stronywnetrza.urzadzamy.pl

Spiżarnia w małej kuchni – jak urządzić

zoom Spiżarnia w małej kuchni - jak urządzić
Fot.: Komandor

Spiżarnię można z powodzeniem urządzić nawet w małej kuchni. Wystarczy kilka sprawdzonych rozwiązań na przechowywanie w kuchni, aby móc cieszyć się prawdziwą, domową spiżarnią.

Jak wygospodarować miejsce na spiżarnię w małej kuchni?

Spiżarnia często przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa: pamiętamy regały pełne równo ustawionych słojów z kompotami i dżemami, zapach suszonych ziół. Dziś, kiedy dostęp do żywności jest zdecydowanie prostszy i każdy w kuchni dysponuje lodówką, spiżarnia nie pełni już takich funkcji jak kiedyś. Jednak w każdym domu nadal potrzebne jest miejsce do przechowywania dodatkowych opakowań żywności, domowych przetworów, zgrzewek wody czy sprzętu AGD, z którego rzadziej się korzysta. Osobne pomieszczenie do takich celów posiada niewiele osób, ale nawet w małej kuchni możliwe jest wygospodarowanie przestrzeni na spiżarnię, która zdecydowanie ułatwi utrzymanie porządku i przygotowywanie posiłków.

Planując miejsce do przechowywania żywności należy pamiętać, ze wymaga ono zapewnienia określonych warunków, które zagwarantują, że jedzenie nie będzie się psuło. Potrzeba chłodnej, zaciemnionej przestrzeni, o stałej temperaturze i wilgotności ok. 50-65%. Spiżarnię w kuchni trzeba ulokować z dala od źródeł ciepła (kaloryferów, piecyków, piekarnika) i daleko od okna - promienie słoneczne, zwłaszcza latem, znacząco wpływają na wzrost temperatury. Gdy już wiadomo, gdzie znajdzie się nasza minispiżarnia, czas na kluczowe decyzje i wybranie najlepszych rozwiązań dostosowanych do swojej kuchni.

 

Spiżarnia w kuchni – jak urządzić

W zależności od przestrzeni, jaką dysponujemy, spiżarnia może przybrać różne formy. Idealne na jej urządzenie są kuchenne wnęki. Aby właściwie zagospodarować każdy centymetr takiej powierzchni, warto zdecydować się na meble kuchenne na wymiar. Indywidualny projekt pozwoli tak skonfigurować wnętrze spiżarni, by dobrać do własnych potrzeb wysokość półek oraz ilość szuflad i koszy. Planując zabudowę postawmy na półki o różnej wysokości – na jednych będziemy przechowywać przetwory, na innych umieścimy sprzęt AGD. Wysuwane kosze są bardzo praktyczne, nie zapominajmy jednak, że poza koszami przydadzą się szuflady z pełnym dnem do przechowywania opakowań z sypką żywnością – wtedy, w razie uszkodzenia paczki, nic nie wysypie się na zewnątrz – doradza Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

 

Szafa wnękowa – dobry pomysł na przechowywanie w kuchni

Drzwi zapewnią spiżarni odpowiednie zaciemnienie i uchronią artykuły spożywcze przed działaniem promieni słonecznych. Najlepiej sprawdzą się te przesuwne, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne – uchylne. To też niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala w jednym momencie uzyskać dokładny ogląd na wszystkie produkty, które znajdują się wewnątrz. Warto także pomyśleć o zamontowaniu punktowego oświetlenia, które zdecydowanie ułatwi korzystanie z kuchennej spiżarni. Fronty drzwi dobierzmy tak, by pasowały do mebli kuchennych. Można pozwolić sobie także na odrobinę fantazji i wybrać front z ciekawą grafiką , która będzie pasowała do naszej kuchni, świetnie ożywi wnętrze i doda mu charakteru. Warto także pomyśleć o zamontowaniu punktowego oświetlenia, które zdecydowanie ułatwi korzystanie z kuchennej spiżarni podpowiada Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

 

Przechowywanie w kuchni – najlepsze rozwiązania dla domowej spiżarni

Posiadanie kuchennej spiżarni to nie wszystko. Bardzo ważne jest także jej właściwe zagospodarowanie. Jak zadbać o to, aby zawsze panował tam porządek? Przede wszystkim należy podzielić przestrzeń na strefy i pamiętać, by w najłatwiej dostępnym miejscu znalazły się te produkty, z których korzysta się najczęściej. Domowe przetwory powinny stanąć w jednym miejscu. Warto pomyśleć o estetycznych etykietach, które nie tylko podpowiedzą, co jest w środku, ale będą zachęcały do odkręcenia słoiczka. Na wyższych półkach powinniśmy położyć rzadko używany sprzęt AGD. Z kolei ulokowane niżej półki, czy też wysokie szuflady umiejscowione w dolnych partiach zabudowy, warto zostawić na cięższe rzeczy – wodę i napoje, mąkę czy cukier. W przypadku tych ostatnich starajmy się rezygnować z papierowych opakowań, które przyciągają mole, zastępując je plastikowymi pojemnikami na żywność lub szklanymi słojami. Tu również warto postawić na estetykę, wybrać równe, ozdobne słoje i zadbać o ciekawe etykiety. Wszystkie przedmioty małych gabarytów (przyprawy, niewielkie paczuszki) warto posegregować i włożyć do pojemników, albo ozdobnych koszyków, dzieląc je według odpowiedniej kategorii. Minispiżarnia nie tylko ułatwi utrzymanie porządku w kuchni. Estetycznie i praktycznie zagospodarowana będzie zachęcała do częstego zaglądania do niej i na pewno stanie się inspiracją do powstania wielu fantastycznych potraw. Posiadanie takiej spiżarni zachęci także do przyrządzania domowych dżemów, powideł i soków, które umilą domownikom jesienno-zimowy czas.

 

Źródło: Komandor

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • MERITA
  • DUNES
  • DUNIN
  • BAUTECH
  • MURASPEC
  • HALUPCZOK
  • ADAH
  • Noti Sp. z o.o.
  • COSMO