stronywnetrza.urzadzamy.pl

Nastrój się na zmiany światła!

zoom Nastrój się na zmiany światła!

Tradycyjne żarówki, jak wszyscy wiemy, dają ciepłe światło. Niestety nie oferują nic poza tym. Natomiast dzięki lampom LED możemy skomponować swój własny wystrój świetlny poprzez dobór odpowiedniej barwy światła. Zyskujemy wówczas nie tylko wpływ na atmosferę naszych wnętrz, ale także na nasze samopoczucie.

Choć z pozoru kupno żarówki wydaje się być bardzo proste, powinniśmy przyjrzeć się temu tematowi lepiej, jeśli zależy nam, by tak jak meble, także i oświetlenie było dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Zaleca się czytanie etykiet, na których umieszczonych jest wiele ważnych informacji, między innymi ta o temperaturze barwowej.

 

Paleta barw strumienia światła


Światło posiada swoją temperaturę, która mierzona jest w stopniach Kelwina. To właśnie od niej zależy, czy światło będzie ciepłe, chłodne czy też zimne. Tradycyjne, powszechnie dostępne żarówki generowały oświetlenie o wartości 2700 kelwinów, dlatego też kojarzymy je z ciepłym, przytulnym światłem. Z technicznego punktu widzenia oznacza to, że drut wolframowy zawarty w żarówce rozgrzał się do takiej właśnie temperatury. Energooszczędne lampy LED oraz świetlówki nadal niestety niesłusznie kojarzone są ze światłem chłodno–białym czy nawet niebieskim, czyli posiadającym wyższą temperaturę barwową (4000 i więcej kelwinów). - Podobne skojarzenia nie są jednak uzasadnione, bo energooszczędne źródła światła, jedyne udostępnione obecnie do sprzedaży, oferują zarówno ciepłe, jak i chłodne barwy. Wybór powinien zależeć od miejsca, w którym lampa będzie wykorzystywana - mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor Generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

 

Nastrojowe światło

 

Urządzając dom powinniśmy poświęcić tyle samo uwagi meblom i dodatkom, co rozplanowaniu oświetlenia. Przygotowując romantyczną kolację przy blasku świec dbamy o odpowiedni nastrój, bo tworzy on cieplejszą, przytulniejszą i bardziej intymną, relaksującą atmosferę. Dlatego też nasze wnętrza powinny działać na nas motywująco, odprężająco i kojąco.
- Światło ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób kreujemy otoczenie czy chociażby wnętrze domu. Dobór odpowiedniego oświetlenia może wyeksponować kolory pomieszczenia, nadać mu odpowiedni nastrój, klimat. Oświetlenie wpływa także na nasz rytm okołodobowy, czyli pewien cykl funkcjonowania organizmu – mówi Bogdan Ślęk z firmy Philips. Jeśli planujemy zakup oświetlenia do salonu lub sypialni, gdzie chcemy wypoczywać, warto zadbać o ciepłą barwę światła. Do biur i gabinetów doskonale sprawdzą się lampy LED o wyższej temperaturze barwowej. Informacje o nich znajdziemy na opakowaniach.


Współczynnik oddawania barw

Nie mniej ważnym aspektem przy doborze oświetlenia jest współczynnik oddawania barw, który wskazuje w jakim stopniu źródło światła odzwierciedla realne kolory. Ciepła barwa podkreśli żółcie i czerwienie, natomiast chłodne kolory przedmiotów doskonale będą wyglądać przy zimnym oświetleniu. Informacja o współczynniku również zawarta jest na opakowaniach.
Wskaźnik przyjmuje 100 jako najwyższą wartość dla światła naturalnego. Im wyższy współczynnik tym lepsze oddawanie barw, przy czym nie powinien on wynosić mniej niż 80 w pomieszczeniach, w których pracujemy czy po prostu przebywamy – tłumaczy ekspert Philipsa. Otoczenie odbieramy w bardzo dużej części za pomocą wzroku, dlatego tak ważne jest, by było one odpowiednio doświetlone.

Źródło: Pollighting

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • DUNES
  • SCHELL
  • VellaHOME
  • GROHE
  • VOGEL&NOOT
  • AMICA
  • WOBELINE
  • PARADYŻ
  • BARWA SYSTEM
tuznajdziesz.pl
Znajdź produkt