stronywnetrza.urzadzamy.pl

Aranżacja garderoby – 3 sposoby na wymarzoną garderobę

zoom Aranżacja garderoby – 3 sposoby na wymarzoną garderobę
Fot.: Komandor

O pięknej i funkcjonalnej garderobie marzy wiele kobiet. Projektantka wnętrz podpowiada, jak urządzić garderobę i prezentuje sprawdzone rozwiązania. Ekspertka doradza, jak zaaranżować garderobę w sypialni, a nawet w odpowiednio zaplanowanej szafie.

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy właściwie zorganizowane miejsce na ubrania, obuwie i odzież wierzchnią powinno się znaleźć w każdym domu. Przechowywanie ubrań w wyznaczonej strefie ma wiele zalet, przede wszystkim niwelujemy ryzyko powstawania na nich zagnieceń i łatwiej utrzymujemy porządek, co sprawia, że zaoszczędzimy wiele czasu na ubieranie się. Warto pamiętać, że garderobę najlepiej jest urządzić jak najbliżej sypialni, albo – jeśli to możliwe – wewnątrz tego pomieszczenia. Już na etapie planowania musimy zadbać również o odpowiednią wentylację. Cyrkulację powietrza zapewnimy, stosując różnorodne elementy wyposażenia garderoby, takie jak kosze, szuflady czy drążki. Nie można również zapominać o właściwym oświetleniu. W zaciemnionych pomieszczeniach warto pomyśleć o dodatkowym, punktowym świetle, które –poza praktycznym zastosowaniem – doda wnętrzu wiele ciepła, uroku i elegancji.

Garderoba w sypialni

Jeśli garderoba ma powstać w wydzielonej części sypialni, kluczowy jest sposób wydzielenia obydwu sfer. – Do wyboru jest klika rozwiązań od ścianki kartonowo-gipsowej do przesuwnych drzwi, które mają kilka zalet – przede wszystkim mamy możliwość dostosowania frontów do wystroju naszej sypialni, a od strony garderoby możemy zamontować w nich lustro. Ten typ drzwi, dzięki temu, że wsuwają się do wnętrza garderoby, nie zajmuje dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu – podpowiada Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. – Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, powinniśmy zdecydować się na rozwiązania przygotowane na wymiar – dodaje.

Aby aranżacja garderoby była funkcjonalna, warto wyznaczyć żeńską i męską strefę, które – poza drobnymi różnicami – będą wyposażone w te same elementy. Taki podział znacznie usprawnia domownikom korzystanie z pomieszczenia. Cały czas należy pamiętać, że dysponujemy dość ograniczoną przestrzenią, dlatego powinniśmy postawić na bardzo przemyślany i funkcjonalny układ, składający się z najważniejszych i najbardziej przydatnych elementów, takich jak: półki, szuflady, drążki na krótkie i długie ubrania oraz szafki i kontenery. Ponadto do wyboru mamy również szeroki wybór akcesoriów: kosze cargo, wieszaki na spodnie, krawaty i paski oraz stojaki na buty, które bardzo poprawiają komfort przechowywania w garderobie.

 

Garderoba ukryta w szafie

Jeśli posiadamy małą sypialnię, wcale nie musimy porzucać marzeń o garderobie – możemy bowiem ukryć ją w szafie. Takie rozwiązanie w niczym nie ogranicza użytkowników i odpowiada realiom wielu polskich domów. – Szafa z przesuwnymi drzwiami sprawdzi się doskonale w roli garderoby. Fronty drzwi można dobrać tak, by komponowały się z całym pomieszczeniem. Ciekawie będą wyglądały drzwi wykonane ze szkła, dobrze też pomyśleć o zamontowaniu we frontach luster. Nie tylko zyskujemy wówczas miejsce do przymierzania, ale także optycznie powiększamy pomieszczenie i wprowadzamy do niego więcej światła – radzi Monika Szczęsny.


Inny typ drzwi, jaki z powodzeniem można tutaj zastosować, to drzwi składane, które mogą również przesuwać się na boki, co gwarantuje łatwiejszy dostęp do wnętrza szafy. Dzięki temu znacznie prościej można zaplanować układ szuflad, koszy i wszystkich innych elementów wysuwanych. Kiedy decydujemy się na garderobę w szafie, ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, a dobry plan i wprowadzenie niezbędnych akcesoriów nada całości funkcjonalnego i bardzo estetycznego charakteru.

 

Garderoba w osobnym pomieszczeniu

Na rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się mieszkania z wyznaczoną garderobą, którą możemy urządzić na wiele sposobów. Często praktykowane jest zastosowanie systemu rurowo-kolumnowego. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią ograniczeń i wolą przestronne wnętrza. Taki system daje możliwość atrakcyjnej ekspozycji, a jednocześnie pozwala na zachowanie funkcjonalności garderoby. Na wstępnym etapie planowania należy wziąć pod uwagę, że drążki na krótkie ubrania można montować na dwóch poziomach, ale warunkiem jest zachowanie właściwego odstępu – ok. 105 cm między górnym i dolnym. Drążki na długie ubrania również należy mocować na odpowiedniej wysokości – minimum 180 cm.
– Nawet jeśli dysponujemy bardzo przestronną garderobą, wolną przestrzeń warto wykorzystać w przemyślany sposób. W wysokich pomieszczeniach i w zabudowach doskonale sprawdzą się pantografy, czyli drążki z uchwytem, które umożliwiają opuszczenie ich na dowolną wysokość. To rozwiązanie dobrze sprawdza się także, gdy z garderoby korzystają niskie osoby – podpowiada projektantka.

 

Źródło: Komador

inne inspiracje
Wzorowe wnętrze – pokój dziecięcy w porządku

Pokój dziecięcy w idealnym porządku nie musi być utopią. Jest na to sposób – trzeba zadbać o odpowiednią przestrzeń i system przechowywania, które sprawią, że odkładanie rzeczy na miejsce będzie proste i łatwe. Pomoże w tym szwedzki system Elfa. Aranżuje on zarówno wnętrze garderoby jak tez ściany pokoju w sposób lekki, niezaburzający przestrzeń i łatwy do zmiany w każdej chwili bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Aranżacje sypialni z zabudową szafy narożnej. Systemy zabudowy wnętrz

W aranżacjach sypialni zabudowa szafy jest tak samo istotna jak pozostałe meble do sypialni. Systemy zabudowy wnętrz, a szczególnie szafa narożna będą idealne do przechowywania niezbędnych rzeczy, a jednocześnie nie zajmą tyle miejsca, co tradycyjne komody i szafki.

Detal funkcjonalny - drzwi przesuwne

Elementem wyposażenia, który zwiększa funkcjonalność wnętrza, a jednocześnie pomaga efektownie podkreślić jego charakter, są drzwi przesuwne. Możliwość wykonania według indywidualnego zamówienia sprawia, że wygląd drzwi przesuwnych można dopasować do wystroju dowolnego pomieszczenia.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • A-Z DECOR
  • NORTH & SOUTH HOME
  • STO
  • MISE
  • DONICESTALOWE.PL
  • ELKAMINO DOM
  • DEFRA
  • KESSEL
  • SKOFF