stronywnetrza.urzadzamy.pl

Czyste powietrze z płytami Activ'Air®

zoom Płyty sufitowe i ścienne Activ’Air
Fot.: RIGIPS

Płyty gipsowo-kartonowe z innowacyjnym rozwiązaniem Activ’Air® mają zdolność usuwania formaldehydu z powietrza i przekształcania go w obojętny i trwały związek. Jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zbyt duża zawartość zanieczyszczeń, a zwłaszcza niebezpiecznych związków organicznych w powietrzu, może być przyczyną przemęczenia, senności, irytacji, powodować alergie i podrażnienia, a nawet być przyczyną groźnych chorób.

Przeprowadzone badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach zawiera więcej zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz w tej samej lokalizacji. Oznacza to, że powietrze wewnątrz się zużywa i ulega skażeniu przez różne źródła zanieczyszczeń.

Jednym z najniebezpieczniejszych, a zarazem często występujących związków organicznych w powietrzu jest formaldehyd. Jest to bardzo groźna, bezzapachowa substancja, która w 2011 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za substancję rakotwórczą. Nawet niewielkie stężenia formaldehydu mogą być przyczyną podrażnień błon śluzowych, bólu głowy, kłopotów z koncentracją i sennością. Niestety, w naszym otoczeniu dość powszechnie są stosowane źródła formaldehydu: materiały budowlane, meble z płyt wiórowych, wykładziny podłogowe, farby i lakiery, środki chemiczne, a nawet kolorowe czasopisma. W Polsce obowiązuje Zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 roku, które określa poziom dopuszczalnego stężenia formaldehydu w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi na 50 mikrogramów/m3 (0,050 mg/m3). Za takie pomieszczenia uznawane są mieszkania, pomieszczenia w budynkach oświatowych i ochrony zdrowia. Takie same wymagania są wprowadzone również odnośnie pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i przetwarzania żywności.

Jak wykazały badania prowadzone w latach 90 i w pierwszym dziesięcioleciu obecnego wieku, w Polsce często dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych stężeń – w latach 90 obecność formaldehydu wykryto w 90% badań, a średnie stężenie wyniosło 62 mikrogramy/m3. W następnym dziesięcioleciu sytuacja znacznie się poprawiła, niemniej jednak obecność formaldehydu wykryto w 22% przypadków, a maksymalne zmierzone stężenie wyniosło aż 0,242 mg/m3 (przy średnim 0,04 mg/m3).

Mając świadomość wagi tego problemu i w trosce o zdrowie nasze i naszych bliskich Rigips wprowadził innowacyjny materiał budowlany o nazwie Activ’Air®. Są to płyty gipsowo-kartonowe, które dzięki specjalnemu dodatkowi usuwają formaldehyd z powietrza i przekształcają go w obojętny i trwały związek.

Badania za granicą i w Polsce (w Instytucie Techniki Budowlanej) potwierdziły skuteczność działania produktów Activ’Air®. Dzięki zastosowaniu płyt ściennych i sufitowych Activ’Air® stężenie formaldehydu zmniejsza się o 70% w danym pomieszczeniu.

Produkty Rigips Activ’Air®:
• standardowe płyty gipsowo-kartonowe RIGIMETR typ A Activ’Air® do stosowania na ścianach i sufitach podwieszanych
• perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów kasetonowych GYPTONE
• perforowane płyty dźwiękochłonne do sufitów monolitycznych i okładzin ścian GYPTONE BIG

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych RIGIMETR produkty Activ’Air® są wytwarzane specjalnie, alternatywnie do standardowej płyty Rigimetr typu A. W przypadku płyt sufitowych GYPTONE z krawędziami A i E oraz GYPTONE BIG wszystkie produkty są wytwarzane od 1 października 2012 w nowej technologii Activ’Air®, oferując dodatkową własność redukcji stężenia formaldehydu.

Ze względu na własność oczyszczania powietrza z formaldehydu produkty Activ’Air® są polecane do stosowania w takich pomieszczeniach jak:
• sale chorych w szpitalach
• gabinety w szpitalach o wydłużonym czasie przebywania chorych
• klasy szkolne, przedszkola i żłobki
• pokoje hotelowe
• pokoje pracy biurowej
• wszystkie pomieszczenia mieszkalne
• inne pomieszczenie przeznaczone na dłuższy niż 2 godziny pobyt ludzi

Wszystkie produkty Activ’Air® mogą być malowane farbami przepuszczającymi powietrze (np. akrylowymi) i nie zmniejsza to ich skuteczności. Gwarantowany czas skutecznego działania jest bardzo długi – wynosi minimum 50 lat.

Więcej na stronie activair.rigips.pl

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • DEANTE
  • PXF LIGHTING
  • JADIK
  • ADRIANA FURNITURE
  • MOZAIKOWE.PL
  • OSPEL
  • ŚWIATŁY
  • Twoja Inspiracja
  • MARDOM