stronywnetrza.urzadzamy.pl

Jak oddzielić kuchnię od salonu – 5 sposobów

zoom Jak oddzielić kuchnię od salonu – 5 sposobów
Fot.: Komandor

Modne przepierzenie, wyspa kuchenna, a może gra kolorów? Wszyscy, którzy szukają sposobu na to, jak oddzielić kuchnię od salonu powinni wiedzieć, że nie trzeba od razu robić remontu, by wyznaczyć funkcjonalne strefy w mieszkaniu. Z powodzeniem sprawdzają się znacznie mniej inwazyjne rozwiązania.

Jeśli chcemy oddzielić otwartą kuchnię od salonu lub wyznaczyć w mieszkaniu strefę odpoczynku, jadalnię i miejsce do pracy, ważne jest, by mimo wprowadzonych podziałów, zachować spójność estetyczną wnętrza i zapewnić komfort przebywania w każdej części.  Do wyboru mamy kilka możliwości w zależności od tego, czy chcemy zastosować bardziej czy mniej inwazyjne rozwiązania. – Możemy zdecydować się na rozróżnienie stref za pomocą właściwego rozmieszczenia oświetlenia, kolorów czy materiałów położonych na posadzce bądź poprzez zastosowanie szklanych ścianek oraz przesuwnych lub podwieszanych drzwi – podpowiada Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

 

1. Oświetlenie i kolory

W wydzieleniu stref pomoże nam właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Za dnia nie ma ono tak wielkiego znaczenia, ale gdy zapadnie zmrok, docenimy zalety tego rozwiązania. Warto zrezygnować z oświetlenia centralnego na rzecz rozbudowanego systemu punktowego. Nie znaczy to, że mamy zupełnie zrezygnować z lamp sufitowych, ale warto skierować ich światło w dół – doskonale oświetlimy w ten sposób wybraną strefę (np. stół) i tym samym wyznaczymy jadalnię w salonie oraz skutecznie oddzielimy ją od kuchni, jeśli ze sobą sąsiadują. W podziale przestrzeni pomogą nam także lampy podłogowe, które oświetlą strefę przeznaczoną do relaksu, z kolei lampka na stole wyznaczy miejsce do pracy. Inne światło powinno pojawić się w części kuchennej, ponieważ jego zadaniem jest dobrze oświetlić blat do przygotowywania posiłków.
Poza światłem, w wyznaczaniu stref, skutecznie pomaga także pomalowanie ścian na różne kolory. Zróżnicowane barwy w każdej przestrzeni pozwalają z powodzeniem oddzielić m.in. kuchnię czy przedpokój od otwartego salonu. Jeśli chcemy, aby podział był bardziej subtelny, możemy zdecydować się na różne tonacje tego samego koloru, które skutecznie i delikatnie podkreślą odrębność poszczególnych części.

 

2. Linia podłogi

Linie poszczególnych stref może wyznaczyć również posadzka, a dokładnie różne materiały, które zostaną na niej położone. Kuchnię i salon rozgraniczy punkt styku płytek z panelami – to samo rozwiązanie możemy zastosować na granicy salonu i przedpokoju. Bardzo dobrze sprawdzą się także dywany, których końce mogą stanowić linie danej strefy, np. tej przeznaczonej do odpoczynku. Wyraźnie oddzielamy ją wtedy od części jadalnianej czy biurowej.

3. Wyspa kuchenna, regały

Jeśli zależy nam na bardziej wyraźnym podziale, ale nie chcemy stawiać dodatkowych ścianek, dobrym rozwiązaniem będą meble. Wyspa kuchenna doskonale oddzieli kuchnię od salonu. Zaprojektowana w odpowiedni sposób prezentuje się znakomicie, wyznaczając granice każdej ze stref. Innym sposobem są wysokie, wykonane na wymiar regały, które nie tylko podzielą przestrzeń, ale będą też jej funkcjonalnym dopełnieniem. Możemy w ten sposób wydzielić część biurową albo odseparować kuchnię od salonu. Wykonane ze szkła, podświetlane półki, podniosą walory estetyczne tego mebla, który w strefie dziennej może z powodzeniem pełnić funkcję biblioteczki.

4. Drzwi przesuwne

Regał i wyspa kuchenna to oczywiście nie jedyne dostępne rozwiązania. – W wydzieleniu stref doskonale sprawdzają się również przesuwne i podwieszane drzwi, które pomogą oddzielić otwartą kuchnię od salonu. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że podwieszane drzwi nie wymagają dolnego toru, a całość konstrukcji zawieszona jest na torze górnym, zamontowanym do ściany lub sufitu. Zarówno jeden, jak i drugi typ drzwi to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Ich wypełnienie należy dobrać tak, by korespondowało z wyposażeniem pomieszczenia. Wybór jest bardzo szeroki – możemy postawić na płytę w kolorze pasującym do wnętrza albo na mleczne lub przezroczyste szkło. Warto jednak pamiętać, by w przypadku drzwi pojedynczych wybrać materiał dwustronnie jednakowy, ponieważ zawsze widoczna jest jego druga strona. Inaczej jest w przypadku drzwi podwójnych, gdzie możemy dowolnie zestawiać ze sobą materiały pasujące np. do kuchni i salonu – doradza Anna Wróbel z firmy Komandor.

