stronywnetrza.urzadzamy.pl

Jak zaprojektować oświetlenie przedpokoju?

zoom Jak zaprojektować oświetlenie przedpokoju?
Fot.: Candellux

Przedpokój jest pomieszczeniem, które często pomijamy przy skrupulatnej aranżacji wnętrz. Mimo to, wbrew skojarzeniom, przedpokój jest wizytówką domu. To właśnie w nim witamy i wprowadzamy gości do wnętrza. Powinien być urządzony gustownie, czego efekt można w szczególności osiągnąć poprzez odpowiednio dobrane oświetlenie przedpokoju.

Wybór oświetlenia do przedpokoju uzależniony jest od wielu czynników. Najbardziej istotne są indywidualne upodobania, które decydują o naszym wyborze. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto wziąć pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia, styl aranżacji oraz jego usytuowanie. Poza tym istotny jest także fakt czy wnętrze ma charakter otwarty czy zupełnie osobny, oddzielony drzwiami. Jest to ważne głównie ze względu na fakt, że przedpokój, którego wnętrze jest otwarte należy jedynie doświetlić, zaś w przypadku zamkniętej przestrzeni warto pomyśleć o kompleksowym oświetleniu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest równie ważne, stąd lepiej sprawdzą się lampy, które umożliwią nam swobodne poruszanie się po przedpokoju.

Najpopularniejszą formą oświetlenia wnętrzlampy sufitowe. W przedpokoju idealnie pasować będą zarówno lampy wiszące, jak i halogeny. Jeśli nasz przedpokój ma niewielką powierzchnię o kwadratowym kształcie, montaż jednej lampy w centralnym punkcie wystarczy, aby dobrze doświetlić pomieszczenie. W przypadku wąskiego, ale długiego pomieszczenia, warto zadbać o 2–3 lampy sufitowe, które punktowo oświetlą przedpokój. Ponadto, takie rozwiązanie optycznie powiększy wnętrze.

Przedpokój to miejsce w naszym domu, w którym często wykonujemy makijaż, przymierzamy ubrania lub przeglądamy się w lustrze. Wszystkie te czynności wymagają idealnego oświetlenia. Świetnie sprawdzą się w takiej roli ozdobne kinkiety, które będą funkcjonalne i estetyczne. Odpowiednio dobrane lampy ścienne mogą stworzyć niesamowicie efektowne wnętrze. Doskonałym rozwiązaniem jest także zastosowanie paska ledowego umieszczonego za lustrem – jest to świetny pomysł na atrakcyjne oświetlenie przedpokoju. Ponadto, jak podkreśla Dariusz Kiełek, ekspert z firmy Candellux Lighting, warto pomyśleć o oświetleniu z funkcją regulacji natężenia światła, dzięki czemu bez problemu znajdziemy w nocy drogę do łazienki. Regulowane kinkiety ścienne nie będą nas razić w oczy i zakłócać snu innym domownikom. Takie rozwiązania będą nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim będą pełniły rolę dekoracji, która sprawdzi się w każdym wnętrzu.


Źródło: CANDELLUX

inne inspiracje
Geometria światła - lampy wiszące

Lampy wiszące to od lat najpopularniejsze rozwiązania oświetleniowe w Polsce. Są źródłem rozproszonego światła ogólnego. W sposób równomierny oświetlają wnętrze i nie zabierają cennej powierzchni podłogowej czy ściennej.

Wiszące lampy sznurkowe do nowoczesnych wnętrz

Efektowne kule będące plątaniną delikatnych nitek z włókna szklanego przykuwają uwagę obserwatorów. Wiszące lampy sznurkowe wprowadzone w nowoczesne wnętrze sprawiają, że zyskuje ono na oryginalności, a obowiązkowe elementy wyposażenia stają się ważnymi dodatkami dekoracyjnymi.

Miedziane lampy industrialne w nowoczesnej kuchni

W nowoczesnej kuchni, gdzie z rozmysłem nie wprowadzamy wielu kolorów i dekoracji, doskonale sprawdzą się miedziane lampy industrialne. Taki techniczny dodatek nieco ożywi aranżację kuchni, a miedziane wykończenie lampy nawiąże do szlachetnego materiału, z którego wykonywane są najlepsze garnki i rondle.

Nowoczesne lampy wiszące w aranżacjach wnętrz

Współczesne aranżacje wnętrz często wyposażamy w wiele małych lamp, które świecą w różnych zakamarkach. Jednak decydując się na nowoczesne lampy wiszące, wybierajmy je tak, aby podkreślały charakter salonu czy kuchni. Efektowna lampa wisząca na środku sufitu może być pięknym dopełnieniem aranżacji, a jednocześnie potrafi zdominować cały pokój, a nie zawsze o to nam chodzi.

Białe lampy stojące i wiszące – stonowana aranżacja biura

Białe lampy stojące i wiszące zapewnią odpowiednie oświetlenie, a jednocześnie nie zaburzą koncepcji aranżacji wnętrza. Spokojna aranżacja biura notarialnego lub gabinetu, gdzie przyjmuje się gości i prowadzi ważne rozmowy, będzie sprzyjała skupieniu i nie będzie rozpraszała podczas omawiania poważnych tematów.

Lampa wisząca jako podstawa na dodatki dekoracyjne

W każdym, nowoczesnym czy nawet minimalistycznym wnętrzu, potrzebne są dodatki dekoracyjne. Nikt się jednak nie spodziewa, że lampa wisząca może być konstrukcją, na której ustawimy różne dekoracje, świece, wazony lub doniczki z kwiatami.

Nowoczesne aranżacje kuchni i jadalni z lampami wiszącymi

Aranżacje kuchni lub jadalni w nowoczesnych pomieszczeniach czasami wydają się zbyt surowe lub nawet nudne. Duża lampa wisząca o niebanalnych kształtach może zupełnie zmienić sposób odbierania takiego wnętrza. Wystarczy dobrze poszukać, a zawsze znajdziemy odpowiednią lampę do naszej kuchni, która wprowadzi niepowtarzalny charakter, a jednocześnie mocno nie zburzy zamierzonego stylu aranżacji kuchni.

Lampy wiszące do salonu. Oświetlenie sufitowe Lightonline

Charakterystyczne lampy wiszące do salonu potrafią tak zdominować aranżację wnętrza, że decydują o jego charakterze. Główne oświetlenie sufitowe może być dobrane zgodnie z pozostałymi elementami wyposażenia. Jednak lampa wisząca dobrze może się sprawdzić jako element wyłamujący się ze stylu innych dekoracji i dodatków.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • FABER
  • ENTELO
  • MINERVA
  • RIHO
  • MASONITE
  • ELECTROLUX
  • LIBET
  • A-Z DECOR
  • MURASPEC