Funkcjonalne oświetlenie biura. Jak efektownie i ekonomicznie oświetlić miejsce pracy biurowej?


Biurowce to miejsce, gdzie oświetlenie pełni szczególnie istotną rolę. Nie wyobrażamy sobie prac administracyjnych w strefie słabo oświetlonej. Przynosi to nie tylko negatywne skutki dla naszego zdrowia, w tym przede wszystkim wzroku, ale także obniża wydajność naszej pracy. Koszt korzystania z oświetlenia w przeciętnym biurowcu stanowi ok. 40% kosztów eksploatacyjnych. Wybór rodzaju i natężenia oświetlenia nie należy do rzeczy prostych. Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i określone oczekiwania pracowników. Przedstawimy kilka wskazówek dotyczących wyboru systemu oświetlenia nowoczesnych pomieszczeń biurowych.
Praca w biurze wiąże się z analizą dokumentów, tworzeniem raportów i przygotowywaniem zestawień. Jest to zatem praca odpowiedzialna, w której nie ma miejsca na pomyłki. Z badań wynika, że odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko zwiększa wydajność pracy, ale przede wszystkim obniża liczbę błędów. Ponadto, efektownie oświetlona strefa pracy biurowej podnosi prestiż i standardy firmy.
Warto zauważyć, iż na wagę problemu wskazują również unormowania prawne, m.in. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczegółowe wytyczne zawarte w rozporządzeniach i normach akcentują zasadność kwestii związanych z prawidłowym oświetleniem miejsca pracy. Szczegółowe wytyczne chronią pracownika i zapewniają komfortowe środowisko pracy. Nieodpowiednio dobrane oświetlenie negatywnie wpływa na poziom koncentracji i skupienia pracownika.
Po pierwsze: komfort
W dzisiejszych czasach praca biurowa nieodłącznie związana jest z pracą przy komputerze. Wszelkie tego typu urządzenia z wyświetlaczem lub monitorem mają ułatwić wydajność i szybkość wykonywania obowiązków. Jednakże praca z monitorem dodatkowo podnosi wymagania stawiane systemom oświetleniowym. W miejscu pracy biurowej ważna jest nie tylko ilość światła, ale przede wszystkim jego jakość: współczynnik oddawania barw, brak olśnień i kontrastów, barwa, równomierność. Wskutek tego, projektanci chętnie wykorzystują technologię oświetlenia ledowego. Taki system zapewnia dobre doświetlenie blatu biurka, na którym często umieszczony jest także monitor komputera. Blat jest oświetlony równomiernie, przy jednoczesnej redukcji kontrastów. W przypadku bardziej wymagających czynności, wymagających specjalnej precyzji i dokładności, rekomendowana jest instalacja dodatkowego oświetlenia w postaci lampek biurkowych. Poza tym, istotne jest również, aby monitory komputerowe były ustawione w taki sposób, aby na ekranach nie powstawały odblaski. Światło nie powinno migotać, a jasna i matowa faktura mebli we wnętrzu biura sprzyjać będzie redukcji odblasków i olśnień.
Po drugie: styl
Poza funkcjonalnością i praktycznym zastosowaniem oświetlenia, ważna jest również estetyka. O tym, jaki klimat ma dane wnętrze, w dużej mierze decyduje właśnie oświetlenie, które dobrze współgra z kolorem ścian i mebli. Mimo że jest to kwestia z góry traktowana jako rzecz indywidualnego gustu, warto pamiętać o kilku uniwersalnych, powszechnie stosowanych regułach. Aby wnętrze nie sprawiało wrażenia zbyt ciemnego, natężenie oświetlenia sufitu musi być równe 30%, a ścian – 50% natężenia oświetlenia na przeciętnej powierzchni roboczej. Mniej ważny staje się wybór poziomu „ciepła” barwy światła w obliczu kwestii ważniejszej – istotne jest, aby oświetlenie dobrze oddawało realne barwy. Minimalna wartość współczynnika CRI źródeł światła w pomieszczeniach biurowych wynosi 80.
Tam, gdzie mamy do czynienia z otwartą przestrzenią biurową, doskonale sprawdzają się oprawy wpuszczane, które świecą białym, neutralnym światłem, a tym samym zapewniają skupienie i możliwość koncentracji. W bezpośrednim miejscu pracy biurowej możliwe jest także zastosowanie opraw rastrowych LED, mających lekką konstrukcję i łatwy montaż. Ponadto, matowe wykończenie oprawy idealnie skomponuje się z minimalistyczną i nowoczesną aranżacją wnętrza. Uwarunkowania estetyczne mają szczególnie istotną rolę przy projektowaniu pomieszczeń kadry zarządzającej. Nie ma z tym jednak problemu, ponieważ obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów o nowoczesnym designie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wygląd biura ciekawie urozmaici także wielopunktowe oświetlenie, dlatego warto wykorzystać nie tylko oprawy sufitowe, ale również kinkiety. Zapewni to uatrakcyjnienie wnętrza oraz przełamanie oświetleniowej monotonni. Idealnym rozwiązaniem jest także zastosowanie lamp wolnostojących, które nie tylko dają dużo światła, ale stanowią również dodatkowy element dekoracyjny.
Po trzecie: ekonomia
Za wyborem technologii LED jako głównego źródła oświetlenia przemawia także ekonomia i jej nieograniczone możliwości użytkowe. Oświetlenie ledowe znacznie zaoszczędza energię i redukuje koszty eksploatacyjne. Jak zauważa Mateusz Strzałkowski, ekspert GTV, w przeciętnym biurze o powierzchni 120 m2 optymalne oświetlenie zapewni 25 opraw tradycyjnych KVG o łącznej mocy 2050W. Zestaw ten możemy zamienić na 20 opraw LED typu Verona 4060 (każda o mocy 50W). Wskutek takiej zamiany, możemy zaoszczędzić do 50% mocy. W skali roku, oszczędności te wynoszą 1008 zł. Poza oszczędnością i dłuższym okresem użytkowania, niższe stają się także koszty konserwacji. Oszczędności można jeszcze zwiększyć dzięki instalacji czujników ruchu, które kontrolują oświetlenie i pozwalają zaoszczędzić energię w czasie, kiedy nikt z niego nie korzysta. Przydatne są także popularne ściemniacze, za pomocą których można ręcznie regulować strumień światła. Optymalna kombinacja wszystkich tych elementów pozwala oszczędzić nawet 60% energii.
Oświetlenie LED jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem w sferze pracy biurowej. Poza czynnikami, które zostały już wymienione, technologia zapewnia praktyczny i niepowtarzalny wygląd. Dzięki swojej funkcjonalności oraz zapewnieniu ciekawego designu, stwarza niepowtarzalny klimat oraz komfort pracy. Spełnia tym samym wszystkie normy związane z realizacją indywidualnych potrzeb pracowników oraz zapewni wiele innowacyjnych możliwości, poprawiających standardy pracy.
Źródło: GTV
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...