Energooszczędna technologia LED od GTV, czyli jak zmniejszyć rachunek za prąd


Pochmurna aura, coraz krótsze dni i brak słońca zmuszają nas do niemal nieprzerwanego korzystania z dodatkowego oświetlenia. Jak zatem oszczędzać energię? Dzięki technologii LED zimowe wieczory nie muszą oznaczać wyższych rachunków za prąd.
Technologia LED w trosce o Twój portfel
Nie od dziś wiadomo, że rachunki za energię elektryczną stanowią dużą część domowego budżetu. Jesienią i zimą, za sprawą intensywnego użytkowania sztucznego oświetlenia, udział tych kosztów znacząco wzrasta. Czy jest na to jakaś rada?
– Aby zmniejszyć rachunki za prąd mamy tak naprawdę dwa wyjścia: albo znacząco zmniejszyć intensywność jego użytkowania – a nie o to przecież chodzi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – albo przestawić się na technologię LED. O wydajności źródeł ledowych decyduje z jednej strony niezwykle długi okres eksploatacji (do 40.000 godzin), z drugiej zaś – znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do źródeł tradycyjnych – tłumaczy Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych.
Różnica ta wynika z korzystnego stosunku miary strumienia świetlnego (liczonej w lumenach) do potrzebnej do jej uzyskania mocy (liczonej w watach).
Oświetlenie mieszkania – jak oszczędzać energię
Wymiana technologii domowego oświetlenia może budzić obawy związane z dużym wydatkiem. Niepotrzebnie – choć źródła ledowe są nieco droższe od tradycyjnych, szybko odczujemy różnicę w wysokości rachunków za prąd, która zrekompensuje nam zakup lamp LED. Jeśli z jakichś powodów nie możemy pozwolić sobie na wymianę punktów świetlnych we wszystkich pomieszczeniach, zacznijmy od tych, które generują największe koszty. Mowa tu o kuchni, jadalni oraz salonie, w których spędzamy najwięcej czasu – światło włączone jest w nich najdłużej i wymaga dużej mocy.
A co z przedpokojem, spiżarnią oraz korytarzami? To dość newralgiczne obszary, gdyż ich oświetlenie generuje najwięcej niepotrzebnych kosztów. Z uwagi na częsty brak dostępu do naturalnego światła doświetlenie takich miejsc wymagane jest praktycznie o każdej porze dnia, niezależnie od pory roku. Są to jednak bardzo krótkie okresy, po których światło powinno być szybko wyłączane. – W takich sytuacjach warto zastanowić się nad automatycznym rozwiązaniem, jakim są czujniki ruchu będące podstawowym elementem inteligentnego systemu oświetlenia. Ich zastosowanie to nie tylko wygoda, ale też znaczna oszczędność energii elektrycznej, gdyż światło włączane jest jedynie wtedy, gdy tego potrzebujemy i automatycznie wyłączane – wyjaśnia ekspert GTV.
Daj dzieciom… światło
Wyrobienie w sobie nawyku wyłączania światła, gdy nie jest ono potrzebne jest tylko kwestią czasu. My dorośli, poza podstawowym aspektem finansowym, mamy na względzie także ekologię i troskę o naszą planetę, więc łatwiej jest zachować nam dyscyplinę. Dzieciom, zanim nauczą się oszczędności, pozwólmy korzystać ze światła zgodnie z ich potrzebami – zwykle potrzebują go więcej i w większym natężeniu. Pamiętajmy jednak o wyznaczeniu granic w tym aspekcie. Z technologią LED nie musimy martwić się ani o rachunki za energię elektryczną, ani także o częstą wymianę źródła światła. Nieprzerwany czas pracy lamp ledowych na poziomie 40.000 godzin gwarantuje nam komfort przez wiele lat.
Źródło: GTV
Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.
Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.
Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.
Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.
Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.
Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.
Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.
Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.