stronywnetrza.urzadzamy.pl

Odkurzacze workowe, cyklonowe czy wielofunkcyjne – jaki odkurzacz wybrać?

zoom Odkurzacze wielofunkcyjne, cyklonowe czy workowe – jaki odkurzacz wybrać?
Fot.: VAX

Bez odkurzacza trudno wyobrazić sobie porządki, zwłaszcza te przedświąteczne, które wkrótce czekają większość z nas. Odkurzacze workowe, cyklonowe, wielofunkcyjne – można by długo wymieniać ich rodzaje. Jaki odkurzacz wybrać, by był idealnie dopasowany do naszych potrzeb?

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy w sprzedaży królowały odkurzacze workowe. Dziś szerokie spektrum urządzeń sprzątających potrafi przyprawić o zawrót głowy. Postaramy się zatem przybliżyć ich typy, by wiedzieć, które najbardziej pomogą nam w domowych porządkach.

Odkurzacze workowe
Odkurzacze workowe należą do najpopularniejszych urządzeń, które znajdziemy na sklepowych półkach. Worki są dostępne w dwóch rodzajach – papierowych oraz tekstylnych. Te drugie są bardziej wytrzymałe oraz skuteczniej zatrzymują kurz. Dzięki temu powietrze wydostające się z odkurzacza jest mniej zanieczyszczone.
Niestety ten z pozoru najprostszy typ urządzenia potrafi przynieść szereg niedogodności. Choć jego cena najczęściej nie jest wygórowana, to trzeba się przygotować na dodatkowy koszt w postaci worków, za które zapłacimy od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Co więcej, we wszystkich modelach występuje efekt utraty siły ssącej wraz z coraz większym napełnieniem worka. To z kolei przekłada się na słabszą skuteczność odkurzania.


Odkurzacze cyklonowe
Tradycyjne modele workowe są dziś coraz częściej wypierane przez odkurzacze cyklonowe. Czym charakteryzuje się ich praca? Opiera się ona na systemie wytwarzanego cyklonu, którego ruch wirowy oddziela nieczystości do oddzielnego pojemnika (lub zbiornika z wodą), który łatwiej jest opróżnić i utrzymać w czystości. Nie musimy kupować dodatkowych worków, a w wielu modelach filtry przeznaczone są do wielokrotnego mycia w wodzie. Dodatkową zaletą jest brak przykrego zapachu spowodowanego zapełnionym workiem.
W sprzedaży są dostępne również odkurzacze multicyklonowe, które swoją nazwę zawdzięczają technologii wykorzystującej kilka cyklonów do jeszcze lepszego odwirowywania kurzu. Dzięki niej urządzenie nie traci siły ssania w trakcie zapełniania się zbiornika. Siła ta pozostaje niezmienna przez cały okres użytkowania sprzętu, jak np. w odkurzaczu VAX Air Silence. Najlepsze urządzenia mają zamontowane filtry HEPA, dzięki którym doskonale radzą sobie z roztoczami i innymi alergenami.
Główną wadą urządzenia jest przede wszystkim wyższa cena w porównaniu do workowych modeli. To samo dotyczy kosztu zakupu odpowiedniego filtra (które na szczęście kupuje się bardzo rzadko, gdyż jak już to zostało wspomniane, można je myć w wodzie).


Odkurzacze wielofunkcyjne
Odkurzacze te łączą w sobie kilka funkcji i mogą działać w trybie workowym lub bez – z wykorzystaniem filtra wodnego. Oprócz tradycyjnego odkurzania zwykle oferują również pranie dywanów i tapicerek, a także zasysanie rozlanych płynów. Zapewniają większą swobodę użytkowania w zależności od potrzeb, dzięki czemu możemy kompleksowo wysprzątać nasz dom. Łączy się to jednak ze sporym kosztem zakupu oraz dużą wagą samego urządzenia.
Przykładem tej grupy są odkurzacze kubełkowe, które dzięki dużemu zbiornikowi są szczególnie przydatne do sprzątania pozostałości po remontach, pracach stolarskich czy do pracy na tarasie. Najlepsze modele w tej kategorii wyposażone są w specjalne obrotowe szczotki do podłóg czy dywanów (np. Vax 6151).

