stronywnetrza.urzadzamy.pl

Fit out – nowa część biznesu na rynku biurowym

zoom Fit out – nowa część biznesu na rynku biurowym
Fot.: ARMSTRONG

Aranżacja biura staje się dziś nie mniej ważna niż jego lokalizacja. Rynek wykończenia powierzchni biurowych z fazy designerskich projektów przerodził się w nowy segment biznesowy. Najemcy oczekują biura zaplanowanego od A do Z. Coraz większy fragment tego rynku przejmują więc firmy specjalizujące się dotychczas wyłącznie w poszukiwaniu i zarządzaniu biurami.

Rynek usług wykończenia i wyposażenia biur rozwija się w ostatnich dwóch latach w bardzo szybkim tempie. To odpowiedź na coraz większe wymagania najemców. Dla firm zarządzających nieruchomościami początkowo kompleksowość oferty – czyli nie tylko poszukiwanie tej powierzchni, ale też jej wykończenie – było nieco wymuszoną przez rynek usługą. Dziś wiadomo, że jest to interesująca dziedzina biznesu. Nowy trend kompleksowego wyposażenia biur przekłada się na intensywny rozwój usług z sektora fit out.  – To już nie tylko proste wykończenie biur czy sklepów. Coraz częściej wymaga łączenia technologii z różnych dziedzin, tak aby uzyskać zadowalający efekt. Jednocześnie staje się standardem w nowoczesnych powierzchniach biurowych czy komercyjnych – przyznaje Łukasz Michalak, project manager w dziale zarządzania projektami Savills, międzynarodowy asesor  BREEAM In-Use.

 

Biuro od A do… Ż

Nazwa fit out pochodzi od angielskiego słowa „wyposażać” i jest odpowiednikiem kompleksowości i komfortu. Dobrze określa również szeroki zakres usług biurowych w tym sektorze. Firmy muszą wykazać się nie tylko świetnym projektowaniem i dobrą organizacją, ale przede wszystkim odpowiednim zapleczem fachowców z różnych branż.

Firma Armstrong, producent sufitów podwieszanych, zrealizowała z pracownią Massive Design kilka dużych projektów biurowych. W ostatnim czasie wspólnie zaaranżowały m.in. remontowane warszawskie biura PwC i firmy EY. Przedstawiciele Armstrong  zauważają również, iż coraz częściej nowe kontrakty oznaczają rozmowę z jedną firmą, która kompleksowo zajmuje się planowaniem i wykończeniem biura, a nie kilkoma osobami współtworzącymi projekt – architektem, wykonawcą i najemcą. 

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku osobne, wyspecjalizowane działy lub odrębne spółki zaczęły tworzyć także firmy zarządzające biurami. Powstały one już m.in. w Knight Frank, Colliers International, JLL, Savills, czy CBRE. Sprzedawanie usługi w formie całościowego urządzenia biura okazało się jednocześnie dobrym pomysłem na biznes. 
– Zmiany wymusił rynek. Najemcy oczekują nowego biura, wymyślonego jako gotowy pakiet. Od A do … Ż. Dlaczego do Ż? Sama aranżacja wnętrza już nie wystarczy – konieczne jest uzasadnienie koncepcji, komfort pracowników i usługi dodatkowe – przyznaje Maciej Kiepal, szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong.

W ramach oferowanych usług, firmy z sektora fit out proponują: pełny projekt wraz z realizacją, a także m.in. kompleksowe wyposażenie, umeblowanie, a nawet przeprowadzkę. Dodatkowo występują z propozycją przeniesienia gniazdek elektrycznych lub wstawienie ścian działowych oraz dostawy komputerów czy wreszcie – zaprojektowania okablowania do sieci informatycznej w firmie.

– Profesjonalizacja rynku usług wykończenia biur sprawia, iż nowe realizacje to  zaawansowane projekty architektoniczne, których wdrożenie wymaga dobrej współpracy na poziomie: inwestor – projektant – wykonawca  – podkreśla Maciej Kiepal. Jego zdaniem inwestorzy wolą współpracę z jednym podmiotem niż oddzielne nadzorowanie prac wielu podwykonawców. Chodzi nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim o oszczędność czasu. Połączenie kilku usług to geneza powstania i ekspansji ofert z sektora fit out.

Jak informują eksperci Savills, wykończenie „pod klucz” dotyczy najczęściej umów najmu zawieranych na okres min. 5 lat. Co więcej, to właściciele nieruchomości w pełni pokrywają koszt aranżacji biur dla najemców, zgodnej z wymogami klienta. – Project manager działa na zlecenie najemcy. Dokonuje optymalizacji wyceny w celu uzyskania dodatkowych środków na pokrycie kosztów niezwiązanych ściśle z fit outem. Architekt niezbędny jest do stworzenia wizji, a project manager do jej wdrożenia w życie już na etapie projektu. Dlatego tak istotne jest znalezienie kompleksowego wsparcia przy projektach typu fit out – wyjaśnia Piotr Świczewski, junior project manager w dziale zarządzania projektami Savills.

