Kuchnia z wyspą kuchenną – jak zaprojektować wyspę kuchenną


Wyspa kuchenna to wygodne i efektowne rozwiązanie, które ma coraz więcej zwolenników. Jak zaprojektować wyspę kuchenną i jak ją wyposażyć radzi Monika Wojdak, Product Manager firmy Invena.
Kuchenne centrum dowodzenia
Wyspa kuchenna najczęściej ma kształt prostokąta lub kwadratu o różnych wymiarach. Jej forma powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia i przewidywanych funkcji. „Wyspa kuchenna wymaga dość dużej przestrzeni, dlatego jeśli planujemy umieścić ją w zamkniętym wnętrzu, jego wymiary powinny wynosić minimum 20 m2. W przypadku otwartych pomieszczeń wyspa będzie stanowić umowną granicę pomiędzy częścią kuchenną a jadalnianą i wypoczynkową” – podkreśla Monika Wojdak, Product Manager firmy Invena.
Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca wokół wyspy kuchennej. Przestrzeń pomiędzy wyspą a ciągiem szafek kuchennych to 120 cm, natomiast odległość od ściany lub innej przeszkody nie powinna być mniejsza niż 80-90 cm. Minimalne wymiary wyspy zależą od przewidywanego sposobu jej wykorzystywania oraz sprzętów, jakie chcemy w niej umieścić. Najprostszym wariantem jest blat kuchenny, pod którym możemy zorganizować szafki do przechowywania. Wystarczy gdy ma on wymiary 80 x 60 cm, choć oczywiście może być znacznie większy.
„Pomysłów na zagospodarowanie wyspy może być wiele. Praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie w niej sprzętów kuchennych – np. płyty grzewczej, piekarnika lub zlewozmywaka. Wraz z ciągiem szafek przyściennych można wówczas stworzyć optymalny trójkąt roboczy (obejmuje on przestrzeń pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką), który jest podstawą funkcjonalnej kuchni. Jeśli wyspa ma zawierać zlewozmywak, do jego wymiarów należy dodać co najmniej 50 cm na blat, który pozwoli np. na ustawienie naczyń” – stwierdza ekspert firmy Invena. Podobnie w przypadku płyty grzewczej – z każdej strony dobrze jest przewidzieć minimum 30-40 cm dodatkowej przestrzeni.
Zmywanie na wyspie
Zlokalizowanie strefy zmywania na wyspie to pomysł, który cieszy się dużym powodzeniem. Pamiętajmy jednak, że taką konfigurację warto zaplanować już na etapie projektu kuchni (przed rozpoczęciem prac wykończeniowych), gdyż niezbędne będzie doprowadzenie wody, kanalizacji, a w przypadku zmywarki – również prądu.
„Wyspa kuchenna jest miejscem bardzo eksponowanym. Oprócz funkcji praktycznych, może stanowić ważny element dekoracyjny. Z tego względu szczególnie starannie należy wybierać materiały wykończeniowe oraz sprzęty, które na niej umieścimy. Dotyczy to także zlewozmywaka i armatury” – wyjaśnia Monika Wojdak z firmy Invena.
Wyspa kuchenna niejako wymusza montaż baterii stojącej. Nie jest to jednak żadne ograniczenie, gdyż oferta sztorcowych baterii kuchennych jest niezmiernie bogata. Znajdziemy w niej wiele modeli nowoczesnych, klasycznych oraz retro. Bez problemu uda się więc dopasować armaturę do koncepcji stylistycznej wnętrza. „Wybierając baterię, która ma być zamontowana na wyspie kuchennej, możemy ją dyskretnie „wtopić” w otoczenie lub wręcz przeciwnie – wyeksponować, czyniąc z niej wyraźny element ozdobny” – radzi Monika Wojdak. „Zwłaszcza w przypadku przestrzeni bezpośrednio połączonych z salonem dobrze jest wybrać formę, która niejako ukryje jej użytkowy charakter”– dodaje ekspert Invena.
Ciekawy efekt można osiągnąć, dopasowując amraturę do koloru blatu i zlewozmywaka. Takie możliwości dają modele, które dostępne są w kilku barwach, np. Corso firmy Invena. Oprócz standardowego wykończenia chromowanego, do dyspozycji mamy też inox oraz czerń i ecru. Innym rozwiązaniem, po które chętnie sięgają projektanci wnętrz jest nowoczesna armatura o futurystycznych kształtach. Efektownie wygięta wylewka, otoczona sprężyną wyróżnia baterię Resista Exe. Jej forma nie tylko przykuwa wzrok, ale też ułatwia pracę w kuchni dzięki możliwości wyciągnięcia poza obręb zlewozmywaka. Miłośnikom klasyki można natomiast polecić model Daysi wyposażony w dwa pięknie, wyprofilowane pokrętła.
Źródło: Invena SA
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.
Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.
Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.
Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.
Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.
Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.
Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.