stronywnetrza.urzadzamy.pl

Aranżacja przestrzeni wspólnych wzbogacona autorską sztuką

zoom Aranżacja przestrzeni wspólnych wzbogacona autorską sztuką
Fot.: ZP Projektanci

Włączenie sztuki do aranżacji przestrzeni wspólnychklatek schodowych, lobby i ciągów komunikacyjnych to nowy standard wyróżniający prestiżowe inwestycje budowlane. Ideą przyświecającą grupie ZP Projektanci jest tworzenie wraz z inwestorami spójnego obszaru, w którym sztuka użytkowa stanowi jego integralny element.

 

Tożsamość inwestycji a sztuka użytkowa

Poza funkcjonalnością samego mieszkania, istotną rolę w jego wyborze odgrywają także lokalizacja i atrakcyjne, wyróżniające się architekturą budynki. W ostatnich latach obserwuje się również wzrost znaczenia aranżacji przestrzeni wspólnychklatki schodowej, lobby i ciągów komunikacyjnych.
Wieki temu, szczególnie w średniowieczu i baroku, klatki schodowe przyjmowały reprezentacyjny charakter, a obszerne pomieszczenia wyróżniały się układem schodów i pomysłowością architektoniczną. We współczesnym polskim budownictwie, pojęcie klatki stanowi element „ciągu komunikacyjnego” będącego wejściem „do” i wyjściem „z” windy. Dojście do mieszkania nierzadko odbywa się w pośpiechu i bez refleksji. Co innego, gdyby sztuka w przestrzeni publicznej umożliwiała dialog z odbiorcą oraz kształtowanie i ożywienie otoczenia. ZP Projektanci jako jedyna z nielicznych pracowni w Polsce specjalizuje się w aranżacji i humanizacji takich obszarów. W tym celu współpracuje z deweloperami i pracowniami architektonicznymi. O oryginalny wygląd części wspólnych inwestycji budowlanych dba Zofia Grabowska – absolwentka Edukacji Artystycznej z dyplomem z malarstwa, multimediów oraz sztuki współczesnej. Misją i wizją założycielki ZP Projektanci jest wkomponowanie sztuki w przestrzeń publiczną i umożliwienie ludziom przebywania w jej towarzystwie. Tak powstał pomysł, aby tworzyć obrazy i grafiki pod kątem konkretnych wnętrz i tożsamości inwestycji. Garnizon, Apartamenty Conrada czy Harmonia Oliwska to przykłady projektów, w których części wspólne wzbogacone zostały o specjalnie dedykowane grafiki.

 

Pomiędzy IKEĄ a galerią sztuki

Ideą przyświecającą naszej firmie jest tworzenie wraz z inwestorami spójnej przestrzeni, w której sztuka użytkowa stanowi jej integralny element. W swoich realizacjach wykorzystujemy różnorodne podłoża, takie jak: szkło, drewno, ceramika, surowa płyta MDF czy aluminium. Projektując grafiki, uwzględniamy zarówno funkcję i charakter wnętrz, jak i nazwę-ideę osiedla oraz jego lokalizację – powiedziała nam Zofia Grabowska, właścicielka i założycielka ZP projektanci.
ZP projektantów, jak sami mówią, ulokować można między IKEĄ a galerią sztuki. IKEA ma grafiki, ale są nietrwałe i do przestrzeni publicznej raczej się nie nadają. Galerie sztuki z kolei są drogie. Projekty tworzone przez gdańską pracownię zawsze powstają w oparciu o nazwę osiedla, jego funkcję oraz w nawiązaniu do elementów architektonicznych – kolorystyki i użytych materiałów. Zespół grafików i artystów często konsultuje swoje prace z literaturoznawcami, historykami sztuki czy innymi projektantami.
Ulubioną realizacją właścicielki ZP Projektanci jest ta związana z postacią pisarza i żeglarza Josepha Conrada, powstała w gdyńskim osiedlu Apartamenty Conrada. Zajrzeliśmy do biografii pisarza – był podróżnikiem, zwiedził pół świata, okazał się skarbnicą przygód. Nawiązując do jego życiorysu i twórczości, zaprojektowaliśmy mapę złożoną – na zasadzie kolażu – z fragmentów jego listów, rękopisów, ale również pocztówek i znaczków z epoki. Na korytarzach pojawiły się kopie XIX-wiecznych rycin, które mogłyby być doskonałymi ilustracjami do jego książek. Do każdej dobraliśmy adekwatny cytat.
Deweloperom zależy na czymś unikatowym, nie do powtórzenia w innym miejscu. Zdjęcia i projekty grafik mogą wykorzystać np. w materiałach reklamowych osiedla. Tym samym, przyszli mieszkańcy już na etapie planu mają możliwość zapoznania się z jego przyszłą tożsamością i tym, jak sztuka zostanie wykorzystana w ich przestrzeni życia. Sztuka aranżowania indywidualnych obszarów nie dotyczy tylko inwestycji komercyjnych czy hoteli, coraz więcej osób prywatnych zamawia bowiem projekty wnętrz. Estetyka sama w sobie staje się dziś nowym standardem – spójność koncepcji to założenie, do którego zmierzają nie tylko projektanci domów, ale też ich nabywcy i mieszkańcy. ZP Projektanci chcą ich w tym wspierać i dążyć do tego, aby każdemu ułatwić dostęp do sztuki.

