stronywnetrza.urzadzamy.pl

Patricia Urquiola – kobieca strona designu

zoom Patricia Urquiola – kobieca strona designu
Fot.: Mesmetric

Hiszpański temperament w połączeniu z kobiecą wrażliwością – tak można by określić projekty Patricii Urquioli. Jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kobiecych sław światowego designu. Najlepsze projekty jej autorstwa dostępne są w Mesmetric.

Urodzona w 1961 roku w hiszpańskim Oviedo sławna designerka już jako nastolatka wiedziała, że będzie zajmowała się projektowaniem. Studiowała architekturę w Madrycie, jednak to nie zaspokoiło jej aspiracji. Skończyła więc wydział wzornictwa przemysłowego w samym sercu światowego designu – Mediolanie. Tu ogromny wpływ na jej późniejsze prace miała możliwość obcowania z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie wzornictwa. Jej promotorem był uznany architekt i projektant Achille Castiglioni. To on pokazał Patricii, że inspiracje można czerpać nawet z tętniących życiem ulic Mediolanu. Kolejnym mentorem i wzorem do naśladowania był Vico Magistretti, którego poznała po ukończeniu studiów we włoskiej firmie De Padova. Wspólnie zaprojektowali tam krzesło Flower, sofę Loom i szezlong Chaise Longue, które niezmiennie budzą zachwyt. Jeden ze swoich projektów – fotel Bergere Légere Urquiola – Patricia zadedykowała specjalnie temu kreatorowi.


Kluczowym momentem w jej karierze było rozpoczęcie w 1998 r. współpracy z firmą Moroso na stanowisku dyrektora artystycznego. Przyniosło to projektantce rozgłos i uznanie w świecie designu. Trzy lata później Patricia Urquiola otworzyła własną pracownię – Studio Urquiola w Mediolanie i niemal natychmiast ustawiła się do niej kolejka firm zainteresowanych współpracą. Wśród nich znalazły się cenione marki: B&B Italia, Driade, Alessi, Cassiny, Foscarini, Kartell, Flos, Rosenthal, Hansgrohe.


Patricia Urquiola obecnie tworzy meble, lampy i przedmioty użytkowe, ale również wnętrza obiektów komercyjnych i wystaw. Jedną z najbardziej znanych aranżacji jest hotel Mandarin Oriental w Barcelonie. Jej prace spotykają się z zachwytem nie tylko wśród licznego grona odbiorców indywidualnych, ale też znawców designu i sztuki. Zdobyła między innymi tytuł Designer Roku przyznawany przez Elle Decor, nagrody: Good Design Award, Red Dot Design Award, a Home i Häuser przyznał jej tytuł Projektanta w latach 2000-2010.

 

Tym, co wyróżnia jej projekty jest umiejętność wyrafinowanego łączenia różnych tekstur, wzorów i materiałów. Robi to z ogromnym wyczuciem stylu, naznaczonym hiszpańskim temperamentem. Prace Patricii Urquioli ujmują odbiorcę wysublimowaną delikatnością – projektantka wykorzystuje zwiewne materiały (koronki, ażury), a jej kreacje są eleganckie i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Patricia Urqiola wciąż zachwyca miłośników dobrego wzornictwa. Uczy designu w jednej z najbardziej prestiżowych szkół – Domus Accadame w Mediolanie. Prowadzi konferencje i seminaria na całym świecie. Młodym adeptom projektowania radzi, aby odważnie pokazywali światu swoją twórczość.

 

Źródło: Mesmetric

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • ANDREWEX
  • GROHE
  • KESSEL
  • ŚNIEŻKA
  • Centrum MEGA MEBLE
  • DPS
  • MINERVA
  • DRYMAR
  • STUDIO STO PROCENT