stronywnetrza.urzadzamy.pl

Lampa, kinkiet czy żyrandol? Jak zaplanować oświetlenie domu?

zoom Lampa, kinkiet czy żyrandol? Jak zaplanować oświetlenie domu?
Fot.: Heban

Kiedy urządzamy mieszkanie, pomysłów na aranżację wnętrz nam nie brakuje. Lampa, kinkiet, czy żyrandol, co wybrać, aby cieszyć się efektownym i funkcjonalnym światłem? Jak zaplanować oświetlenie domu, aby odpowiadało na nasze potrzeby? Na wszystkie te pytania, znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

Różne formy oświetlenia są zaliczane do niezbędnego wyposażenia każdego domu. Mają one pełnić rolę przede wszystkim funkcjonalną, ale wiadomym jest fakt, że częściej idziemy za głosem estetyki i wybieramy to, co się nam podoba. Warto jednak połączyć jedno z drugim i praktyczność spleść z ciekawym designem. Oryginalny wygląd zapewni nie tylko kształt lampy, ale także efekty świetlne. Odpowiedni dobór formy oświetlenia do rodzaju wnętrza przyczyni się do urozmaicenia pomieszczenia i podkreślenia jego charakteru.

Funkcję dekoracyjną opraw świetlnych doceniano już w odległych czasach. Lampy miały piętrowe formy z centralnym trzonem, klatkowe lub w kształcie liry. W XVII w. we Francji zawisły na nich pierwsze kryształki, a prawdziwy renesans kryształowe żyrandole osiągnęły w czasach Ludwika XV. Później nastała moda na żyrandole z girlandami kryształów między ramionami. I choć do naszych czasów ewaluowały, a przepych ustąpił miejsca minimalizmowi, to kryształowe, zdobne żyrandole wciąż zachwycają i królują w salonach wielu domów.

Współczesne oprawy świetlne jednak znacznie różnią się od tych sprzed wieków. Wciąż jednak są elementem dekoracyjnym, który przyciąga uwagę i zaskakuje różnorodnością kolorów i kształtów. Na rynku obecnie mamy całą gamę dostępnych form żyrandoli i lamp, które są dopasowane do potrzeb i upodobań użytkowników. Dostępne są zarówno proste, minimalistyczne, jak również pełne przepychu i bogactwa ozdobników. Wykorzystuje się w nich nowoczesne materiały oraz najnowsze technologie umożliwiające wygodne sterowanie oświetleniem.

Nowoczesna technika umożliwia swobodne rozmieszczenie opraw świetlnych oraz dobieranie ich do funkcji pomieszczenia oraz jego stref. Właściwie zaplanowane oświetlenie domu może dzielić całe wnętrze na kilka mniejszych nieformalnych stref. Z sytuacją taką mamy do czynienia na przykład w przypadku łączenia kuchni z salonem lub, kiedy chcemy z jednego pokoju dziennego zrobić pomieszczenie, które przejmuje rolę kilku pomieszczeń jednocześnie. Funkcję organizacji wnętrza mają lampy wiszące, kinkiety, lampy stojące i biurkowe lub punktowe reflektory podkreślające charakter konkretnego przedmiotu, na przykład obrazu.

Obecnie najmodniejszym trendem jest tworzenie nastroju i klimatu za pomocą oświetlenia. Dzięki dyskretnym, minimalistycznym oprawom, lampy same w sobie nie przyciągają uwagi. Jednakże ich szczegółowo opracowane funkcje świetlne dają możliwość stworzenia niepowtarzalnego spektaklu światła i cieni.


Źródło: GALERIA HEBAN

inne inspiracje
Pomysł na oświetlenie pokoju dziecka. Zdrowe oświetlenie pokoju

Warto zadbać o zdrowe oświetlenie pokoju dziecka, aby pielęgnować dobre samopoczucie malucha. W trosce o komfort nauki i zabawy, zainspirujmy się pomysłem na funkcjonalne i estetyczne strefy światła.

Pomysł na funkcjonalny pokój dzienny. Najnowsze wnętrze w IKEA

Aranżacja funkcjonalnego pokoju dziennego to marzenie niejednej rodziny. Marzenie to staje się szczególnie istotne w przypadku ograniczonego metrażu mieszkania. Warto wtedy skorzystać z porady specjalistów, którzy wskażą kierunek naszej aranżacji i zainspirują nas do stworzenia nowych rozwiązań. W IKEA Kraków powstał pomysł na pokój dzienny przeznaczony dla 3-osobowej rodziny.

Aranżacja pastelowego pokoju dziecięcego według inspiracji Doroty Gardias

Inspiracja znanych telewizyjnych twarzy działa częstokroć bardzo zachęcająco, aby zaaranżować wnętrze w podobny sposób. Prezenterka TVN, Dorota Gardias uchyliła rąbka tajemnicy prywatnego wnętrza swojego domu i pokazała, jak urządziła pokój swojej trzyletniej córki, Hani. Prezentujemy jej pomysł na aranżację pokoju dziecięcego w przeświadczeniu, że kogoś zainspiruje.

Wnętrza zdobione ledami. Lampy LED w domach i mieszkaniach

Dynamiczny rozwój technologii LED sprawił, że gama jej zastosowań jest bardzo szeroka. Szczególnie dobrze jest to widoczne na rynku oświetleniowym. Powszechna dostępność lamp LED i duża konkurencja w tej dziedzinie przyczyniają się również do uatrakcyjnienia oferty – liczą się parametry, cena, a także wygląd produktów i ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb konsumenta.

Systemy szynowe – oświetlenie indywidualnie dopasowane

Systemy szynowe należą do jednych z najchętniej stosowanych rozwiązań oświetleniowych. Oprawy oświetleniowe mocowane do szynoprzewodu mają nieograniczoną swobodę oświetlania wnętrz i ekspozycji, zarówno pod względem doboru ich umiejscowienia, jak również kierowania światła na wybrane punkty. Systemy szynowe TEAR marki Kanlux tworzą kompletne i estetyczne połączenie zasilania i oświetlenia we wnętrzach sklepów, witrynach, salonach sprzedaży, a także w galeriach sztuki.

Mała łazienka: blask i szyk. Aranżacje małych łazienek

Mała biała łazienka jest nasycona klasyczna elegancją. Aranżacje małych łazienek w sprawdzonej kombinacji bieli i czerni są wytworne, zwłaszcza gdy zdobi je stylowe oświetlenie, jak widoczny na zdjęciu żyrandol, efektownie odbijający się w lustrzanym froncie szafki wiszącej.

Jadalnia: nowoczesne meble i praktyczna dekoracja

Stół z krzesłami to nowoczesne meble zaprojektowane na bazie kontrastu czerni i bieli. Meble do jadalni fantastycznie prezentują się na tle drewnianej ściany, oddzielającej tę sferę od kuchni i wprowadzającej do wnętrza przytulność.

Aranżacja salonu w dworku. Stylowe meble do salonu

Odpowiednio dobrane meble do salonu sprawiły, że wystrój wnętrza jest bardzo stylowy. Aranżacja salonu w dworkowym stylu, to miejsce, gdzie staromodne wyposażenie spotyka się z nowoczesnością.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • SKOFF
  • TON
  • DUNES
  • VERANO
  • PXF LIGHTING
  • HYDROPOOL
  • WOBELINE
  • STO
  • KARGAS PROFIL