stronywnetrza.urzadzamy.pl

Feng shui w sypialni – łóżka gwarantujące dobry sen

zoom Feng shui w sypialni – łóżka gwarantujące dobry sen
Fot.: Fabryka Materacy Janpol

Czy feng shui w sypialni się przydaje? Oczywiście, wspomaga naszą regenerację. Obok łóżka, które zagwarantuje dobry sen jest to jedna z najskuteczniejszych teorii poprawiających jakość naszego snu oraz komfort wypoczynku.

Zdaniem naukowców człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko liczbę przespanych godzin, ale i jakość snu. Według ostatnich badań TNS Polska 61% Polaków cierpi na problemy związane ze spokojnym zasypianiem. Zdaniem badaczy, jesteśmy zbyt zestresowani, aby normalnie zasnąć. Ponadto, zdecydowana większość rodaków przyznaje, że nie udaje im się przespać przynajmniej 6 godzin z rzędu.

Z badań wynika, że nie długość snu, a jego komfort jest czynnikiem istotniejszym dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlatego warto zadbać o jakość naszego wypoczynku. W tym celu pomocna będzie filozofia feng shui. Możemy korzystać z idei starożytnej filozofii nie tylko na etapie projektowania i aranżowania sypialni, ale także podczas zwykłego sprzątania. Nawet taki detal jak ustawienie łóżka ma wpływ na jakość naszego snu.

Do najbardziej istotnych założeń filozofii feng shui jest właściwe ukierunkowanie energii, która stale przepływa w naszym domu. Według ideologów tej teorii najważniejsza jest ta, która krąży po sypialni, ponieważ jest to pomieszczenie kumulujące pozytywną energię chi. Spokojny, regenerujący sen można wypracować, potrzeba jednak poświęcić temu trochę czasu. Warto jednak zdecydować się na krok zmian, ponieważ rezultaty mogą okazać się zbawienne.

Głównym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. To na jego właściwościach i odpowiednim ustawieniu należy się skupić przede wszystkim. Pierwszą ważną kwestią jest fakt, że nasz sen będzie spokojny i komfortowy, jeśli będzie odbywał się na nowym łóżku. Jest to istotny element satysfakcjonującego wypoczynku. Przede wszystkim dlatego, że mebel użytkowany wcześniej przez inną osobę kumuluje w sobie obcą, często negatywną i niesprzyjającą nam energię. Za łóżko nie może także służyć sofa lub wersalka – symbolizują one pośpiech i chwilowość, a to nie wpływa pozytywnie na nasz sen. Kolejną ważną zasadą jest rodzaj materiału, z którego wykonany jest mebel. Łóżko powinno być drewniane, nie metalowe. A ponadto, dla śpiących w nim dwóch osób konieczne jest jedno wspólne łóżko, nie zaś kombinacja dwóch zestawianych ze sobą. Wpływa to negatywnie na jakość relacji między ludźmi oraz pogarsza trwałość łączącego ich uczucia. Ważne jest także ustawienie mebla w sypialni. Naczelną zasadą tej kwestii jest ustawienie w  taki sposób, aby było z niego widać drzwi i wszystko to, co dzieje się w sypialni, cały jej układ. Idąc tym tropem, łóżko powinno stać wezgłowiem do ściany, nie bokiem, nogi nie mogą być skierowane w stronę drzwi, tym bardziej nie na linii drzwi-okno, czyli w przeciągu zakłócającym spokojny sen. Łóżko nie może również stać pod oknem ani przy ścianie, w której zamontowane są drzwi.

Przy okazji omawiania łóżka i jego ustawienia, warto wspomnieć również o materacu, który jest bezpośrednim elementem stanowiącym o komforcie naszego snu. Tomasz Goc, dyrektor handlowy w firmie JANPOL zauważa, że materac powinien być przede wszystkim wykonany z naturalnych materiałów. Sztuczne mają zbyt duży ładunek elektrostatyczny, który nie wpływa korzystnie na zdrowie. Jednak niezależnie od tego, najważniejsza jest wygoda, która przekłada się na jakość naszego snu. Jednym z produktów, który jest gwarantem zadowolenia użytkownika jest elastyczny materac Hypnosis Fabryki Materacy JANPOL. Wyposażony jest we wkład lateksowy nasączony naturalnymi olejkami słonecznikowymi. Doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza. Wykazuje wysoką odporność na odkształcenia, jest ekologiczny, a przede wszystkim wygodny. Jest to idealne rozwiązanie nie tylko do funkcjonalnych aranżacji sypialni, ale również tych projektowanych z myślą o feng shui.

