni drewnianych. W szczególności należy zwracać uwagę, czy środki czyszczące nie zawierają tłuszczu. Najlepiej jest kierować się zaleceniami producenta, który wskaże środki, które stosować oraz w jakiej częstotliwości.

Podłoga olejowana
Podłoga olejowana rządzi się swoimi prawami, które wymagają nieco innego sposobu pielęgnacji. Należy pamiętać, że w sklepach dostępne są oleje o różnej wytrzymałości na ścieranie. W związku z tym inny olej wybierzemy do sypialni niż na przykład do biura. Nałożenie powłoki oleju o wysokiej wytrzymałości na ścieranie zapobiegnie niszczeniu podłogi przez dłuższy czas.

Podłogi drewniane wykańczane są z zastosowaniem olejów utwardzanych w technologii UV lub olejów naturalnych. Olej UV utwardza się pod wpływem promieni UV.  Ta technika zapewnia tworzenie na powierzchni olejowej powłoki ochronnej, która zwiększa odporność drewna na zabrudzenia. Olej naturalny stosuje się w kontakcie z tlenem. Wnika w pory drewna impregnując je przez wilgocią oraz uwydatnia naturalne cechy surowca.

Podłoga zabezpieczona olejem będzie w mniejszym stopniu narażona na zarysowania. Powierzchnia stanie się mniej śliska niż w przypadku podłogi lakierowanej. Niewątpliwą zaletą podłóg olejowanych jest również to, że można je poddać naprawie częściowej. Niestety – podłoga olejowana szybciej się brudzi, a jej renowacja może być wskazana nawet po dwóch latach od położenia.

Podczas czyszczenia podłogi olejowanej, należy pamiętać, że powinna być ona myta zimną wodą lub środkami delikatnie natłuszczającymi. Producenci zalecają, aby olejować podłogę kilka razy w roku, choć to w głównej mierze zależy od intensywności użytkowania danego pomieszczenia.

Eksperci wyjaśniają, że w choć w pomieszczeniach użytkowych można stosować lakier, mniej problemów sprawią podłogi olejowane. Duże natężenie ruchu bardziej narazi podłogę na zarysowania niż w przypadku podłóg olejowanych.

Wybór odpowiedniej powłoki ochronnej jest niezwykle istotny biorąc pod uwagę kwestie związane z pielęgnacją, utrzymaniem w czystości oraz intensywnością użytkowania danego pomieszczenia. Poza tym wybór powłoki jest także kwestią gustu. Dostępna obecnie szeroka gama wzorów podłóg oraz rodzajów lakierów i olejów pozwala na dobranie rozwiązania odpowiedniego dla siebie.


Źródło: NOVA Technologie Obiektowe

inne inspiracje
Drewniana podłoga w pokoju dziecięcym

Podłoga drewniana jest trwała, łatwa do utrzymania w czystości i harmonizująca ze stylem wnętrza. W pokoju dziecięcym dodatkowo trzeba wziąć również inne aspekty. Podłogi wykonane z desek lub klepek dębowych spełniają pięć ważnych warunków stosowania ich w pokoju dziecka.

Jaka podłoga do biura? Podłogi drewniane czy winylowe jakie wybrać materiały?

Nie istnieje coś takiego jak idealna podłoga do biura. Decyduje tu zbyt wiele czynników. Podłogi drewniane nadają szlachetności, a winylowe są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Aranżacje salonu – ciemna podłoga drewniana i jasne ściany

Ciemna podłoga drewniana jest polecana do jasnych, przestronnych, a także szykownych wnętrz. Aranżacja salonu z taką deską podłogową bardzo dobrze prezentuje się ze ścianami w różnych kolorach. Ryzykowne może być tylko zestawienie jej z czystymi białymi ścianami. Taką biel należy chociaż delikatnie złamać. Bezpieczny będzie ciepły beż lub écru.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • BALTIC WOOD
  • BESCO
  • VILLA GLASS STUDIO
  • STARKAM
  • ZKM
  • HF HELVETIA FURNITURE
  • UNICELL
  • WISAN
  • SOFIK MEBLE