stronywnetrza.urzadzamy.pl

Nieergonomiczny open space kosztuje nas 1,5h dziennie

zoom Nieergonomiczny open space kosztuje nas 1,5h dziennie
Fot.: Mikomax Smart Office

Według badania Skanska JLL i ABSL zaledwie 13 proc. organizacji nadal stosuje gabinetowy model biura – w polskich firmach dominuje open space. Jednak badacze brytyjskiego Exeter University wykazali, że komfort pracy spada w nim nawet o 32 proc., a o 15 proc. obniża się efektywność pracowników. Jednym z najważniejszych trendów w nadchodzącym roku będzie oswajanie otwartych przestrzeni za pomocą mobilnych rozwiązań modułowych, gwarantujących prywatność i izolację akustyczną.

Badania potwierdzają, że pracownicy mają duże problemy z koncentracją w warunkach ciągłego hałasu i wielu z nich nie potrafi ukończyć pracy w firmie. Grupa badawcza Ipsos zebrała na ten temat dane od 10 tys. osób z 14 krajów świata. Dla 95 proc. z nich ważna jest możliwość wykonywania zadań w ciszy i skupieniu, a 31 proc. przyznało, że dopracowuje projekty w domu, bo nie może skupić się w biurze. W ten sposób pracownicy tracą średnio 86 minut w ciągu dnia. Te spadki efektywności realnie przekładają się na wyniki finansowe przedsiębiorstw, które nie wykorzystują w pełni potencjału zespołu.

– Obecnie nie wystarczy już wydzielenie boksów czy oddzielenie od siebie stanowisk roślinami. Biuro ma być wielofunkcyjne i dopasowane do wymagań zespołów. Żeby zapewnić pracownikom prywatność i możliwość pracy w ciszy, nie trzeba inwestować wyłącznie w sale konferencyjne. To rozwiązania mniej korzystne, ponieważ nie pozwalają na reorganizację przestrzeni zgodnie z bieżącymi potrzebami. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy modułowe. Tworzą one jakby „pomieszczenie w pomieszczeniu”, z tą różnicą, że można je przenieść do innej części biura bez konieczności burzenia ścian – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office. – Z myślą o potrzebach pracowników stworzyliśmy system #Hush, czyli wyizolowane akustycznie kabiny, które z powodzeniem można zamontować w istniejącym biurze. Model #Hush Closed wyposażony jest w szklane drzwi separujące od hałasu z zewnątrz. W firmach, w których pracownicy często rozmawiają przez telefon rozwiązaniem są z kolei budki telefoniczne #Hush Phone. Dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak: oświetlenie, rozkładany stolik na laptopa czy możliwość ładowania urządzeń elektrycznych, tego rodzaju systemy niczym nie ustępują tradycyjnym pomieszczeniom pod kątem komfortu pracy.

 

Miejsce, które sprzyja koncentracji i umożliwia relaks

Dzisiaj nowoczesne organizacje wprowadzają zmiany stopniowo, po uprzedniej konsultacji z zespołem, ponieważ stawiają na komfort pracy oraz dopasowanie pomieszczenia do potrzeb pracowników. Tak też było w przypadku nowego biura AstraZeneca, farmaceutycznego potentata, który do otwartej przestrzeni przeniósł blisko 500 zatrudnionych.

– Wyzwaniem było zaprojektowanie wnętrza tak, żeby osoby przyzwyczajone do systemu gabinetowego nie odczuwały spadku komfortu pracy. Pierwszym etapem było badanie efektywności miejsca pracy oraz analiza opinii i potrzeb zespołu. Na tej podstawie, wraz z biurem architektonicznym Massive Design, stworzyliśmy przestrzeń testową, a następnie docelową, w której wyznaczyliśmy wygodne strefy do wspólnej pracy, utrzymane w bieli i szarościach, na tle których wyróżniają się kolorowe, tapicerowane fotele i kanapy z podwyższonymi ściankami. Aranżacji dopełniają kabiny do spontanicznych spotkań grup projektowych – wymienia Zuzanna Mikołajczyk.

 

Nowy model pracy

Szczegółową ankietę wśród swoich pracowników przeprowadziła także firma ubezpieczeniowa Aviva, która nie tylko przeniosła siedzibę do nowej lokalizacji, ale dostosowała ją także do zmieniającego się modelu pracy.

– Na długo przed upływem terminu umowy najmu w poprzednim biurze postanowiliśmy, że przeprowadzimy profesjonalną analizę potrzeb pracowników. Decyzję o lokalizacji na kolejne lata podejmowaliśmy na podstawie wyników tych badań. Naszą ambicją było nie tylko unowocześnienie przestrzeni biurowej, ale wprowadzenie nowego, elastycznego modelu pracy – mówi Monika Kulińska, People Director Aviva. – W naszej nowej siedzibie zapewniliśmy przestrzenie do relaksu i pokój gier. Piętra mają swój indywidualny charakter według propozycji wybranych przez pracowników (np. las, miasto, niebo, morze, góry). Wyróżniającym się elementem projektu jest taras o powierzchni 800 m2, na którym można nie tylko zjeść posiłek czy pracować, ale też oderwać się na chwilę od zadań i poćwiczyć w siłowni na świeżym powietrzu. Bezpośrednio z tarasem połączony jest Beach Bar – duża kuchnia z kawiarnianymi stolikami, urządzona w nadmorskim stylu. Pracując nad projektem, szukaliśmy rozwiązań, które zapewnią naszym pracownikom optymalne warunki do pracy i odpoczynku.

 

Każde biurko jest wyjątkowe

Wyzwaniem dla firm jest także sprostanie indywidualnym wymaganiom jednostek. To szczególnie ważne w branżach, w których coraz trudniej o pozyskanie i utrzymanie kadry. Pracodawcy starają się więc o zapewnienie im spersonalizowanych miejsc pracy, które cechuje najwyższy poziom ergonomii. Firma Ericpol z Łodzi wyposażyła swoje nowe biuro m.in. w biurka typu Stand Up, które umożliwiają pracę na stojąco i nawiązują designem do włókienniczej historii miasta. Specjalnie na potrzeby projektu stworzona została wersja systemu z panelami bocznymi w postaci naciągniętej na ramy tkaniny.

– W biurach typu open space stanowiska pracy nie muszą być ustandaryzowane. Możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb zarówno pod względem designu, jak i ergonomii np. biurka z regulowaną wysokością blatu łatwo dostosować do wzrostu pracownika. Chcemy zmieniać swoją pozycję podczas całego dnia pracy i cenimy możliwość zarówno pracy na stojąco, jak i odbywania przy biurkach szybkich spotkań, które oszczędzają czas – dodaje Zuzanna Mikołajczyk z Mikomax Smart Office.

Coraz więcej firm decyduję się na zmianę aranżacji biura, zwracając uwagę na komfort pracowników. Nie można się temu dziwić – badania dowiodły bowiem, że każde podniesienie efektywności pracy o 1 proc. w organizacjach liczących 100 osób, przynosi oszczędności opowiadające 600 000 zł rocznie. Zmianę biura w przyjazną i nowoczesną przestrzeń, należy zatem traktować nie jako koszt, a inwestycję w rozwój przedsiębiorstwa.


Źródło: Mikomax Smart Office

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • HOUSE & MORE
  • Centrum MEGA MEBLE
  • GTV
  • PXF LIGHTING
  • Hunter Douglas
  • CDA
  • VILLA GLASS STUDIO
  • PEPITKA
  • DEANTE
tuznajdziesz.pl
Znajdź produkt