Jak urządzić przytulną sypialnię? 5 kroków do udanej aranżacji sypialni


Jak urządzić sypialnię tak, by była jednocześnie funkcjonalna i przytulna? Na stylową aranżację sypialni składają się m.in.: kolorystyka, oświetlenie i wybór odpowiednich mebli i dodatków, które pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. Podpowiadamy, jak w 5 krokach urządzić idealną sypialnię.
Każde pomieszczenie w naszym domu pełni określone funkcje – w kuchni przyrządzamy jedzenie i spotykamy się przy wspólnym posiłku, w salonie przyjmujemy gości i odpoczywamy, a w sypialni – nabieramy sił na następny dzień. Powinniśmy zadbać więc o to, by aranżacja sypialni działała na nas kojąco i stwarzała odpowiedni nastrój we wnętrzu. Jak urządzić przytulną sypialnię? Podpowiadamy.
Przytulna aranżacja sypialni w 5 krokach
1. Liczy się odpowiedni projekt sypialni
Warto, aby liczba mebli w sypialni została sprowadzona do niezbędnego minimum, a ich położenie nie zakłócało poruszania się. Zalecamy przeprowadzenie testu – gdy można przejść przez całą sypialnię z zamkniętymi oczami, nie potykając się, to znak, że elementy aranżacji zostały ułożone w sposób harmonijny i funkcjonalny.
2. Kolory do sypialni
Spory wpływ na nasze samopoczucie wywierają kolory, które nas otaczają – przyczyniają się one do tego, jak szybko zasypiamy i z jakim nastrojem się budzimy. W sypialniach zaleca się użycie stonowanych barw, które umożliwiają wyciszenie się. Warto jednak czasem puścić wodzę fantazji i wykorzystać kolorowe dodatki bądź wzory na ścianach, które ożywią wnętrze, jednocześnie nie zaburzając aranżacji.
3. Oświetlenie
W zależności od dostępu naturalnego światła we wnętrzu oświetlenie sypialni powinno być odpowiednio dostosowane. Najlepiej jest wykorzystać jego trzy rodzaje: górne, boczne (np. na szafkach nocnych bądź w postaci kinkietów) oraz takie, które będzie delikatnie podkreślało relaksującą atmosferę w sypialni – tutaj mogą przydać się lampy LED wbudowane w ścianę lub sufit. Oświetlenie rzucające miękki, delikatny blask pozwoli się zrelaksować i uwydatni przytulny charakter wnętrza. Warto więc uwzględnić w wystroju kilka dekoracyjnych świeczników czy ażurowy klosz, który przytłumi światło.
4. Izolacja akustyczna
Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego należy zadbać o to, by odgłosy dochodzące z zewnątrz nie zakłócały nam relaksu. Jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie? Ciekawym uzupełnieniem aranżacji będą drewnopochodne panele akustyczne, które rozpraszają i tłumią dźwięki. Podobnie działają zasłony z pluszu, które skutecznie chronią przed hałasem.
5. Materac i łóżko do sypialni
Wybór łóżka do sypialni jest wyjątkowo ważny. Liczy się tu przede wszystkim nasza wygoda i zdrowie. Materac powinien być dostosowany do wzrostu oraz wagi ciała, aby zapewnić odpowiednie podparcie kręgosłupa. Przy jego wyborze należy uwzględnić nasze indywidualne preferencje, ponieważ każdy typ posiada inne, charakterystyczne dla niego właściwości.
Źródło: Cotton&Co
Minimalistyczne wnętrza cechują szlachetna prostota i elegancja. Estetyka ta dominuje we współczesnych apartamentach z widokiem na światła wielkich miast – Tokio, Londyn, Nowy Jork. Niewielu na nie stać, lecz nic straconego – wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych zasad, by stworzyć nowoczesne mieszkanie ze szczyptą wielkomiejskiego stylu.
Barwne akcenty ożywiają wnętrze nowoczesnego salonu, w którym królują proste, geometryczne formy. Już jeden obraz w stylu pop-art powieszony na ścianie za kanapą pozwala wykreować aranżację, która nawiązuje do nurtu artystycznego dominującego w latach 60. i 70. w Ameryce.
Zwiewna, subtelna, kobieca – biała sypialnia zdradza artystyczne zainteresowania właścicielki. We wnętrzu główną rolę odgrywa światło, a obraz znajdujący się za zagłówkiem łóżka harmonizuje z wystrojem jasnej sypialni, która zachwyca aranżacyjną lekkością.
Aranżacja salonu dla rodziny z dzieckiem musi obfitować w praktyczne rozwiązania. Jednym z nich jest zaprojektowanie w otwartej wnęce kuchni z jadalnią i kącika zabaw w pokoju dziennym. Taki rozkład umożliwia rodzicom kontakt z dzieckiem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Salon z kuchnią utrzymany został w duchu skandynawskiej estetyki, przełamanej wyrazistymi akcentami kolorystycznymi.
Białe meble sprawdzą się nie tylko w skandynawskich wnętrzach. Prosta forma i uniwersalna kolorystyka stworzą bazę dla wielu dekoratorskich pomysłów. Klasyczna aranżacja sprawi, że białe meble nadadzą sypialni eleganckiego charakteru i rozświetlą pokój utrzymany w brązach i beżach.
Od czasu do czasu powinno się odświeżyć aranżację wnętrza. Nie trzeba jednak od razu planować remontu. Metodą małych kroków i bez wydawania mnóstwa pieniędzy można szybko i diametralnie odmienić charakter mieszkania.
Cegła w sypialni ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Dobrze współgra też z elementami wystroju w intensywnych kolorach. Aranżacja sypialni bazuje na pomarańczowych odcieniach, które przełamane zostały szarościami i bielą.
Planując elegancką aranżację sypialni, najlepiej jest postawić na kolory ścian w odcieniu kawy z mlekiem, rozświetlone miejscami złotymi dodatkami. Beżowa sypialnia z drewnianymi belkami pod sufitem przypadnie do gustu zwolennikom zarówno klasycznych wnętrz, jak i stylu nowoczesnego.
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...