Chcieć mniej – minimalizm we wnętrzu


Świadome posiadanie przedmiotów to trend, który w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu. Coraz częściej decydujemy się także na ograniczenie wystroju wnętrza. Pełne ładu, harmonii i prostoty napawają spokojem i pogodą ducha. Adriana Furniture podpowiada, jak zagospodarować swoją przestrzeń by stać się wnętrzarskim minimalistą.
W dobie konsumpcjonizmu stał się dla wielu ludzi znakiem protestu i świadomym stylem życia, choć tak naprawdę dla każdego oznacza coś innego. Jedni nazywają się minimalistami, ograniczając do niezbędnych zakupów ubrań, kosmetyków czy książek. Inni wybierają ascetyczny styl życia, otaczając się wyłącznie niezbędnymi przedmiotami. Starają się ograniczyć ich liczbę do 100. Jeszcze inni stosują zasady prostoty w aranżacji przestrzeni, w której żyją i to na niej dziś się chcemy skupić.
Minimalne mieszkanie – duża przestrzeń
Trend na minimalizm we wnętrzach nie jest niczym nowym. Jako nurt w sztuce powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Wywodzi się z awangardy lat 30., a zaczerpnięty został z architektury Japonii i filozofii zen. Przyświeca mu idea „Less is more”. Kojarzy się z prostotą formy, brakiem zdobień, ładem i harmonią. Ma sprawiać we wnętrzu poczucie przestronności i porządku, dlatego nie ma tu przypadkowych przedmiotów, zbędnych dekoracji. Czy jednak na pewno wnętrze w tym stylu ma być wyłącznie białym pomieszczeniem z jednym krzesłem, stołem, szafą i łóżkiem? Niekoniecznie, choć na pewno będą tworzyć go jedynie te przedmioty, które są niezbędne. Każdy z nich ma bardzo konkretną rolę do spełnienia. Muszą być funkcjonalne, niezawodne i doskonałej jakości, żeby mogły nam służyć jak najdłużej. Minimalistyczne przedmioty użytkowe opierają się na podstawowych kształtach figur geometrycznych: prostokąta, koła czy trójkąta, a ich proste formy dopracowane są do perfekcji. W tym stylu doskonale sprawdzają się niskie meble modułowe, które można ze sobą dowolnie zestawiać, łatwo przestawiać, a przez to dowolnie kreować przestrzeń.
Kolor ma znaczenie
W minimalistycznym wnętrzu meble nie mogą zlewać się kolorystycznie z tłem, czyli ścianami. Postawić możemy na kontrasty. Do białych ścian doskonałym rozwiązaniem będzie kanapa z czarną tapicerką. Tutaj postawić możemy na prostą sofę Hana marki Adriana Furniture, która jako mocny element może stać się motywem przewodnim wnętrza. Nie musimy jednak ograniczać się do tych dwóch podstawowych kolorów. Przyjęło się wprawdzie, że mieszkanie w stylu minimalistycznym składa się przede wszystkim z bieli i czerni, śmiało można jednak korzystać również z innych barw. Wystarczą dwa dominujące kolory i kilka w postaci wyrazistych dodatków.
Meble w roli głównej
W minimalizmie mebel o prostych kształtach sam w sobie stanowić może ozdobę wnętrza. W salonie będzie nią niewątpliwie kanapa. Zdecyduj się przede wszystkim na taką o prostej formie. Przykładem może być narożnik Arezzo, który sprawdzi się jako dominujący akcent w monochromatycznym wnętrzu, czy też system modułowy Cube Adriana Furniture. Można komponować go jak wieloelementową układankę. Długa sofa w jednej chwili stanie się narożnikiem lub oddzielnym fotelem.
Minimalizm we wnętrzu, choć harmonijny i uporządkowany, nie oznacza nudy. Dekoracyjnym elementem będzie tu jedynie prosty wazon z kwiatami na stole czy dużych rozmiarów grafika na ścianie. Mogą nim być także odpowiednio rozmieszczone źródła światła, które przyczynią się do podkreślenia najciekawszych elementów aranżacji wnętrza. By ocieplić minimalistyczne pomieszczenie, możemy wyposażyć je w miękkie poduszki i koce, dzięki którym będziemy się w nim czuć bardziej swojsko i przytulnie.
Inspiracje dotyczące minimalistycznych mebli tapicerowanych znajdziesz na stronie www.adrianafurniture.com.
Wytworna sofa Hana marki ADRIANA FURNITURE z nowoczesnej linii Contempo wsparta na delikatnych chromowanych płozach, ubrana w szlachetne, specjalnie wyselekcjonowane, ekskluzywne tkaniny to mebel, który zwraca uwagę każdego. Dzięki charakterystycznym przeszyciom i niesztampowemu połączeniu poduszek oparciowych z podłokietnikami, staje się ...
Minimalistyczne wnętrza cechują szlachetna prostota i elegancja. Estetyka ta dominuje we współczesnych apartamentach z widokiem na światła wielkich miast – Tokio, Londyn, Nowy Jork. Niewielu na nie stać, lecz nic straconego – wystarczy zastosować kilka aranżacyjnych zasad, by stworzyć nowoczesne mieszkanie ze szczyptą wielkomiejskiego stylu.
Aranżacje nowoczesnej łazienki bazują na naturalnych materiałach wykończeniowych i stonowanych szarościach. Jak przełamać surowy charakter szarej łazienki? Wystarczy postawić na ocieplający akcent w wyrazistym kolorze, np. czerwonym. Można wprowadzić go do wnętrza w postaci akcesoriów łazienkowych lub wykorzystać mozaikę ceramiczną.
Trend powrotu do natury przejawia się zastosowaniem drewna w kuchni oraz minimalistyczną estetyką. Aranżacja kuchni otwartej na salon wpisuje się w styl skandynawski i nastawiona jest na połączenie ekologii z funkcjonalnością.
Mała kuchnia sprawia często duży problem projektantom wnętrz. Szczególnie ważne jest jej dokładne zaplanowanie, gdy jest wykorzystywana często i intensywnie. Wtedy, jako pomieszczenie przeznaczone niemal wyłącznie do przygotowywania posiłków, powinna być funkcjonalna i ergonomiczna. Duże znaczenie ma również pojemność mebli kuchennych, tak aby nie zastawiać blatów, a nawet podłogi przedmiotami, których nigdy nie możemy zmieścić w szafkach w małej kuchni.
Kamień w łazience to pomysł na szlachetne i eleganckie wnętrze. Marmurowa łazienka jest jasna i przestronna, dzięki zastosowaniu płytek marmurowych nie tylko na podłodze – w marmurze jest również ciekawie zaprojektowana wanna, która odgrywa główną rolę w aranżacji nowoczesnej łazienki.
Aranżacje łazienek w stylu japońskim odwołują się do natury. To ona ukształtowała zasady, którymi rządzi się styl japoński, takie jak: użycie naturalnych materiałów, prosta forma mebli i oszczędne dekoracje – najlepiej w postaci kamiennych mis oraz świec.
Aranżacja salonu w minimalistycznym stylu ogranicza wyposażenie do minimum. Nowoczesne wnętrze to harmonijna przestrzeń zachęcająca do relaksu.
Styl minimalistyczny we wnętrzach przypadnie do gustu perfekcjonistom, a biel w sypialni pozwoli zapracowanym na chwilę relaksu, ukojenia i wyciszenia po ciężkim dniu pracy. Aranżacja choć z pozoru wydaje się być pusta, niepełna, wymaga przemyślenia i dobrego projektu.
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...
Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...