stronywnetrza.urzadzamy.pl

Jak dbać o meble ogrodowe i inne elementy drewniane?

zoom Jak dbać o meble ogrodowe i inne elementy drewniane?
Fot.: Unicell Poland

Elewacje i meble drewniane stanowią jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w naszych domach i budynkach gospodarczych. Od dawna doceniamy funkcjonalność drewna, jego naturalny wygląd i wygodę użytkowania. Decydując się jednak na wykorzystanie tego materiału, musimy wiedzieć, że jest wrażliwe i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tylko właściwie czyszczone i impregnowane powierzchnie dadzą nam gwarancję wieloletniej trwałości.

Drewno, jak każdy materiał naturalny, ma szerokie grono zwolenników. Jest wiele powodów, które na to wpływają, przede wszystkim jest łatwo dostępne i proste w obróbce. Drewno odpowiednio zabezpieczone, jest także bardzo efektowne i może służyć długie lata. W końcu jest to materiał uniwersalny – można oszalować nim budynek, a w ogrodzie swobodnie postawić obok siebie drewniany komplet wypoczynkowy, domek narzędziowy, altanę, pergolę czy zabawki dla dziecka, a wszystko jeszcze ogrodzić drewnianym płotem. Jeśli chodzi o pielęgnację drewna, to pomimo że musi być przeprowadzana przy użyciu specjalistycznych produktów, nie wymaga fachowych umiejętności i każdy może zrobić to sam.

Podstawowe zagrożenia drewna
Chcąc odpowiednio zadbać o meble i inne elementy drewniane, warto wiedzieć, co im zagraża i jak temu przeciwdziałać. Każdy niezabezpieczony lub źle zaimpregnowany element drewniany bardzo szybko zacznie reagować na działanie tych czynników i będzie niszczał. Elewacje, meble ogrodowe oraz inne elementy dekoracji ogrodu i tarasu, jak sama nazwa sugeruje, przeważnie znajdują się na zewnątrz, zatem nieustannie są narażone na działanie warunków atmosferycznych i różnych szkodników. Wśród nich najgroźniejsze to: promienie UV, opady i wody gruntowe, wiatr oraz ciągłe zmiany temperatury. Na zawilgoconych powierzchniach szybko pojawiają się mchy i grzyby. Ponadto obecność wilgoci oraz szybkie wysychanie wiążą się ze zmianami objętości drewna, które mogą doprowadzić do pęknięć. Jednak zostały opracowane skuteczne sposoby pozwalające na uniknięcie opisanych zagrożeń.

Jak impregnować drewno?
Prawidłowo zabezpieczone i zaimpregnowane wyroby drewniane gwarantują nam odporność na działanie różnych zagrożeń zewnętrznych. Zanim jednak zabierzemy się za ich pielęgnację, warto sprawdzić, z jakiego gatunku drewna zostały wykonane. Ta wiedza przyda się podczas wyboru właściwej chemii oraz przy określaniu ogólnej trwałości poszczególnych elementów. Najlepsze i najtrwalsze jest drewno egzotyczne. Rośnie ono w lasach tropikalnych, dlatego z natury odporne jest na wzmożone działanie czynników atmosferycznych. Niestety elementy wykonane z takich gatunków będą droższe od tych z drewna krajowego. Wśród rodzimych gatunków najpopularniejsze są: sosna, świerk i modrzew. Są to gatunki tańsze, ale też mniej trwałe.

Bez względu na gatunek drewna, z jakiego elementy architektury i meble ogrodowe zostały wykonane, należy je impregnować. W sprzedaży jest wiele produktów do tego przeznaczonych. Przy wyborze odpowiedniego warto zwrócić uwagę na środki do ochrony i dekoracji drewna marki LuxDecor. Wśród nich znajdziemy m.in. impregnaty, bejce, lakierobejce, lazury i emalie do drewna. Każdy z tych produktów dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych i można go stosować wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń na każdym rodzaju drewna i elementach drewnopochodnych. Dodatkowo produkty marki LuxDecor są ekologiczne, a przez to w pełni bezpieczne dla środowiska i użytkowników. Prawidłowe użytkowanie nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, a jednocześnie gwarantuje właściwą ochronę drewna ogrodowego. Nie wolno jednak zapominać, że impregnację należy co kilka lat powtórzyć.

Czyszczenie i przechowywanie
Nawet najlepsza impregnacja nie ochroni elementów drewnianych przed zanieczyszczeniami, dlatego trzeba je na bieżąco usuwać. Najlepiej, jeśli drewno będziemy czyścili systematycznie, na przykład dwa razy w roku, przed i po sezonie. Do wykonania tych czynności można użyć specjalistycznych środków lub nawet letnią wodą z sodą lub szarym mydłem. One również poradzą sobie z większością zanieczyszczeniach powierzchniowych.

Po skończeniu sezonu meble ogrodowe należy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej jest przechowywać je w chłodnym miejscu, które będzie zabezpieczone przed mrozem i nadmiarem wilgoci. Drewniane meble ogrodowe nie powinny być przykrywane folią lub innym materiałem nieprzepuszczającym powietrza, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju pleśni. Dlatego do okrywania sprzętów drewnianych można użyć powłoki, która umożliwi swobodny przepływ powietrza.

