stronywnetrza.urzadzamy.pl

Aranżacja biura – pomysł na biuro kreatywne i funkcjonalne

zoom Pufy i hamaki we wnętrzu – pomysł na biuro kreatywne i funkcjonalne
Fot.: Mikomax Smart Office

Znane do tej pory wyłącznie pracownikom branż kreatywnych oraz IT, takich jak Google czy Facebook biurowe strefy wypoczynku wkraczają powoli także do branży usług dla biznesu, farmacji lub działów ubezpieczeniowych. Aranżacja biura pomyślana w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi nie tylko efektywną pracę, ale także optymalny odpoczynek jest bardzo istotna. Pufy, hamaki i klimatyczne fototapety w kolorowych biurach to rozwiązanie, które zyskuje ostatnimi czasy na znaczeniu. Jak zaaranżować przestrzeń biurową dostosowaną do pracowników? Przedstawiamy pomysł na biuro kreatywne i funkcjonalne.

Dr Craig Knight z University of Exeter udowodnił, że otoczenie ma szczególny wpływ na nasze samopoczucie oraz wydajność pracy. Dlatego tak istotne jest, aby środowisko, w którym pracujemy było dostosowane do naszych upodobań. Według badań naukowca ascetyczne, minimalistycznie urządzone wnętrza nie wpływają  pozytywnie na poziom satysfakcji pracowników. Właśnie dlatego lepiej sprawdzają się wnętrza zaaranżowane w sposób kreatywny i przemyślany. Dyrektor ds. Handlu i Marketingu oraz Członek Zarządu Mikomax Smart Office, Zuzanna Mikołajczyk twierdzi, że dla ok. 60% pracowników z branży usług dla biznesu wygląd i otoczenie miejsca pracy ma znaczenie i uznawane jest za ważne. Te dane obalają mit, że kreatywnie zaprojektowane biura powinny być zarezerwowane dla agencji reklamowych lub innych sektorów kreatywnych.

Przykładów potwierdzających tezę, że wpływ otoczenia na jakość pracy oraz poziom koncentracji jest ogromny możemy doszukiwać się w licznych realizacjach biurowych zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku. Deutsche Bank jest w posiadaniu największej korporacyjnej kolekcji sztuki na świecie – w jej skład wchodzi 60 tys. dzieł, które rozmieszczone są w 900 biurach. Eksponaty nie służą jednak jedynie dekoracji – pracownicy mają bezpośredni dostęp do ekspozycji poprzez interaktywną aplikację, która pozwala na znalezienie większej bazy informacji dotyczących danego dzieła. Innym oryginalnym i kontrowersyjnym jednocześnie pomysłem jest umożliwienie pracy razem ze swoim czworonożnym podopiecznym. W 2015 r. taką możliwość miało ok. 8% amerykańskich przedsiębiorstw. Mimo dosyć abstrakcyjnego dla niektórych rozwiązania, badania wykazują niezbicie, że obecność zwierząt dobrze wpływa na morale zespołu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z amerykańskiego Virginia Commonwealth University. Na podstawie obserwacji jednej z firm z taką możliwością, stwierdzili, że pracownicy, którzy zabierali do pracy swoje zwierzęta, wykazywali znacząco niższy poziom stresu.

Polskie przestrzenie biurowe dotrzymują kroku i zmieniają się równie dynamicznie, co w innych krajach. Jak zauważa Zuzanna Mikołajczyk, firmy są znacznie bardziej otwarte na nieszablonowe rozwiązania. Dobrym przykładem jest nowa siedziba firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która zdecydowała się na zmiany w kwestii zagospodarowania otoczenia. Pracę w dedykowanych pomieszczeniach zastąpiono przestrzenią open space. Aranżację biura poprzedziły skrupulatne badania oczekiwań pracowników w kwestii pożądanej przestrzeni biurowej. W projekcie kluczową rolę odegrały strefy uzupełniające stanowiska pracownicze – m.in. relaksu czy kreatywne przestrzenie do kameralnych spotkań i pracy w skupieniu. Czynniki te pozwoliły na skuteczne przejście do nowego modelu pracy.

Najbardziej wyróżniającym się elementem aranżacji biura w nowej siedzibie są sale konferencyjne ozdobione fototapetami – odwzorowania plaży lub pól rzepaku. Dobór mebli w strefach wspólnych również podlegał przemyślanemu projektowi. Postawiono na meble tapicerowane w żywych, różnorodnych kolorach, które przywodzą na myśl pozytywne skojarzenia przytulnego salonu. W aranżacji wykorzystano system Chillout, czyli zestaw kanap i foteli o wysokich ściankach, które dzięki izolacji akustycznej i optycznej, pozwalają na chwilę odciąć się od otoczenia, aby zregenerować siły lub popracować w skupieniu. Oryginalnym wyróżnikiem są także kanapy i fotele Packman, których wygląd inspirowany był kultową grą komputerową z lat 80-tych.