 

Źródło: ZP Projektanci

inne aktualności
Promocja - Zlewozmywak i bateria kuchenna Franke plus noże kuchenne

Do listopada, przy zakupie dowolnego modelu zlewozmywaka granitowego lub ceramicznego Franke w komplecie z baterią kuchenną w prezencie otrzymasz zestaw 3 noży Victorinox.

Okap blatowy Franke Mythos

Okap blatowy Franke Mythos to połączenie kreatywnego myślenia i odwagi w przełamywaniu konwencji, które stoją za szwajcarską marką, oferującą innowacyjne urządzenia kuchenne, które są również znakiem rozpoznawczym projektanta przestrzeni oraz przedmiotów – Marca Thorpe.

Okap nablatowy i płyta indukcyjna Franke Mythos

Patrząc się na czarną, szklaną powierzchnię urządzeń Franke Mythos, osadzonych w kuchennym blacie trudno w pierwszej chwili określić ich funkcję. Do płyt indukcyjnych zdążyliśmy się już na dobre przyzwyczaić, ale okapy montowane na równi z płytą są absolutnym przebojem ostatnich miesięcy. To idealny zestaw dla niewielkich kuchni lub przestrzeni, zaplanowanych bez górnych szafek, dla stref gotowania estetycznych i praktycznych.

Wykładziny Christiana Lacroix jak haute couture

Christian Lacroix kolejny raz przekazał światu swoją wyjątkową wrażliwość, zmysł artystyczny i filozofię życia. Tym razem zrobił to projektując pełne osobistych przemyśleń i wspomnień wykładziny dywanowe dla duńskiej marki EGE.

Novy – pionier w dziedzinie wentylacji kuchennej

Cicha praca przy skutecznym pochłanianiu oparów i luksusowym wzornictwie to cechy wyróżniające wyciągi kuchenne belgijskiej marki Novy, z którymi gotowanie może być komfortowe i relaksujące.

Wzory na podłogę rodem z wiktoriańskiej Anglii

Inspirowane przeszłością wzory Amtico Decor opierają się na oryginalnych projektach rodem z XIX wieku. 6 wzorów daje nam możliwość wprowadzenia ducha tego okresu do domów i pogodzenia go z praktycznymi wymogami naszych czasów. Pomimo historycznego rodowodu kolekcja świetnie sprawdzi się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Dzięki zestawieniu klasycznych oraz nowoczesnych gam kolorystycznych z dawnymi wzorami otrzymano kolekcję uniwersalną, która przypadnie również do gustu wielbicielom motywów etnicznych, czy eklektycznych aranżacji w stylu vintage. Ekskluzywna propozycja od Amtico jest już dostępna u wyłącznego dystrybutora marki na polskim rynku – Carpet Studio.

Dla architektów i projektantów – aranżacje przestrzeni mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

Aranżacje przestrzeni komercyjnych – inspiracje dla architektów i projektantów. Przeglądaj bezpłatnie najnowsze wydania „Architektury od wnętrza” o tematyce biurowej i hotelowej.

Płyty laminowane w aranżacji nowoczesnego biura

Odpowiednia aranżacja biura sprzyja efektywnej pracy i dobrej atmosferze. To tu przygotowujemy projekty, spotykamy się z klientami i nawiązujemy relacje ze współpracownikami. Wybór funkcjonalnych i estetycznych mebli podkreśli indywidualny charakter przestrzeni biurowej.

patroni serwisu
  • MOTIP DUPLI
  • MARBET
  • FRANKE
  • CANDY
  • INVICTA SA
  • TUBĄDZIN
  • SANITEC KOŁO
  • tesa tape
  • STONE MASTER