stronywnetrza.urzadzamy.pl

Jak stworzyć funkcjonalne biuro na planie otwartym? Planowanie akustyki biur open space

Fot.: Peter Wuermlii

Biura open space nie są lubiane przez pracowników, jednym z powodów jest brak prywatności i hałas. Odpowiednie połączenie sufitów akustycznych, ekranów międzystanowiskowych i paneli ściennych zapewni prywatność rozmów, możliwość koncentracji oraz warunki do swobodnej komunikacji między osobami należącymi do tego samego zespołu.

Otwarte przestrzenie biurowe sprzyjają naturalnemu przepływowi informacji, pozwalają na elastyczne i efektywne wykorzystanie przestrzeni biura. Jednak 76% pracowników open space wskazuje, że przeszkadzają im rozmowy innych pracowników. Dzieje się tak, bo hałas niosący ze sobą przekaz informacyjny jest najbardziej uciążliwy przy pracy wymagającej koncentracji. Tę uciążliwość najłatwiej wyeliminować podczas projektowania.

Krok 1 – materiały dźwiękochłonne na suficie i ścianach

W biurach open space charakteryzujących się niską chłonnością akustyczną, mamy do czynienia z wyższym poziomem hałasu oraz większym zasięgiem dźwięku. Poziom tła jest wyższy, więc pracownicy mimowolnie mówią głośniej i przeszkadzają większej liczbie osób.

Jeśli zastosujemy sufit akustyczny o wysokich parametrach pochłaniania dźwięku (αw>0,9), ograniczymy propagację dźwięku i zrozumiałość mowy na dłuższych dystansach (>8–9 m), jednocześnie zapewniając dobrą zrozumiałość mowy między pracownikami siedzącymi blisko siebie. Pracownicy nie będą musieli mówić głośniej, żeby się zrozumieć. Zwiększymy także zanik przestrzenny dźwięku, przez co będzie on przeszkadzał mniejszej liczbie osób.

By uzyskać wystarczającą chłonność akustyczną pomieszczenia, materiałem dźwiękochłonnym należy pokryć całą powierzchnię sufitu. Ze względu na poziome odbicia dźwięku, warto pomyśleć o zastosowaniu na dostępnych ścianach paneli ściennych o właściwościach dźwiękochłonnych. Zastosowanie dodatkowo wolnowiszących wysp pozwoli wizualnie wydzielić poszczególne stanowiska lub grupy oraz uzyskać dalszą poprawę komfortu w ich obrębie.

Krok 2 – silnie pochłaniające ekrany międzystanowiskowe

Celem ekranów jest ograniczenie zasięgu dźwięku i zmniejszenie zrozumiałości mowy między poszczególnymi stanowiskami lub ich grupami. By ekrany były skuteczne, powinny być pokryte materiałem silnie dźwiękochłonnym do wysokości min 120 cm, czyli do wysokości ust osoby siedzącej. Wysokość całkowita ekranów powinna wynosić ponad 140 cm, co zapewnia odpowiednio duży (do 10 dB) spadek poziomu dźwięku na stanowisku odbiorcy i zachowanie poczucia integralności z zespołem. Zwiększenie wysokości ekranu do 180 cm zwiększa jego skuteczność do 12 dB.

Na efektywność zastosowanych ekranów znaczący wpływ ma chłonność akustyczna sufitu zainstalowanego nad ekranami oraz wysokość prześwitu pomiędzy górną krawędzią przegrody a tym sufitem. Jeśli sufit będzie miał niską dźwiękochłonność, fala dźwiękowa odbije się od niego i ominie ekran. Z tego powodu zalecane jest użycie nad ekranami sufitów o jak największym współczynniku pochłaniania dźwięku. Z kolei ekrany wykonane z twardych lub słabo pochłaniających materiałów powodują, że spadek dźwięku między stanowiskami jest znacznie mniejszy.

Krok 3 – rozmieszczenie stanowisk pracy

Stanowiska pracy osób najczęściej ze sobą współpracujących powinny być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie (<3 m), tak by wewnątrz zespołów zapewniona była dobra zrozumiałość mowy bez konieczności podnoszenia głosu. Zespoły nie powinny przeszkadzać sobie nawzajem, dlatego grupy stanowisk powinny znajdować się w większej odległości od siebie i być oddzielone wysokimi (ok. 180 cm) ekranami o właściwościach dźwiękochłonnych lub szafami z otwartymi półkami.

Poinformujmy o korzyściach

Zapewnienie dobrej akustyki niesie ze sobą wiele korzyści – podnosi efektywność pracowników i zwiększa ich poziom akceptacji dla biur na planie otwartym. Poinformujmy przyszłych użytkowników, od czego zależy dobra akustyka i dlaczego warto ją zapewnić. Eliminując podstawowe wady otwartej przestrzeni biurowej zapewnimy środowisko sprzyjające komunikacji i koncentracji.

Magda Szubert
Concept Developer – Office environments
Ecophon Saint-Gobain

powiązane produkty
Wolnowiszące panele akustyczne Ecophon Solo
Wolnowiszące panele akustyczne Ecophon Solo

Skorzystaj ze swobody ekspresji Ecophon Solo™ to wolnowiszące panele dźwiękochłonne dostępne w wielu kształtach i kolorach, które pozwalają na niemal nieograniczoną ekspresję i dotrzymują kroku zrównoważonemu rozwojowi architektury.Cechy systemów Solo:• nowa perspektywa• kształty• możliwościWięcej o produktach rodziny Solo na stronie ...

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • WILLOW HOUSE
  • RAUMPLUS
  • A.R.M.
  • VESCOM
  • TCHIBO
  • DOMAREX
  • GTV
  • WEBER
  • MINERVA