Jak chronić kamień naturalny na ścianach i ogrodzeniach?


Ze względu na jego piękno, różnorodność i trwałość bardzo często wybieramy kamień naturalny na ściany i ogrodzenia. O zaletach kamienia naturalnego jako materiału wykończeniowego można mówić długo, ale na zewnątrz pomieszczeń jest narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Chcąc cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez wiele lat, kamień trzeba dokładnie zabezpieczyć i okresowo pielęgnować.
Naturalny kamień jest materiałem, który skutecznie podbija serca dużej części inwestorów. Nie jest to rozwiązanie tanie, jednak stosuje się je zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie jednorodzinnym. Dzieje się tak dlatego, że kamień jest inwestycją na wiele lat. Jeśli zostanie prawidłowo położony i zabezpieczony, przez wiele lat będzie efektownie zdobił fasadę domu, co zrekompensuje koszt poniesiony przy jego zakupie. Ze względu na ogromną ilość kształtów i rodzajów kamienia, można go dobrać do każdej powierzchni i barwy ścian.
Co zagraża kamieniowi na ścianach?
Aby właściwie dbać o kamień, warto najpierw dowiedzieć się, co mu zagraża. Okazuje się, że tych czynników może być sporo i każdy niezabezpieczony element, bez względu na twardość, pochodzenie czy skład chemiczny, z czasem ulegnie, a tym samym będzie niszczał. Podstawowym niebezpieczeństwem są warunki atmosferyczne. Mówimy o kamieniu wykorzystanym na zewnątrz, tak więc nieustannie narażonym na działanie promieni UV, rozmaitych opadów oraz zmian temperatury. Równocześnie poważnym zagrożeniem mogą być wody gruntowe, a konkretnie zawarte w nich sole i kwasy, które mogą wejść w reakcję z naszym kamieniem. Na zawilgoconych powierzchniach mogą pojawiać się mchy, grzyby i porosty. Ponadto ciągła obecność wilgoci może wywołać szybkie zmiany objętości kamienia, które doprowadzą do jego pęknięć. Są jednak sposoby pozwalające na uniknięcie opisanych zagrożeń.
Chcąc odpowiednio dbać o kamień naturalny, należy wiedzieć, jakie są zagrożenia. Tych czynników jest dużo, dlatego każdy niezabezpieczony fragment, bez względu na twardość, pochodzenie czy skład chemiczny, po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu. Kamień wykorzystywany na zewnątrz jest narażony na działanie promieni UV, różne opady i zmiany temperatury. Równie poważnym problemem są wody gruntowe, a szczególnie zawarte w nich sole i kwasy, które mogą wejść w reakcję z kamieniem. Zawilgocone powierzchnie to również dobre miejsce do rozwoju mchów, grzybów i porostów. Dodatkowo, wilgoć może powodować szybkie zmiany objętości kamienia, co szybko doprowadza do pęknięć.
Jakie są sposoby na ochronę kamienia naturalnego?
Dobrze przygotowany i zaimpregnowany kamień dłużej będzie odporny na zagrożenia. Zanim znajdzie się on na ścianie, powinno się go przeszlifować i wygładzić, szczególnie jeśli jest to piaskowiec, granit lub wapień. Kolejnym krokiem powinno być zaimpregnowanie za pomocą specjalnego preparatu. Idealnie do tego nadają się produkty marki Primacol Professional, wśród których znajdziemy impregnaty do kamienia przeznaczone do konkretnego rodzaju materiału, jak: Piaskowiec Pro, Klinkier Pro, Marmur + czy Granit +. Gdy nie mamy pewności jaki kamień mamy do zaimpregnowania, można zastosować preparaty uniwersalne Fasada Pro i Kamień +. Taki zabieg skutecznie zabezpiecza kamień na około 57 lat. Po tym okresie warto impregnację powtórzyć. Jednocześnie, jeśli nie mamy pewności, jaki kamień impregnujemy, możemy wykorzystać impregnaty uniwersalne Fasada Pro i Kamień +. Impregnacja zabezpiecza kamień na 5–7 lat. Po upływie tego czasu należy zabieg powtórzyć.
Jak wyczyścić kamień?
Nawet najlepiej zaimpregnowany kamień ulega z upływem czasu szarzeniu, miejscowym przebarwieniom i się brudzi. Na to także są skuteczne sposoby. Przy mocno zabrudzonej i zszarzałej elewacji można zamówić przeprowadzenie piaskowania, czym zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dużo taniej jest reagować na różne zabrudzenia miejscowo za pomocą dostępnych środków chemicznych. W ofercie marki Primacol Professional dostępne są preparaty przeznaczone do konkretnego rodzaju kamienia: Czysty Marmur, Czysty Granit czy Klinkier Czyścik, a także środki opracowane specjalnie do usuwania poszczególnych typów zanieczyszczeń: Zmywacz Wykwitów, Środek na Zabrudzenia z Mchu i Porostów. Oferowany jest również preparat uniwersalny Fasada Czyścik. Każdy z nich zapewnia utrzymanie kamienia bez naruszania jego struktury i koloru.
Źrodło: Primacol Professional
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...