 

Nowa definicja biurowego komfortu

Nowoczesne biuro musi nie tylko zaskakiwać wyglądem, ale być przede wszystkim wygodne dla użytkowników. W ostatnim czasie powierzchnie biurowe przechodzą więc ogromną metamorfozę. Ewoluują w kierunku funkcjonalności, ergonomii, elastyczności powierzchni i miejsc pracy. Komfort nabiera nowego znaczenia – kiedyś oznaczał wygodne meble biurowe, dziś nacisk kładzie się na elementy prozdrowotne, takie jak: przyjazna akustyka, dobre doświetlenie czy jakość powietrza.


Co te zmiany oznaczają dla rynku? Wyłonienie się gałęzi usług fit out wiąże się z pojawieniem się nowego partnera dla wielu firm z segmentu wyposażenia wnętrz i budownictwa. Do tej pory taką stroną była dla nich wyłącznie pracownia architektoniczna. Teraz producenci rozmawiają również z wyspecjalizowanymi w aranżacji biur projektantami czy zarządcami budynków. Z kolei firmy zajmujące się najmem przyznają, że starają się być coraz bliżej najemcy i wsłuchiwać się w jego potrzeby. Ich rola jako partnera i doradcy rośnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy są w stanie zaproponować interesującą, kompleksową usługę.

 

Źródło: Armstrong

inne inspiracje
Aranżacja nowoczesnego gabinetu szefa

Jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, w którym podejmowane są kluczowe decyzje, planuje się długoterminowe strategie i przyjmuje partnerów biznesowych. Gabinet szefa to szczególne miejsce – reprezentacyjne i pozwalające na maksymalne skupienie. Jak urządzić gabinet idealny?

10 sprawdzonych sposobów na wykładzinę obiektową

Jeśli myślisz o montażu dobrej jakości wykładziny obiektowej w przestrzeni użyteczności publicznej, warto, abyś zdecydował się na najkorzystniejszą opcję, dzięki której podłoga będzie wyglądała idealnie przez wiele lat. Carpet Studio podpowiada na co zwrócić uwagę podczas wyboru dostawcy, marki oraz parametrów wykładziny obiektowej.

Gabinet w domu – jak urządzić domowe biuro

Pracując w domu, warto zagospodarować miejsce na nawet mały gabinet. Jak urządzić domowe biuro? Aranżację warto dopasować do charakteru naszej pracy i uwzględnić to, czy mamy zamiar przyjmować w nim gości oraz klientów. Nowoczesne meble gabinetowe pomogą stworzyć funkcjonalną i sprzyjającą twórczym pomysłom przestrzeń.

Meble modułowe do biura – nowoczesny design i funkcjonalność w jednym

Meble modułowe do biura stwarzają prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne – w każdej chwili możemy zmienić ich położenie, a bogactwo kolorów pozwala na spersonalizowane połączenia. Jeśli za nowoczesnym designem będzie szła funkcjonalność systemów modułowych, to otrzymamy przepis na idealną aranżację biura.

Funkcjonalne wyposażenie biura – aranżacja miejsca do pracy

Funkcjonalne wyposażenie biura i jego aranżacja w przemyślany i praktyczny sposób jest gwarantem wydajnej i efektywnej pracy. Odpowiednio urządzone miejsce do pracy biurowej zapewnia komfort oraz lepsze samopoczucie – motywuje do działania i inspiruje do kreatywnego myślenia.

Akustyka wnętrza – jak poprawić akustykę nie zmniejszając kubatury pomieszczenia?

Instalacja przeciętnego systemu akustycznego na suficie pomieszczenia skutkuje obniżeniem jego wysokości, zaś umieszczenie go na ścianach powoduje zmniejszenie objętości wnętrza. Dlatego przed producentami stanęło wyzwanie rozwiązania tego problemu i wymyślenia skutecznego i funkcjonalnego systemu akustycznego pozbawionego podkonstrukcji. Jak poprawić akustykę wnętrza nie zmniejszając kubatury pomieszczenia?

Nowoczesna architektura w dobie well building standard

Nowoczesna architektura wiąże się obecnie nie tylko z ekotechnologią, ale także wysokimi standardami poprawiającymi komfort użytkujących je osób. Eksperci firmy Armstrong udowadniają, że kluczową kwestią w podnoszeniu jakości pomieszczeń odgrywa akustyka, która poprawia warunki pracy oraz polepsza samopoczucie przebywających w nim osób. Akustyka jest ważnym komponentem nie tylko budynków biurowych, ale także hoteli, centrów handlowych, uczelni i szpitali. W celu poprawy jakości nowoczesnej architektury wdraża się system well building standard.

Jakie aranżacje biur dla pokolenia Millenialsów?

Pracownicy z pokolenia Y wywierają coraz większy wpływ na aranżacje biur. Jak wynika z raportu Deloitte, Millenialsi stanowią dziś ponad połowę wszystkich pracowników, a ich oczekiwania są bardzo odmienne od wymagań starszych kolegów. Dlatego pracodawcy i deweloperzy zaczęli aktywnie angażować się w proces projektowania powierzchni biurowych.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • OSPEL
  • MAX – PROFIL MEBLE
  • MARBET
  • OTIS
  • ELFA
  • BADUM
  • TCHIBO
  • FERRO
  • ASKOPOL