Nie bez znaczenia w wystroju sypialni jest też to, co wisi na ścianie za łóżkiem. Idea feng shui mówi, że należy bezwzględnie pozbyć się z przestrzeni wokół łóżka wszelkiego rodzaju luster, obrazów, lamp lub sprzętów sportowych. Szczególnie tych, które są zawieszone nad wezgłowiem. Zdaniem Chińczyków tafla lustra oraz ekranu telewizora odbijają skumulowaną pozytywną energię chi, której nadmierna żywotność skutkuje na przykład bezsennością. Kolorystyka ścian, to kolejny element, o którym należy pomyśleć, jeśli pragniemy spokojnego, bezstresowego snu. Istotne jest, aby nie miały wyraźnych, dużych wzorów, za to utrzymane były w stonowanych, pastelowych barwach. Właśnie takie sprzyjają wyciszeniu. Najlepiej jest zainwestować w kolory ziemi: kawę z mlekiem, beż, barwy piaskowe, morelowe, niebieskości oraz zielenie. Zieleń szczególnie rekomendowana jest osobom powracającym do zdrowia, ze względu na jej „zdrowotne” właściwości. Kinkiety umieszczone nad głowami wypoczywających osób oraz obrazy wizualizujące sceny bitewne również nie są mile widziane w sypialni. Sprawdzą się za to lampy emitujące mleczne światło, które ustawione na szafkach nocnych będą pełniły funkcję uspokajającą i wyciszającą.

Z sypialni powinniśmy również wyeliminować wszystkie przedmioty oraz meble kojarzące się z pracą lub aktywnością fizyczną – biurko, komputer, sprzęty sportowe. Powinniśmy pozbyć się także roślin, które podczas nocnych ciemności emitują trujący dwutlenek węgla, który szkodzi nam podczas snu. Jako ostatni element warty wyróżnienia istotny jest porządek – przed snem powinniśmy powsuwać na miejsce szuflady, pozamykać szafki, sprzątnąć brudne rzeczy i przetrzeć kurz. Harmonia i uporządkowanie są gwarantami spokojnego snu.

Sypialnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń każdego domu. To w niej naszym celem jest znalezienie odskoczni od codziennych problemów i wypoczynek po całym dniu pracy. Aby zagwarantować sobie spokojny sen i satysfakcjonujące wytchnienie otoczmy się przedmiotami i wystrojem, który będzie temu sprzyjał.


Źródło: JANPOL

inne inspiracje
Aranżacja sypialni na poddaszu. Przytulna sypialnia w drewnie

Sypialnia na poddaszu jest ostatnio bardzo modnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz. Urządzenie przytulnej sypialni w drewnie sprawia, że pomieszczenie jest stylowe i eleganckie, a przede wszystkim praktyczne.

Kolory ścian – jakie wybrać oraz jaka farba będzie najlepsza?

Wysokie temperatury lubimy tylko w ograniczonym zakresie. Kiedy planujemy wyjazd nad jezioro lub morze, pragniemy jak najwięcej słonecznych promieni, ale już mniej ich oczekujemy w naszych wnętrzach. Aby złapać latem trochę ochłody od upału i poczuć orzeźwienie, najlepiej jest zastosować kolory ścian, które skojarzą nam się z ochłodą i relaksem. Jakie kolory wybrać? Wyciszenie i możliwość odprężenia zapewnią nam odcienie niebieskości i zieleni.

Klasyczna aranżacja sypialni i nowoczesne wyposażenie wnętrz

Klasyczna aranżacja sypialni jest jedną z najczęściej wybieranych obok stylu nowoczesnego. Ponadczasowe wyposażenie wnętrz dodaje elegancji pomieszczeniu. Z kolei zastosowane ciepłe odcienie brązu nadają harmonię, co szczególnie istotne w miejscu przeznaczonym do regenerowania sił.

Nowoczesna sypialnia i styl glamour

Nowoczesna sypialnia wcale nie musi być prosta, minimalistyczna i zimna. Styl glamour wpisuje się we wszystkie obowiązujące trendy, ale dzięki retro akcentom pozostaje ponadczasowy. Jak urządzić sypialnię marzeń? Oto sposób...

Nowoczesna sypialnia - styl skandynawski

Styl skandynawski charakteryzują jasne kolory, miękkie, naturalne materiały i minimalizm. Nowoczesna sypialnia inspirowana północnym sposobem urządzania wnętrz pozwala na szybką regenerację sił i dobry humor poprzez uporządkowanie i ograniczoną ilość mebli.

Pomysł na sypialnię - brązowy pokój

Brązowy pokój jest ponadczasowym i bardzo gustownym rozwiązaniem. Pomysł na sypialnię w barwach jesieni zapewni niezmącony relaks i piękny wygląd wnętrza.

Pomysł na sypialnię - proste i nowoczesne wnętrze

Pomysł na sypialnię w zależności od potrzeb może być prosty lub bardzo wyszukany. Nowoczesne wnętrze w stylu skandynawskim urzeka swą naturalnością i bezpretensjonalnością.

Jak urządzić sypialnię w romantyczny sposób? Nowoczesna sypialnia

Jak urządzić sypialnię w romantyczny sposób? Taka aranżacja to nie tylko kwiaty i babcine falbanki. Nowoczesna sypialnia urzeka delikatnością, ale w modnej, współczesnej odsłonie.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • ELECTROLUX
  • ARMSTRONG
  • BOCONCEPT
  • NORTH & SOUTH HOME
  • SOMFY
  • VILLEROY & BOCH
  • PERFEXIM LTD
  • MARBET
  • BAUFORMAT