stronywnetrza.urzadzamy.pl

Awiacja II RP – monumentalny mural z farb marki Primacol

tagi: murale
zoom Awiacja II RP – monumentalny mural z farb marki Primacol
Fot.: Unicell Poland

Tamara Łempicka, malarka stylu art deco oraz bombowiec PZL 37 „Łoś” to główni bohaterowie monumentalnego muralu, który powstał na szczytowej ścianie bloku w gdańskiej dzielnicy Zaspa. Dzieło zaprojektowali i wykonali Rafał Roskowiński, oficjalny endorser farb marki Primacol oraz profesor Jacek Zdybel, wykładowca gdańskiej ASP.

Obraz jest pochwałą polskiego modernizmu, najlepszych lat rodzimej architektury, designu i plakatu, a także myśli technicznej. Umieszczenie tam bombowca „Łoś”, który był dumą awiacji II RP oraz portretu Tamary Łempickiej, barwnej postaci okresu międzywojennego, nie powinno nikogo dziwić. Dzieło jest namalowane w stylu art deco i mocno nawiązuje do plakatów z lat 30. ubiegłego wieku. Warto też zwrócić uwagę na szalik, który Łempicka ma na sobie – zdobiący go wzór został w tamtych czasach z sukcesem zaprezentowany na wystawie w Paryżu.

 

Mural ma znaczenie symboliczne również dla miejsca, w którym się znajduje. Zaspa od dawna słynie z monumentalnych obrazów, które zdobią szczyty jej bloków. Mural „Awiacja II RP” to 63. i zarazem ostatnie dzieło na tym barwnym szlaku. Ponadto tereny gdańskiej Zaspy były kiedyś lotniskiem, a sam mural mieści się na ulicy Pilotów, więc tematyka lotnicza jest jak najbardziej na miejscu.
Dzieło powstało w drugiej połowie sierpnia bieżącego roku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło we wrześniu. Zobaczyć je można m.in. z okien kolejki SKM pomiędzy stacjami Zaspa i Przymorze. Partnerami przedsięwzięcia są firma Jeppesen wchodząca w skład koncernu Boeing oraz producent farb marki Primacol.

 

Źródło: Primacol

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • GRAS
  • BADUM
  • NOCLAF
  • PXF LIGHTING
  • SPOTLINE
  • PRES MEBEL
  • STUDIO STO PROCENT
  • DURABLE
  • DREWNOCHRON