Na zmianę designu zdecydowała się także firma Aviva. Nowa siedziba biura została ulokowana blisko Wisły w sąsiedztwie parku. Zadbano nie tylko o otoczenie budynku, ale przede wszystkim o aranżację wnętrz. Biuro wyposażono w strefy relaksu oraz pokój gier. Każde piętro zaaranżowane jest w odrębnym stylu przywołującym na myśl określone skojarzenia, np. las, miasto, niebo, morze, góry. Dodatkowym atutem jest także taras o powierzchni 800 m2, na którym można zjeść posiłek, popracować lub poćwiczyć w siłowni na świeżym powietrzu. Z tarasem połączony jest Beach Bar – przestronna kuchnia ze stolikami zaaranżowana w nadmorskim stylu. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko na efektywną pracę, ale przede wszystkim mają za zadanie obniżyć poziom stresu pracowników i zapewnić im optymalne warunki pracy i odpoczynku.

Współcześnie firmy sięgają po rozwiązania, które poprawią jakość i efektywność pracy osób zatrudnionych, a przede wszystkim pozwolą im na relaks i poczucie odpoczynku. Innym trendem jest także tworzenie stref, które będą przypominały nam te, tworzone w przestrzeni miejskiej. Jednym z najważniejszych elementów nowo otwartego warszawskiego biura GTF Polska jest kantyna, która wyglądem przywołuje na myśl sieciowe kawiarnie w centrach dużych miast. Efekt został osiągnięty dzięki dobrze skomponowanym meblom oraz dodatkom w postaci lamp i plakatów. W innych pomieszczeniach starano się zadbać o aranżację tak, aby nie przypominała ona przestrzeni biurowej, lecz przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi i relaksowi.


Źródło: MIKOMAX SMART OFFICE

inne inspiracje
Pomysł na kącik biurowy w salonie – biurka i krzesła do salonu

Znalezienie swojego miejsca do pracy w domu do najprostszych nie należy. Sprawdź, jaki mamy pomysł na kącik biurowy w salonie. Dzięki niemu twoja praca będzie komfortowa, a urządzanie odrębnego gabinetu okaże się zbędne. Prezentujemy biurka i krzesła do salonu, które odmienią formę twojej pracy.

Jaką sofę wybrać? Wygodne i praktyczne meble do salonu

Praktyczne meble do salonu to nadrzędny cel aranżacji domu. Sofy mają być przede wszystkim wygodne, ponieważ ich zadaniem jest sprzyjanie wypoczynkowi. Warto jednak, aby komfort szedł w parze w estetyką, po to, aby wnętrze mogło być stylowe i funkcjonalne.

Pomysł na funkcjonalny pokój dzienny. Najnowsze wnętrze w IKEA

Aranżacja funkcjonalnego pokoju dziennego to marzenie niejednej rodziny. Marzenie to staje się szczególnie istotne w przypadku ograniczonego metrażu mieszkania. Warto wtedy skorzystać z porady specjalistów, którzy wskażą kierunek naszej aranżacji i zainspirują nas do stworzenia nowych rozwiązań. W IKEA Kraków powstał pomysł na pokój dzienny przeznaczony dla 3-osobowej rodziny.

Funkcjonalne meble biurowe. Nowoczesne stoły NANO

Meble biurowe, a szczególnie stoły będące biurkami poszczególnych pracowników powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanej przy nich pracy. Najlepiej sprawdzają się meble, które łączą przestrzeń indywidualną i grupową, które są w pełni funkcjonalne w formie wolnostojącej, a także w połączeniu z innymi meblami.

Jakie wybrać meble do salonu - sofy tapicerowane

Od zawsze w głowach urządzających salon pojawia się pytanie jakie meble wybrać do salonu, by były zarówno funkcjonalne, jak i piękne. Sofy tapicerowane są najczęściej wybieranymi na rynku, a ich ilość pozwala na dobranie najwłaściwszej do naszych potrzeb.

Eleganckie białe biurko w kobiecym gabinecie. Biurko divy

W kobiecym gabinecie, przeznaczonym dla prawdziwej divy doskonale sprawdzi się eleganckie białe biurko. Lustra, szklany lub lustrzany blat i biały stolik to idealny początek do aranżacji gabinetu dla gwiazdy showbiznesu.

Nowoczesna aranżacja biura – dopasowana i elastyczna

Energetyzujące kolory, futurystyczne bryły, nowoczesna aranżacja przestrzeni pracy powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, w pełni elastyczna. Biuro już dawno przestało być bezdusznym miejscem, którego wystrój nie ma znaczenia. To właśnie nietuzinkowa aranżacja pobudza pracowników do kreatywnego myślenia i podejmowania nowych wyzwań.

Modułowe meble do poczekalni. Nowy porządek przestrzeni

Siedzenie to oczekiwanie, odpoczywanie w poczekalni biura, hotelowym lobby. Modułowe meble UPdown to nowy sposób aranżowania przestrzeni publicznych. Meble z kolekcji UPdown oznaczają się brakiem schematów. Modułowy charakter mebli umożliwia swobodę i dowolność w aranżowaniu wnętrz. Przemyślany design Hilary Birkbecka, twórcy kolekcji, zapewnia wygodę oraz ergonomię.

aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka ...

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego ...

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń ...

patroni serwisu
  • MARCHEWKA
  • UNIMEBEL
  • DREWNOSTYL
  • AGED
  • LUXUM
  • DREWNOCHRON
  • RAUMPLUS
  • KINNARPS
  • SCHELL