Minimalistyczne wnętrza – mieszkanie w wielkomiejskim stylu


Minimalistyczne wnętrza cechują szlachetna prostota i elegancja. Estetyka ta dominuje we współczesnych apartamentach z widokiem na światła wielkich miast – Tokio, Londyn, Nowy Jork. Niewielu na nie stać, lecz nic straconego – wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych zasad, by stworzyć nowoczesne mieszkanie ze szczyptą wielkomiejskiego stylu.
„Mniej znaczy więcej” to główne hasło powstałej około 100 lat temu niemieckiej szkoły artystycznej Bauhaus, która zapisała się na kartach historii sztuki stworzeniem nowego stylu aranżacji wnętrz. Jest on oparty na prostych formach i stonowanej kolorystyce. Cechuje go otwarta przestrzeń i brak zbędnych dodatków. Estetyka Bauhausu ma swoich zwolenników na całym świecie.
Rola otwartej przestrzeni w nowoczesnym mieszkaniu
Nie każdy może pochwalić się stumetrowym loftem. Bez względu na metraż naszego mieszkania można je powiększyć, likwidując ściany działowe i rezygnując ze zbędnych dodatków, a w aranżacji okien wybierając jasne rolety, zamiast ciężkich zasłon. Optycznie powiększymy wnętrze również za pomocą neutralnej palety barw, opartej na szarościach, bieli, beżach oraz dodatku czerni. Zamiast feerii barw lepiej postawić na grę światła i oryginalne połączenia faktur materiałów.
Wielkomiejskie wnętrza najczęściej kojarzone są z nowoczesnymi stylami: minimalistycznym i industrialnym, które dopełnione są elementami shabby chic lub skandynawskim designem.
Paletę złożoną z bieli, szarości i chłodnych barw można przełamać odcieniami niebieskiego, czerwienią lub butelkową zielenią. Warto też pomyśleć o oryginalnym wykończeniu ścian. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się beton dekoracyjny oraz naturalna cegła.
− Surowe, szare ściany w prosty sposób można uzyskać za pomocą dekoracyjnej masy o efekcie betonu, która stworzy powierzchnie z widocznymi wżerami i ubytkami. Beton można wprowadzić nie tylko do salonu, ale również zastąpić nim płytki w kuchni lub łazience (w miejscach nienarażonych na bezpośrednie działanie wody). W wielkomiejskich wnętrzach ciekawą alternatywą dla betonu będzie także pokrycie imitujące strukturę trawertynu, nazywanego alabastrem egipskim – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma Sat, producenta mas i tynków dekoracyjnych z kolekcji Francesco Guardi Collezione.
Oszczędne dodatki
W towarzystwie cegły, betonu lub trawertynu świetnie prezentują się metale i szkło. Do nowoczesnego mieszkania możemy dobrać dodatki ze stali, złota, modnej miedzi i cyny. Wystarczy kilka dekoracji z metalicznym połyskiem, by salon zyskał aurę wyrafinowanej elegancji. Wielkomiejskie, z pozoru chłodne wnętrza można ocieplić jasnym drewnem i świeżymi kwiatami.
Warto jednak pamiętać, by dodatki były oszczędne – wystarczy czarno-biały obraz lub fototapeta z wielkomiejskim krajobrazem np. ulicami deszczowego Nowego Jorku. Do tego można dobrać dworcowy zegar i metaliczną lub stylizowaną lampę, by aranżacja nowoczesnego mieszkania nabrała oryginalnego charakteru.
Źródło: Lakma Sat
Świadome posiadanie przedmiotów to trend, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu. Coraz częściej decydujemy się także na ograniczenie wystroju wnętrza. Pełne ładu, harmonii i prostoty napawają spokojem i pogodą ducha. Adriana Furniture podpowiada, jak zagospodarować swoją przestrzeń by stać się wnętrzarskim minimalistą.
Modne przepierzenie, wyspa kuchenna, a może gra kolorów? Wszyscy, którzy szukają sposobu na to, jak oddzielić kuchnię od salonu powinni wiedzieć, że nie trzeba od razu robić remontu, by wyznaczyć funkcjonalne strefy w mieszkaniu. Z powodzeniem sprawdzają się znacznie mniej inwazyjne rozwiązania.
Barwne akcenty ożywiają wnętrze nowoczesnego salonu, w którym królują proste, geometryczne formy. Już jeden obraz w stylu pop-art powieszony na ścianie za kanapą pozwala wykreować aranżację, która nawiązuje do nurtu artystycznego dominującego w latach 60. i 70. w Ameryce.
Surowe i minimalistyczne wnętrza ustępują miejsca wysoce zindywidualizowanym przestrzeniom, które cechują przytulność i połączenie różnych estetyk. Aranżacja salonu z kominkiem jest oryginalna dzięki eklektycznym meblom. Całości dopełnia położona na ścianie cegła.
Aranżacja salonu dla rodziny z dzieckiem musi obfitować w praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest zaprojektowanie w otwartej wnęce kuchni z jadalnią i kącika zabaw w pokoju dziennym. Taki rozkład umożliwia rodzicom kontakt z dzieckiem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Salon z kuchnią utrzymany został w duchu skandynawskiej estetyki, przełamanej wyrazistymi akcentami kolorystycznymi.
Cegła w sypialni ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Dobrze współgra też z elementami wystroju w intensywnych kolorach. Aranżacja sypialni bazuje na pomarańczowych odcieniach, które przełamane zostały szarościami i bielą.
Szary salon nadal nie wychodzi z mody. W połączeniu z drewnianą boazerią – gorącym trendem wnętrzarskim, tworzy nowoczesną aranżację, która przypadnie do gustu zwolennikom zarówno ponadczasowej elegancji we wnętrzu, jak i skandynawskiej estetyki.
Aranżacje nowoczesnej łazienki bazują na naturalnych materiałach wykończeniowych i stonowanych szarościach. Jak przełamać surowy charakter szarej łazienki? Wystarczy postawić na ocieplający akcent w wyrazistym kolorze, np. czerwonym. Można wprowadzić go do wnętrza w postaci akcesoriów łazienkowych lub wykorzystać mozaikę ceramiczną.
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...