stronywnetrza.urzadzamy.pl

Jakie wybrać mocowania, aby dom był bezpieczny?

zoom Jakie wybrać mocowania, aby dom był bezpieczny?
Fot.: fischer

Obok funkcjonalności i estetycznej aranżacji wnętrz, bezpieczeństwo w domu jest najważniejszym czynnikiem determinującym decyzje podejmowane podczas projektowania domu. Kołki rozporowe są elementem z pozoru błahym i niezauważalnym, mimo że to one decydują o naszym bezpieczeństwie. Mocowania utrzymują szafki, umywalki, prysznice, lampy czy meble. W przypadku wyboru złego mocowania, narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo spowodowane upadkiem lub przewróceniem się mebla.

Dom od dawien dawna kojarzy nam się z bezpieczeństwem, schronieniem, odpoczynkiem. Dlatego też odpowiadając na potrzeby współczesnego świata, instalujemy nowoczesne systemy alarmowe, troszczymy się o bezpieczeństwo najmłodszych, dostosowując szereg elementów do wieku dziecka. Warto jednak budować bezpieczeństwo wnętrza od fundamentów i przyjrzeć się mocowaniom, które znajdują się w naszym domu.

Większość mebli i urządzeń znajdujących się w naszym domu przytwierdzona jest do ściany, sufitu lub podłogi za pomocą kołków rozporowych, które stosujemy wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Mamy do czynienia z tymi elementami na każdym etapie budowy lub remontu. Spadający karnisz, obluzowana umywalka lub przechylający się regał z książkami – każda z tych sytuacji może się zdarzyć i wiąże się ze sporym ryzykiem. Warto zadbać o to, aby do takich sytuacji nie dopuścić. Zmiana kołków rozporowych możliwa jest na każdym etapie urządzania domu, jednak jest to kwestia kluczowa, o którą powinniśmy się zatroszczyć na początku aranżacji.

Na rynku istnieje wiele rodzajów mocowań – kołki nylonowe, metalowe, kotwy do większych i mniejszych obciążeń, zaprawy hybrydowe, śruby, wkręty czy dyble. Najpopularniejsze są jednak kołki rozporowe. Pamiętać należy, że nie każdy typ mocowania poradzi sobie z każdym obciążeniem i podłożem. Wszystkie informacje, które dotyczą przeznaczenia produktu znajdziemy na etykiecie. Poza rodzajem podłoża, należy upewnić się czy nośność i rozmiar mocowania jest odpowiedni dla mocowanego przedmiotu. Dlatego tak ważne jest uważne przeczytanie etykiety, w celu uniknięcia niechcianych efektów.

Większość mocowań jest prosta w montażu. Wystarczy posiadać niezbędne narzędzia: wiertarkę, śrubokręt i poziomicę. Warto być zaopatrzonym także w wykrywacz kabli albo detektor przewodów. Długość wkrętu należy dopasować do grubości mocowanego przedmiotu i długości kołka. Należy wywiercić otwór, który będzie głębszy niż długość zakotwienia, należy oczyścić to także z pyłków powstałych w trakcie prac. Kiedy kołek zostanie zamocowany w ścianie, konieczne jest sprawdzenie jego wytrzymałości.

Bezpieczeństwo naszego domu zależy od wielu czynników, aczkolwiek fundamentalnym czynnikiem jest wybór mocowań. Bardzo istotny jest również montaż, który musi być wykonany zgodnie z instrukcją. Patrząc na efekty instalacji niesprawdzonych mocowań, nie opłaca się oszczędzać, ponieważ konsekwencje nierozsądnego zachowania kosztować mogą nas o wiele więcej.


Źródło: fischer

inne inspiracje
Aranżacja dużego salonu na poddaszu – pomysł na ciekawe wnętrze

Urządzanie mieszkania na poddaszu jest o tyle trudne, o ile niestandardowe kształty pomieszczeń mogą sprawiać wrażenie nieustawnych. Aranżacja dużego salonu na poddaszu autorstwa projektantów z emc|partners jest przykładem zagospodarowania przestrzeni w sposób praktyczny i wygodny. Prezentujemy pomysł na ciekawe wnętrze.

