stronywnetrza.urzadzamy.pl

Sklepy jak galerie sztuki – luksusowe butiki walczą o klientów wystrojem

zoom Sklepy jak galerie sztuki – luksusowe butiki i sieci walczą o klientów wystrojem
Fot.: ARMSTRONG

Kiedy cały handel powoli przenosi się do sieci sklepy i butiki walczą o klientów nie tylko towarem i cenami. W wyścigu o to, jak przyciągnąć i zatrzymać klienta nowym orężem staje się wystrój sklepu. Zjawisko to coraz wyraźniej widać też na polskim rynku.

W dobie życia on-line i zakupów z darmową dostawą sklepy stacjonarne zmieniły nieco swoją funkcję. Teraz, gdy wielu klientów wychodzi ze sklepu z zamiarem dokończenia zakupów w e-shopie, tradycyjne sklepy stały się showroomami, a ich wystrój – elementem kampanii wizerunkowej marki. W ten sposób dostosowały się do nowych zwyczajów konsumentów. A te dyktują jeszcze ostrzejsze warunki sklepom, które nie prowadzą sprzedaży w sieci. One mają trudniejsze zadanie – muszą walczyć o przyciągnięcie klienta i sprawienie, że dokona zakupu tu i teraz. – Ważnym elementem ich strategii marketingowej stał się wystrój – przyznaje architekt Anna Baczkowska, manager ds. wsparcia technicznego w firmie Armstrong.

 

Ikony butikowego świata

Wnętrza sklepów oraz butików powierza się projektantom i profesjonalnym dekoratorom, oczekując, że stworzą dzieło, obok którego mało kto przejdzie obojętnie. Na świecie to mocno zakorzeniony trend. Designerskie, efektowne wnętrza nawet maleńkich butików przyciągają uwagę mediów – zapraszanych, wraz z gwiazdami showbiznesu, na uroczyste otwarcia. Wnętrzarskie perełki są później szeroko opisywane, omawiane i komentowane. I o to chodzi – o rozgłos i przyciągnięcie klientów. Któż nie chciałby zobaczyć na własne oczy mediolańskiego sklepu z ubraniami Viktor & Rolf, w którym wszystko jest do góry nogami lub świątyni konsumpcjonizmu marki Armani przy 5 Avenue w Nowym Jorku, w której schody są głównym elementem wystroju wnętrza, niemal artystyczną rzeźbą?

Ostatnio ten sposób myślenia o przestrzeni sklepowej dotarł także do Polski – również u nas powstają sklepy, których wystrój roznosi się echem po międzynarodowych mediach branżowych. Przykłady? Risk made in Warsaw czy śląski Geszeft. Rodzime sieci odzieżowe wprowadzają totalne zmiany w aranżacji sklepów, stawiając np. na naturę i ekologię. Jak zauważa Anna Baczkowska, wystrój wnętrza postrzegany jest dziś nie tylko przez pryzmat fikuśnych sklepowych półek, mebli i kilku gadżetów uzupełniających aranżację. – Koncepcje projektowe „wciągają” obecnie do współtworzenia aranżacji sklepu także ściany, podłogi, oświetlenie, zapach, i co zupełnie nowe – sufity, które mogą nadać wnętrzu odpowiedni charakter i akustykę, a do tej pory z racji tego, iż znajdują się nad poziomem wzroku, błędnie postrzegane były jako mało znaczący element – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Wycieczka do najbliższego centrum handlowego też dużo mówi o aktualnych trendach. Sklepy przenoszą się do nowych lokali lub zamykają się, by po remoncie oraz całkowitej zmianie układu funkcjonalnego i wystroju otworzyć się na nowo – oczywiście hucznie, przy blasku fleszów. Sufity stają się wspaniałą przestrzenią do kreowania niecodziennej aranżacji. Zwisają z niego oryginalne lampy albo … cała masa butelek z recyklingu. Coraz częściej stosowane są też nietypowe sufity podwieszane, które oferowane są w wielu niestandardowych rodzajach: jako sufity wyspowe w przeróżnych kształtach, sufity faliste czy w końcu pionowe Baffles.

Ogromną zaletą stosowania sufitów podwieszanych, poza aspektem wystroju, są ich właściwości kształtowania przyjaznej akustyki. A to w sklepie, szczególnie tym luksusowym, coraz silniej liczący się punkt dbania o komfort i klienta. Dlatego przywiązuje się w nich wagę nie tylko do wrażeń wizualnych – w butiku Philipa Lima w Los Angeles ściany wyłożono akustycznymi panelami, a w londyńskim sklepie Balenciagi klientów otaczają zmieniające się dźwięki elektronicznej muzyki współgrające z oświetleniem, a wszystko w stylistyce misji z Marsa.

 

Źródło: Armstrong

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • A-Z DECOR
  • NORTH & SOUTH HOME
  • STO
  • MISE
  • DONICESTALOWE.PL
  • ELKAMINO DOM
  • DEFRA
  • KESSEL
  • SKOFF