stronywnetrza.urzadzamy.pl

Futon – materac do spania rodem z Japonii

zoom Futon – materac do spania rodem z Japonii
Fot.: Kolorowych Snów

Materac futonowy jest zdrowy i komfortowy. Oryginalny futon (po japońsku oznacza posłanie) to materac do spania o wysokości ok. 5 cm, wypełniony bawełną.

Futonowe materace do spania mają pokrowce bawełniane lub lniane z charakterystycznymi pikowaniami. Tradycyjnie futon układa się na macie tatami. W trakcie dnia jest on zwijany i chowany, aby nie zajmować miejsca w pokoju, a mata tatami mogła się wywietrzyć. W Japonii futony są regularnie wietrzone na słońcu i trzepane specjalną bambusową trzepaczką.

W europejskiej wersji futony są tylko luźno związane z tradycyjnymi materacami japońskimi. Są częściej wykorzystywane jako element uniwersalnego mebla: sofa w dzień, łóżko w nocy. Przeważnie są grubsze od oryginału i mają dodatkowe warstwy, np. pianka, kokos, latex, końskie włosie.
W Japonii pomimo dużej popularności łóżek w zachodnim stylu, materace futonowe są nadal powszechnie używane. Najchętniej stosowane są futony ręcznie produkowane z naturalnych materiałów, bez sprężyn i syntetyków.

Futon jest materacem do spania polecanym osobom z wadami kręgosłupa lub nadwagą. Nie mają sprężyn, a sprasowana bawełna dopasowuje się do sylwetki człowieka i wspiera kręgosłup na całej długości. Takie materace wyrównują temperaturę. Gdy jest gorąco, do skóry dochodzi odpowiednia ilość świeżego powietrza. Natomiast w chłodne dni przydaje się warstwa sprasowanej wełny, którą umieszcza się na spodzie materaca. Po odwróceniu go dodatkowe ocieplenie jest bliżej ciała.

Przewiewna struktura i możliwość odwracania sprawiają, że futon jest dobrze wentylowany i zachowuje świeży, naturalny zapach.

Źródło: Kolorowych Snów

powiązane produkty
Sofa rozkładana Beat KARUP
Sofa rozkładana Beat KARUP

Sofa rozkładana Beat KARUP to drewniana, funkcjonalna i bardzo oryginalna sofa. W dzień sofa, w nocy wygodne jednoosobowe łóżko. Idealna do codziennego użytku lub dla gości. W zestawie materac (3 modele do wyboru) oraz 4 poduszki, opcjonalnie dostępna szuflada na ...

Sofa rozkładana Bebop KARUP
Sofa rozkładana Bebop KARUP

Sofa rozkładana Bebop KARUP to obok Jazz, Beat i Edge jedna z czterech sof opartych na tym samym pomyśle rozkładania. Drewniana, funkcjonalna i oryginalna sofa o skośnych nogach. W dzień służy jako sofa, w nocy wygodne jednoosobowe łóżko. Idealna do ...

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Blendery Bosch

Blendery Bosch

Brakuje Ci inspiracji w kuchni, a dostępne ...

patroni serwisu
  • PIEDRA LAND
  • KOLOROWYCH SNÓW
  • HYDROPONIKA
  • TON
  • SIRO
  • PEKA
  • MEBLOBRANIE.PL
  • PANMAR
  • MEBEL RUST
tuznajdziesz.pl
Znajdź produkt