Nowoczesna architektura w dobie well building standard


Nowoczesna architektura wiąże się obecnie nie tylko z ekotechnologią, ale także wysokimi standardami poprawiającymi komfort użytkujących je osób. Eksperci firmy Armstrong udowadniają, że kluczową kwestią w podnoszeniu jakości pomieszczeń odgrywa akustyka, która poprawia warunki pracy oraz polepsza samopoczucie przebywających w nim osób. Akustyka jest ważnym komponentem nie tylko budynków biurowych, ale także hoteli, centrów handlowych, uczelni i szpitali. W celu poprawy jakości nowoczesnej architektury wdraża się system well building standard.
Trend obejmujący stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie zapoczątkowany został w Polsce kilka lat temu. Certyfikowanie budynków według międzynarodowych standardów ekologicznych początkowo traktowane było jako próba działań marketingowych. Obecnie dużo się w tej kwestii zmieniło. Ma to swoje odbicie również w liczbowych statystykach. Według zestawienia PLGBC – Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, które jest pierwszym tego typu wskaźnikiem, liczba inwestycji, które posiadają ekologiczny certyfikat wzrosła w stosunku do roku ubiegłego o 32%. W chwili obecnej jest 328 obiektów posiadających świadectwo ekologiczne.
Rynek architektury i nieruchomości permanentnie się rozwija i podlega nieustannej innowacji. Początkowo tendencja wprowadzania ekologicznych technologii zaczynała się od oszczędzania energii i wody. Dzisiaj to już za mało. Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia narzuciły standardy, do których w obecnej chwili dążymy, z coraz lepszymi efektami. Tam zrównoważone budownictwo traktowane jest przez pryzmat dostosowania warunków tak, aby przestrzeń i wnętrza budynku były przyjazne ludziom. Praktyki ekologiczne stały się już regułą. Obecnie dąży się do podwyższania standardów i podnoszenia jakości na podstawie pomiarów zadowolenia użytkowników. Z tego założenia wyklarował się nowy kierunek w dziedzinie nieruchomości – well building standard, czyli praktyka, której założeniem jest maksymalizacja pozytywnego nastroju przebywających w nim ludzi. Nowe poczucie zaczyna również wchodzić do świadomości polskich deweloperów. Notuje się istotny wzrost zainteresowania sprawami dotyczącymi przyjaznej akustyki. Jak przyznaje szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong produkującej sufity podwieszane, Maciej Kiepal, wpływ akustyki ma dominujący wpływ na pracę i poziom skupienia, a hałas należy do najbardziej dekoncentrujących i utrudniających wydajność pracy czynników. Przekłada się to na funkcjonowanie we wszystkich typach budynków – biura, centra handlowe, obiekty kulturalne, urzędy, czy szpitale.
Biurowce na pierwszym miejscu
Polska architektura ma się naprawdę dobrze. Nasze inwestycje eksponują światowy poziom, a narodowymi konstrukcjami możemy z dumą się poszczycić. Nijak się to jednak ma w stosunku do poziomu użyteczności osób, które z budowli korzystają. Maciej Kiepal zauważa, że na rynku inwestycji biurowych kwestia komfortu użytkowników i dostosowania wyposażenia do potrzeb staje się ważnym elementem dopiero od niedawna. Największą zmianę widać mimo wszystko na rynku biurowców, które jako pierwsze zaczęły zabiegać o zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń architektonicznych. Ważne zaczęły być ekologiczne certyfikaty, których posiadanie jest nie tylko prestiżowe, ale także korzystne. Obecnie nowoczesna architektura biurowa przoduje we wdrażaniu nowych standardów ekologicznych i utrzymaniu przyjaznej atmosfery pracy. Kończy się era, kiedy pracownicy zgadzali się na pracę w hałasie.
W przeciętnym biurze o otwartej przestrzeni poziom hałasu wynosi ok. 60-65 dB. Jest to dosyć dużo, zważywszy na nieustanną pracę urządzeń i rozmowy. Najgorzej pomiary hałasu plasują się w biurach call centre, gdzie w jednym miejscu skupionych jest dużo ludzi, a każdy z nich rozmawia w tym samym czasie. Tam poziom natężenia dźwięków osiąga ok. 80 dB.