Źródło: LuxDecor

powiązane produkty
Lakierobejca do drewna LuxDecor
Lakierobejca do drewna LuxDecor

Lakierobejca do drewna LuxDecor to najwyższej jakości produkt do dekoracji i ochrony wszelkich elementów drewnianych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Nadaje trwały kolor, odporny na działanie UV i wodę. Powierzchnia pokryta lakierobejcą uzyskuje połysk, który subtelnie podkreśla naturalne piękno drewna. ...

Impregnat do drewna LuxDecor
Impregnat do drewna LuxDecor

Impregnat do drewna LuxDecor to wysokiej jakości produkt do dekoracji każdego rodzaju drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnie polecany do malowania fasad budynków mieszkalnych, gospodarczych i elementów architektonicznych. Zawiera najwyższej jakości naturalne woski, ...

Bejca do drewna LuxDecor
Bejca do drewna LuxDecor

Bejca do drewna LuxDecor to wodny środek do dekoracyjnego barwienia drewna i produktów drewnopochodnych wewnątrz pomieszczeń. Doskonały do mebli, okien, drzwi, boazerii i innych drewnianych elementów. Bejca nadaje powierzchni trwały kolor podkreślając jednocześnie rysunek słojów drewna. Produkt ekologiczny i całkowicie ...

Lazura do drewna LuxDecor
Lazura do drewna LuxDecor

Lazura do drewna LuxDecor jest przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Lazura to najwyższej jakości produkt kompleksowo chroniący drewno. Po jej zastosowaniu powierzchnia jest zabezpieczona i ma delikatny połysk. Barwi i podkreśla naturalną fakturę drewna ...

inne inspiracje
Jak urządzić balkon? Aranżacja tarasu dla romantyków

Jak urządzić balkon lub ogród dla romantycznych dusz? Przede wszystkim aranżacja tarasu powinna skupiać się wokół pięknej roślinności, by następnie móc ją jedynie podkreślić odpowiednimi meblami ogrodowymi.

Ogród zrobiony na szaro

Do najpopularniejszych kolorów w ostatnim sezonie bez wątpienia należą odcienie bieli i szarości. Ze względu na swój uniwersalizm, odcienie te pozwalają na stworzenie wnętrz w stylu skandynawskim, industrialnym i minimalistycznym. Reprezentują elegancję i nowoczesność w najlepszym wydaniu. Dlatego też biały i szary pojawiają się jako elementy wykończenia elewacji domów, mebli ogrodowych, altan czy płotów.

Jakie wybrać meble do ogrodu, a jakie na taras?

Na rynku dostępny jest szereg mebli zwanych ogrodowymi, wykonanych z przeróżnych materiałów. Tu właśnie pojawia się pytanie - jakie wybrać meble do ogrodu, a jakie meble na taras, bo jak się okazuje ma to niemałe znaczenie.

Wymarzony ogród. Pomysł na taras

Wymarzony ogród to taki, który staje się przedłużeniem domu i letnim pokojem. Ważny jest pomysł na taras, który pozwoli nam zawrzeć w projekcie najlepsze dla nas rozwiązania.

Krzesła i stoły drewniane w industrialnych aranżacjach wnętrz

Industrialne aranżacje wnętrz wymagają starannego zaplanowania wyposażenia. Krzesła i stoły drewniane o minimalistycznym wzornictwie doskonale wpasują się w przemysłowe pomieszczenia. W otoczeniu stalowych szyn, nie zawsze wygładzonych tynków i starych podłóg betonowych lub drewnianych, meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, bez dodatkowych detali dekoracyjnych.

Meble ogrodowe. Zamieszkaj w ogrodzie – spełnij swoje marzenia

Najwyższy czas na planowanie urządzenia ogrodu. Jeśli pragniesz wyposażyć taras w meble ogrodowe, to nie ma na co czekać. Od pierwszych słonecznych dni wiosny będzie można korzystać z uroków ogrodu. Jego układ, nasadzenia, trawniki, ścieżki – to wszystko zostawmy architektom zieleni. My zajmijmy się meblami ogrodowymi.

Taras, meble ogrodowe, grill. Przygotowanie do sezonu grillowego

Czas wybrać meble ogrodowe, grill i pozostałe akcesoria na taras. Wielkimi krokami zbliża się majówka. Termin ten w polskich domach kojarzy się nam z odpoczynkiem, grillowaniem oraz spędzeniem wolnego czasu w gronie rodzinnym. Dlatego tez powinniśmy przygotować miejsce, które idealnie się do tego nadaje.

Jak urządzić taras w bloku. Meble tarasowe, donice ogrodowe, grill

Meble ogrodowe przeznaczone są nie tylko do przydomowych ogródków. Mieszkańcy bloków również mogą wykorzystać stoliki i krzesła ogrodowe. Meble tarasowe sprawdzą się szczególnie w mieszkaniach na parterze.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • A-Z DECOR
  • NORTH & SOUTH HOME
  • STO
  • MISE
  • DONICESTALOWE.PL
  • ELKAMINO DOM
  • DEFRA
  • KESSEL
  • SKOFF