Odkurzacze akumulatorowe
Odkurzacz bezprzewodowy to przede wszystkim wygoda użytkowania – nie musimy poruszać się w zasięgu gniazdka elektrycznego, ani martwić się o kabel, który można przyciąć drzwiami czy zwyczajnie zaplątać. Urządzenia te zazwyczaj łączą w sobie mobilność z niewielką wagą, co sprzyja sprzątaniu np. paru pięter oraz schodów pomiędzy nimi. Pośród odkurzaczy akumulatorowych znajdziemy większe, pionowe modele oraz te małe do drobnych prac porządkowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku są dostępne również sprzęty łączące w sobie oba typy – centralna część ręczna jest wypinana, dzięki czemu możemy najpierw odkurzyć pokój, a następnie odświeżyć np. wnętrze samochodu. Po zakończeniu porządków wystarczy jedynie opróżnić pojemnik z nieczystości nad koszem na śmieci.
Choć gwarantują dużą swobodę, nadają się do sprzątania mniejszych powierzchni ze względu na czas pracy akumulatora. W sprzedaży są dostępne jednak modele, które w cenie zakupu posiadają dwie baterie, zatem gdy jedna się ładuje, druga jest gotowa do dalszej pracy np. pionowy odkurzacz VAX Air Cordless Lift.

Odkurzacze automatyczne
Są zwane również robotami, gdyż wykonują swoją pracę samodzielnie. Do niedawna pozostawały jedynie ciekawym gadżetem, jednak dziś ich osiągi stają się coraz lepsze. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym potrafią omijać przeszkody, nie spadają ze schodów, a bardziej zaawansowane modele samodzielnie znajdą stację dokującą i naładują akumulator. Nadal jednak nie dorównują skutecznością pozostałym typom odkurzaczy, w związku z czym ich sprzątanie nie zawsze jest na tyle dokładne, na ile byśmy tego chcieli. Dodatkowo ich zaokrąglona budowa nie pozwala na zebranie nieczystości z rogów pomieszczenia. Mogą się jednak przydać do odświeżania pomieszczeń pomiędzy większymi porządkami.

 

Jaki odkurzacz wybrać: co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Odkurzacz powinien również zawierać przydatne akcesoria. To dzięki nim łatwiej sprzątniemy sierść zwierząt (elektroszczotka czy turboszczotka), dotrzemy do zakamarków pomieszczenia (ssawka szczelinowa), czy odkurzymy kanapę (ssawka wąska). Przykładem może być VAX Air Silence Power Head, który za sprawą elektroszczotki pozwoli pozbyć się nie tylko kurzu, ale też sierści, co jest szczególnie istotne dla alergików.

Od 1 września 2014  Unia Europejska wprowadziła etykiety energetyczne dla odkurzaczy. Zawierają one podstawowe parametry: klasę energetyczną odkurzacza, roczne zużycie energii, skuteczność na podłogach twardych (gres, terakota, panele podłogowe), skuteczność na podłogach miękkich (wykładziny, dywany), poziom hałasu oraz skuteczność filtracji. Wszystkie parametry (z wyjątkiem poziomu hałasu i zużycia energii) podawane są jako klasy od litery A do G, gdzie A to klasa najwyższa, a G oznacza spełnianie minimalnych wymogów. Taka etykieta daje konsumentowi możliwość porównania rożnych modeli. Wysoka skuteczność przy niskim zużyciu energii elektrycznej to klucz dobrego wyboru. Idealnym rozwiązaniem byłby odkurzacz oznaczony literkami AAAA. Istotnym elementem przy wyborze odkurzacza jest również jego głośność – twierdzi Grzegorz Mniszko, ekspert w firmie VAX. – Obecnie, najcichszym urządzeniem w kategorii odkurzaczy bezworkowych z technologią multicyklon jest odkurzacz marki VAX, model AIR Silence. Dzięki  zastosowaniu unikalnej technologii, przepływ powietrza oraz odgłosy silnika zostały zredukowane do poziomu 72 dB (A), co sprawia, że odkurzanie tym urządzeniem nie jest dokuczliwe dla innych domowników – dodaje.

Jaki odkurzacz zatem wybrać? Pomyślmy do czego urządzenie miałoby nam służyć – do czyszczenia sporych powierzchni czy odświeżania paru pomieszczeń „od czasu do czasu", czy potrzebujemy urządzenia na długie lata, czy jak najtańszego? Modnego gadżetu czy tradycyjnego sprzętu? – gdy odpowiemy sobie na te podstawowe pytania, wybór na pewno stanie się prostszy.

 

Źródło: VAX

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • HYDROPONIKA
  • GEOEMI
  • UNIDOR
  • SELLA
  • GLASIMO
  • DAGMA ART
  • SAMSUNG ELECTRONICS
  • VENTS GROUP
  • PROFIM