Farby strukturalne to idealne materiały do wykańczania wnętrz


Na rynku materiałów wykończeniowych istnieje ogromna ilość produktów, dzięki którym każdy może zaaranżować swoje wnętrze bardzo indywidualnie. Jednymi z najbardziej efektownych produktów, jednocześnie bardzo prostych w użyciu, są farby strukturalne. Są to wodorozcieńczalne farby akrylowe, które zawierają w swoim składzie specjalne dodatki, umożliwiające tworzenie na ścianach struktur raufazy, baranka, piasku pustyni, a także struktury określanej mianem toccare, będącej najdelikatniejszą formą dekoracji ścian. Wszystkie te produkty przeznaczone są do stosowania na podłoża z płyt gipsowo-kartonowych, wiórowych, betonu, tynku cementowego lub wapienno-cementowego, a także podłoża z gipsu.
Zalety farb strukturalnych
Farby strukturalne stwarzają wiele możliwości wykańczania wnętrz i są bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych farb, past i tynków dekoracyjnych. Wyróżniają się one bardzo dobrym kryciem i możliwością stosowania na podłożach chropowatych z drobnymi nierównościami i pęknięciami. Dzięki temu możliwe są szybkie remonty wnętrz bez stosowania pracochłonnych i kosztownych metod wykończeniowych takich jak wyrównywanie, szpachlowanie, a także przecieranie powierzchni. Struktury wykonywane przy użyciu tych farb są proste do otrzymania – w większości przypadków do wykonania dekoracji wystarczy tylko wałek.
Jak nanosić farby strukturalne?
Przed malowaniem każdą powierzchnię należy odpowiednio przygotować. Powinna ona być czysta, sucha, odtłuszczona i stabilna. Większe ubytki tynku należy zaszpachlować. Aby wzmocnić podłoże należy je zagruntować emulsją gruntującą. Farby strukturalne najczęściej nie potrzebują żadnych specjalnych narzędzi. Przeważnie wystarczy wałek malarski o krótkiej lub średniej długości włosia. Farbę nakłada się wałkiem od dołu do góry, równomiernie rozprowadzając warstwę, a ostatnie pociągnięcia wykonuje się w jednym kierunku. Malując następne fragmenty ściany trzeba uważać, aby ich łączenie odbywało się „na mokro”. W czasie malowania należy także pamiętać o okresowym przemieszaniu farby. Farby strukturalne nanosi się w dwóch warstwach, drugą po wyschnięciu pierwszej. Istotne jest także staranne osłonięcie oraz zabezpieczenie powierzchni nie malowanych i podłogi. Za pomocą różnych pędzli, szpachelek czy szczotek, a także różnych metod nanoszenia i kształtowania mokrej jeszcze powłoki można stworzyć niepowtarzalne struktury nadając ścianom nowy wyrafinowany charakter. Aby uzyskać grubszą fakturę, farbę można nanieść w większej ilości, a w celu mocniejszego zaakcentowania struktury należy nanieść drugą warstwę.
Częstsze błędy
Użycie farb strukturalnych z reguły nie sprawia dużych trudności, a efekt w znacznym stopniu jest zależny od umiejętności wykonawcy i użytych narzędzi. Często popełnianym błędem przy malowaniu nimi jest niedokładne, a nawet niestaranne rozprowadzanie farby na powierzchni. Za każdym razem należy starać się jak najdokładniej rozprowadzać farbę, tak aby drobinki w miarę równomiernie pokrywały dekorowaną powierzchnię, wtedy nałożenie drugiej warstwy farby pozwoli na wyrównanie efektu na ścianie. Należy również pamiętać o dokładnym wymieszaniu farby przed użyciem oraz o mieszaniu jej co pewien czas w trakcie malowania.
Farby strukturalne UNICELL dostępne są w 12 nowych kolorach oraz w kolorze białym.
Pojemność: 5 i 10 l.
Źródło: UNICELL
Farba strukturalna Toccare PRIMACOL Decorative przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Farba strukturalna tworzy powierzchnię o delikatnym uziarnieniu. Dzięki zastosowaniu różnych narzędzi, daje możliwość otrzymania wielu atrakcyjnych efektów dekoracyjnych. Farba Toccare idealnie sprawdza się na podłożach ...
Farba strukturalna Raufaza PRIMACOL Decorative przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Farba strukturalna zawiera w swoim składzie drobiny drewna, co powoduje, że po nałożeniu na ścianę daje efekt podobny do zastosowania tapet papierowych typu raufaza. Jest ...
Farba strukturalna Piasek Pustyni PRIMACOL Decorative przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Zawarte w farbie strukturalnej dodatki mineralne powodują, że pomalowana ściana sprawia wrażenie ściany wykonanej z piaskowca. Pozwala na stworzenie nietypowego efektu i ciepłego klimatu ...
Farba strukturalna Baranek PRIMACOL Decorative przeznaczona jest do dekoracyjnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Zawarte w farbie dodatki mineralne powodują, że pomalowana ściana sprawia wrażenie tynku typu baranek. Pozwala na stworzenie nietypowego efektu oraz uzyskanie ciepłego klimatu wnętrz. Farba ...
Interesująca aranżacja kuchni, na której klimat składają się wpływy nurtu industrialnego i ekologicznego. Projekt skierowany do świadomego odbiorcy, ceniącego piękno natury i stosującego w praktyce rozwiązania proekologiczne.
Styl prowansalski wnosi wiele ciepla, przytulności i światła. Tynki strukturalne, dzięki zawartości różnych domieszek i wypełniaczy umożliwiają wykończenie wnętrza w różnych stylach.
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...