Trudności związane z hałasem nie dotyczą wyłącznie pracowników biurowych, ale także zwolenników galerii handlowych i odrębnych sklepów. Przebywanie w miejscu, gdzie dręczy nas hałas, wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie i rodzi specyficzne psychologiczne reakcje organizmu – irytację, wzrost ciśnienia krwi, zdekoncentrowanie i zmęczenie. Reakcje nasilają się, jeśli hałas jest szczególnie niechciany. Ma to ścisły związek także w przypadku sytuacji stresowych i obowiązków wykonywanych pod presją czasu. Wysoki poziom hałasu pogarsza także fakt wykorzystywania w budynkach użyteczności publicznej materiałów, które odbijają dźwięki (szkło, kamień, gips). Ale wbrew powszechnej świadomości, poprawa akustyki, a tym samym zmiana warunków pracy nie musi oznaczać wielkich zmian i kosztów. Obecnie mamy całą gamę rozwiązań, które mogą nieco polepszyć sytuację unikając jednocześnie drogich i czasochłonnych wariantów. Najlepszą metodą izolacji akustycznej jest montaż podwieszanego sufitu, który znacznie wygłusza pomieszczenie. W miejscach, gdzie niemożliwa jest instalacja takiego sufitu, można zastosować tzw. wyspy akustyczne lub pionowe płyty typu Baffles. Wprowadzenie tego rodzaju innowacji może obniżyć poziom hałasu o ok. 7-10 dB.
Uczelnie i szpitale mało komfortowe akustycznie
Najgorzej kwestia hałasu i samopoczucia osób przebywających w budynku ma się na rynku architektury szpitalnej i edukacyjnej. Za główną przyczynę tego stanu rzeczy możemy traktować ograniczenia budżetowe oraz niską świadomość profitów, które mogą płynąć z zapewnienia komfortu przebywania w przystosowanych akustycznie pomieszczeniach. Do budynków oddanych do użytku w minionym roku, w których zostały wprowadzone rozwiązania ograniczające poziom hałasu oraz poprawiające stan akustyki należy zaliczyć m.in. placówkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest największym szpitalem pediatrycznym w Polsce oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a więc oddziały związane z medycyną, a tym samym świadome zagrożeń wypływających z przebywania w pomieszczeniach o wysokim poziomie hałasu.
Źródło: Armstrong
Aranżacja biura staje się dziś nie mniej ważna niż jego lokalizacja. Rynek wykończenia powierzchni biurowych z fazy designerskich projektów przerodził się w nowy segment biznesowy. Najemcy oczekują biura zaplanowanego od A do Z. Coraz większy fragment tego rynku przejmują więc firmy specjalizujące się dotychczas wyłącznie w poszukiwaniu i zarządzaniu biurami.
Jeśli myślisz o montażu dobrej jakości wykładziny obiektowej w przestrzeni użyteczności publicznej, warto, abyś zdecydował się na najkorzystniejszą opcję, dzięki której podłoga będzie wyglądała idealnie przez wiele lat. Carpet Studio podpowiada na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy, marki oraz parametrów wykładziny obiektowej.
Pracując w domu, warto zagospodarować miejsce na nawet mały gabinet. Jak urządzić domowe biuro? Aranżację warto dopasować do charakteru naszej pracy i uwzględnić to, czy mamy zamiar przyjmować w nim gości oraz klientów. Nowoczesne meble gabinetowe pomogą stworzyć funkcjonalną i sprzyjającą twórczym pomysłom przestrzeń.
Meble modułowe do biura stwarzają prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne – w każdej chwili możemy zmienić ich położenie, a bogactwo kolorów pozwala na spersonalizowane połączenia. Jeśli za nowoczesnym designem będzie szła funkcjonalność systemów modułowych, to otrzymamy przepis na idealną aranżację biura.
Instalacja przeciętnego systemu akustycznego na suficie pomieszczenia skutkuje obniżeniem jego wysokości, zaś umieszczenie go na ścianach powoduje zmniejszenie objętości wnętrza. Dlatego przed producentami stanęło wyzwanie rozwiązania tego problemu i wymyślenia skutecznego i funkcjonalnego systemu akustycznego pozbawionego podkonstrukcji. Jak poprawić akustykę wnętrza nie zmniejszając kubatury pomieszczenia?
Pracownicy z pokolenia Y wywierają coraz większy wpływ na aranżacje biur. Jak wynika z raportu Deloitte, Millenialsi stanowią dziś ponad połowę wszystkich pracowników, a ich oczekiwania są bardzo odmienne od wymagań starszych kolegów. Dlatego pracodawcy i deweloperzy zaczęli aktywnie angażować się w proces projektowania powierzchni biurowych.
Biel nie jest nowością we wnętrzach domów i mieszkań. Ten uniwersalny kolor prezentuje się równie wspaniale we wnętrzach obiektów komercyjnych. Nie dziwi zatem fakt, że coraz łatwiej dostrzec takie aranżacje w biurach, salach konferencyjnych, restauracjach czy muzeach. Barwa ta pozwala rozświetlić wnętrza, a odpowiednie połączenie z drugim kolorem i fakturą tworzą oryginalne przestrzenie.
Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem – mogą być mineralne, drewniane lub metalowe. Płyty sufitowe mają także różne krawędzie. W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza i możliwości technicznych ważnych w procesie instalacji sufitu wybiera się najlepszy rodzaj krawędzi. Np. najbardziej standardowe typu Board, w których płyty sufitowe są nakładane od góry na widoczną siatkę rusztu nośnego, lub krawędź Vector, gdy montaż odbywa się od dołu, a łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...