Jak urządzić jasny salon w stylu nowoczesnym?

Często brakuje nam pomysłu na stworzenie oryginalnego salonu. Obecnie króluje biel i minimalizm. Jak urządzić jasny salon w stylu nowoczesnym, aby był funkcjonalny i efektowny?

Styl industrialny we wnętrzu. Jak urządzić nowoczesne wnętrze w klimacie loftu?

Aranżacja wnętrza w klimacie nowojorskiego loftu wcale nie należy do szczególnie trudnych. Beton, cegła oraz wprowadzenie jasnych barw, które powiększą optycznie przestrzeń sprawią, że nawet skromne mieszkanie w bloku może przerodzić się w prawdziwie designerski loft. Jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Cegła klinkierowa elementem wystroju nowoczesnego wnętrza

Cegła ostatnimi czasy coraz częściej spotykana jest nie tylko na zewnątrz budynków, ale także w ich wnętrzach, gdzie stanowi efektowny element dekoracyjny. W szczególności cegła klinkierowa doskonale sprawdza się jako dekoracja wnętrz. Dzięki niej możemy tworzyć niebanalne, eleganckie aranżacje w różnych typach pomieszczeń. Choć materiał ten kojarzy nam się głównie z eleganckimi elewacjami, przy jego użyciu możemy stworzyć wystrój nowoczesnego wnętrza.

Luksusowe wnętrze – aranżacja domu z wykorzystaniem naturalnych materiałów

Przedstawiamy aranżację domu z wykorzystaniem całkowicie naturalnych materiałów, której projektem zajęła się architektka z firmy ArteDizain. Wiodącym celem koncepcji było stworzenie luksusowego wnętrza, które będzie ciepłe i naturalne, a mieszkańcy poczują się w nim komfortowo. 135-metrowy apartament został zaprojektowany dla pary. Mieszkanie zawiera duży salon, wyodrębnioną kuchnię i jadalnię, dwie łazienki, dwa pokoje oraz sypialnię.

Pomysł na funkcjonalny pokój dzienny. Najnowsze wnętrze w IKEA

Aranżacja funkcjonalnego pokoju dziennego to marzenie niejednej rodziny. Marzenie to staje się szczególnie istotne w przypadku ograniczonego metrażu mieszkania. Warto wtedy skorzystać z porady specjalistów, którzy wskażą kierunek naszej aranżacji i zainspirują nas do stworzenia nowych rozwiązań. W IKEA Kraków powstał pomysł na pokój dzienny przeznaczony dla 3-osobowej rodziny.

Wakacyjna aranżacja wnętrza, czyli najmodniejsze kolory Benjamin Moore

Jeśli jesteś zwolennikiem morza i nadmorskiej atmosfery, a przy tym cenisz sobie ciekawe rozwiązania i oryginalnie zaprojektowane wnętrza, to ten tekst skierowany jest właśnie do ciebie. Na jednym z gdańskich osiedli, 62-metrowe mieszkanie, które zostało zakupione z myślą o wynajmie, stało się sceną nowatorskich rozwiązań. Zadanie stworzenia projektu aranżacji wnętrz objęła Agnieszka Błochowiak z pracowni MOA Design, której celem było wykreowanie wnętrza nie tylko komfortowego, ale przede wszystkim eleganckiego i klimatycznego, które przyciągnie turystów swoją nadmorską atmosferą.

Jak urządzić salon? Nowoczesna aranżacja salonu

Jak urządzić salon zgodnie ze współczesnymi trendami, ale także pełen ciepła i stylu? Nowoczesna aranżacja salonu z eklektycznymi dodatkami to doskonały pomysł na oryginalne wnętrze.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • ADAH
  • PARADYŻ
  • POSTERVILLE
  • SCHELL
  • MOZAIKOWE.PL
  • RAUMPLUS
  • GLASIMO
  • SCHNEIDER ELECTRIC
  • FERRO