 

5. Subtelne przepierzenie

W nowoczesnej kuchni sprawdzi się jeszcze jedno rozwiązanie, które zakłada postawienie ścianek działowych. Najmodniejsze są te, które nie zabierają przestrzeni i nie pomniejszają optycznie wnętrza. Szklane przepierzenia idealnie pasują do minimalistycznych aranżacji i wyraźnie a zarazem subtelnie pomagają oddzielić kuchnię czy sypialnię od salonu. 

Wyznaczenie poszczególnych stref w mieszkaniu ma wiele zalet: podnosi komfort domowników, przekłada się na łatwiejsze utrzymanie porządku i podział funkcjonalności pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, by podkreślając odrębność poszczególnych części, nie zaburzyć spójnej aranżacji wnętrza.

 

Źródło: Komandor

inne inspiracje
Minimalistyczne wnętrza – mieszkanie w wielkomiejskim stylu

Minimalistyczne wnętrza cechują szlachetna prostota i elegancja. Estetyka ta dominuje we współczesnych apartamentach z widokiem na światła wielkich miast – Tokio, Londyn, Nowy Jork. Niewielu na nie stać, lecz nic straconego – wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych zasad, by stworzyć nowoczesne mieszkanie ze szczyptą wielkomiejskiego stylu.

Kuchnia bez uchwytów – biała kuchnia z jadalnią

Wysoka zabudowa kuchenna to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli wybierzemy opcję z lakierowanymi frontami, pozbawioną uchwytów, otrzymamy przepis na nowoczesną aranżację. Biała kuchnia z jadalnią zachwyca niewymuszoną elegancją.

Salon z cegłą na ścianie i eklektycznymi meblami. Aranżacja salonu z kominkiem

Surowe i minimalistyczne wnętrza ustępują miejsca wysoce zindywidualizowanym przestrzeniom, które cechują przytulność i połączenie różnych estetyk. Aranżacja salonu z kominkiem jest oryginalna dzięki eklektycznym meblom. Całości dopełnia położona na ścianie cegła.

Elegancka aranżacja jadalni. Meble w stylu glamour

Jeśli nosimy się z zamiarem urządzenia eleganckiej jadalni, należy wybrać takie elementy wyposażenia, które podkreślą reprezentacyjny charakter wnętrza. Meble w stylu glamour oraz zachwycające swoją kunsztowną formą dodatki: kryształowa lampa, wysokie świeczniki, bogato zdobione lustro pozwolą stworzyć wytworną aranżację jadalni.

Rustykalna kuchnia z wyspą

Charakter rustykalnej kuchni tworzą elementy, które oddają klimat sprzed lat: ceramiczne figurki, gliniane dzbanki, haftowane obrusy i obowiązkowo – drewniane meble i podłoga wykonana z mozaiki kamiennej. Stylizacyjny umiar i nowoczesne rozwiązania, takie jak np. wyspa kuchenna pomogą stworzyć spójną estetycznie, współczesną wizję rustykalnej kuchni.

Cegła w sypialni. Energetyczna aranżacja sypialni

Cegła w sypialni ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Dobrze współgra też z elementami wystroju w intensywnych kolorach. Aranżacja sypialni bazuje na pomarańczowych odcieniach, które przełamane zostały szarościami i bielą.

Biała kuchnia. Klasyczna aranżacja kuchni z wyspą

Biała kuchnia w klasycznej aranżacji prezentuje się świeżo i elegancko. Kuchnia z wyspą jest dobrym rozwiązaniem przestrzennym, które, w przypadku kuchni otwartej, pozwala oddzielić strefę przeznaczoną do gotowania od reszty pomieszczenia.

Szary salon z drewnianą boazerią – nowoczesna aranżacja

Szary salon nadal nie wychodzi z mody. W połączeniu z drewnianą boazerią – gorącym trendem wnętrzarskim, tworzy nowoczesną aranżację, która przypadnie do gustu zwolennikom zarówno ponadczasowej elegancji we wnętrzu, jak i skandynawskiej estetyki.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • GARDINIA
  • STOLBUD Włoszczowa
  • VDS
  • LAMPY.PL
  • ZEHNDER
  • VELUX
  • A.R.M.
  • APM MORKOM
  • STEGU